Caníbal

(Cannibal )

Sinema Filmi

2013

Künye

Yönetmen Manuel Martín Cuenca
Senaryo ,
Yapımcı Manuel Martín Cuenca , Alejandro Hernández , Simón de Santiago , Rafael de la Uz , Fernando Bovaira
Görüntü Yönetmeni Pau Esteve Birba
Eser
Süre 116 dk
Tür Gerilim
Ülke Ispanya Fransa Romanya Rusya federasyonu

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 06 Mart 2014 16:46:51

9

Bugun size anlatacağım filmi yaklaşık 2 hafta önce izlemiştim. Yazısını 2 Mart'ta yazmışım. Her nasılsa bir kenarda düzeltilmek üzre bırakıp unutmuşum.
Yönetmenden başlayayım, İspanyol Yönetmen Manuel Martin Cuenca (1964) çok fazla film yapan bir yö netmen değil uzun metraj filmleri bir elin parmakları kadar.
Cannibal son filmi 2013 yapımı. Cannibal deyince çağrışım yapıyor, tabi anımsıyoruz Hannibal Antony Hopkins, sonra 2013 Mads Mikkelsen'nın...
Dr. Hannibal Lecter'i oynadığı tv serisi var., birkaç bölüm izledim.İnkar edilemez bir dahi, anlatılamaz bir şeytan, cinayeti oya gibi işleyip, nerede ise sanatsal boyuta taşıyor.
Onu geçelim bu Cannibal daha gerçek,daha sade ve daha inandırıcı, .
Biraz filmi anlatayım ; korku demiyeyim gerilim türünün iyi örneklerinden
Günümüzde artık kaldı mı? bilmiyorum. Yaşı müsait olanlar, hatırlarlar, hazır giyim sanayiinin gelişmediği yıllarda tüccar/terziler vardı.Raflarda top top kumaşlar, beğendiğiniz kumaşı kestirir, bedeninize göre elbise diktirirdiniz.
Bugün artık o terzilerin yerini çok büyük ölçüde konfeksiyon makinaları aldı.
Anlatacağıımız yamyamlık hikayesinin kahramanı Carlos (Antonia de la torre) böyle bir tüccar/terzi. İsmi MARQUEZ TERZİSİ yalnız bu hem erkek hem bayan çalışıyor.
diyeceksiniz ki ne ilgisi var yamyamlık hikayesi ile, ama adam yamyam kadın eti yiyor, . dolabının buzluğu tıkabasa dolu, erkek yok, kadınları öldürüp yiyor.
Yer İspanya'nın Granada Bölgesi 1960 lardan kalma atmosferinde gözlerden uzak eski bir apartmanda icra-yı sanat ediyor. Şehrin dışında dağlık bir bölgede dağ evi var, zaman zaman gidiyor, tek başına yalnız bir genç adam.
Daha filmin başında cinayet demeyelim hemen bir vukuatına tanık oluyoruz.
Dağ dönüşü kaza yapıp ölümüne sebep olduğu kadını arabadan çıkarıp, geri dönüyor, kocaman masaya yatırıp önce soyuyor, sonra , başlıyor kesmeye, aynen bir koyun keser gibi. Önce satırla parçalıyor........
Sonra efendim çantaya doldurup eve getiriyor. buzdolabına , buzluğa yerleştiriyor. ... Carlos'u yemekte şarap eşliğinde biftek yerken izliyoruz.,
Yağmurlu bir gün evine Bir Romen kadın taşınıyor, kadına yardımcı oluyor, hoşlandığı belli gidip gelmelerde kadını camdan izliyor.
Kadın Masöz, El ilanları getirip müşterilerine dağıtmasını istiyor, bir taraftanda cinsel manada adama yaklaşıyor. Ama bizimki oralı olmuyor, karşılık yok
Kadın bir akşam yine kapısını çalıyor,
-Az önce evimde kavga ettim ve polisi aramak istiyorum, bir tanığa ihtiyacım var, gördüklerini söyleyecek tek kişi sensin diyor.
Carlos Ben birşey görmedim diyor kadın ısrarcı , peki peki bir şeyde mi duymadın mı?
Duymam mı gerekiyordu. diyor. Kadın bu sefer alttan alıp Lütfen bana yardım edin diyor bu ara su istiyor, Mutfağa giriyor dolabı açınca , Sadece et, neden sadece et diye sorunca sorunun cevabı değil ama cevap dolabı kapat. oluyor.
Git bela istemiyorum desede sonra geri çağırıp seninle karakola gideceğim diyor. Duygusal anlamda yakınlaşma başlıyor. Ama cinsellik yok.
Sonra ortaya kayıp kızkardeş ve onun sevgilisi,çıkıyor, birde aşk ve cinayet.
Anlatmayı burada keseyim yoksa işin tadı kaçacak.
Oyunculara geçelim Carlos'u oynayan Antonio De La Torre ilk kez izlediğim bir oyuncu. beğendim tam rolünün adamı, performas mükemmel
Olimpia Melinte (1986), jenerikten anladım, iki karakteri birden oynamış.
kızkardeşler Nina ve Alexandra'yı gerçekten Romanya'lı bir akrist, tek ve ilk filmi., performas şahane, oynayana değil oynatana bak.
Ben önce ayıramadım, ayrı oyuncular zannettim. Filmin sonundaki jenerikten fark ettim.
Sonuç olarak Psikolojik gerilim türünün iyi örneklerinden. Granada'nın büyülü 1960 ları anımsatan atmosferi, çok güzel
Ben Beğendim.
Türün tutkunlarına salık veriyorum. İyi Seyirler
10/8

Yandex.Metrica