Mevlid / Süleyman Çelebi

8,00

( 2 kişi yorum yaptı )

Mevlid / Süleyman Çelebi

Sinema Filmi

1962

Filmde kaynaklarda edebiyatçı olarak yer alan Mevlid'in Yazarı Süleyman Çelebi'nin hayatından bir bölüm anlatılıyor.

Künye

Yönetmen Mehmet Muhtar
Senaryo
Yapımcı Turgut Demirağ
Müzik Kemal Gürses
Görüntü Yönetmeni Şevket Kıymaz
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 12 Şubat 1963
Tür Dini, Dram, Duygusal, Tarihi
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Ulvi Uraz Ulvi Uraz İmam Süleyman Çelebi
Yılmaz Duru Yılmaz Duru Doğan Bey
Evrim Fer Evrim Fer Gülnur
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Sultan Yıldırım Beyazid Han
Gülbin Eray Gülbin Eray Sultan
Zeki Alpan Zeki Alpan Vezir Ali Paşa
Senih Orkan Senih Orkan Fettah
Nuri Genç Nuri Genç Emir Sultan
Afif Yesari Afif Yesari Muharrem
Vahi Öz Vahi Öz Abdullah Ağa
Nezihe Güler Nezihe Güler
Benan Öz Benan Öz Esir Kız

Ekip

Kamera Ekibi Mukrimin Şumlu (Kamera Asistanı)
Tangör Toydemir (2. Kamera Asistanı)

Firmalar

And Film (Yapım)

Son Yorumlar (2)

mansurx avatar mansurx 12 Ağustos 2016 07:26:01

5

Film normalde 119 dakika olmasına rağmen günümüze 28 dakika 30 saniyelik bir hali kalmış filmin görüntü kalitesi kötü ve ses sorunu var 1962 yapımı olmasına rağmen sanki 1930 yada 1940 çekilmiş filmler gibi mevlid süleyman çelebinin hz muhammet için yazdığı bir kitap ama filmde bu hiç yer almamış belki tam halinde var olabilir ama 28 dakika 30 saniyelik izlediğim haliyle doğan bey ve gülnur un aşkı daha ön planda bu hikayede bu aşka ne gerek vardı ayrıca filmde ne ilahi var ne din sohpetleri doğrusunu söylemek gerekirse film din filmi değil film de bu aşk bölümü olmamalıydı süleyman çelebinin mevlidi yazma nedeni yazdıktan sonra yazılanların okunması daha güzel olurdu malesef film benim için hayal kırıklığı oldu.

mkurtsen avatar mkurtsen 20 Aralık 2012 19:12:43

9

mkurtsen
1 saat, 59 dakika
9
Filmin günümüze sadece 30 dakikalık eksik bir kopyası ulaşabilmiş,Mevlid'de Yönetmen Mehmet Muhtar (1925-1995) .Mevlid'in neden ve hangi psikoloji ile
yazıldığını anlatıyor. Süleyman Çelebi (1351-1422). Bilgili tavırlar ıyla Padişah Yıldırım Bayezid’in dikkatini çekiyor, h uzura kabul ediliyor ve yapımı 1399’da tamamlanan Ulu Cami’ye imam olarak atanıyor...
Filmde huzura kabul edilen Süleyman Çelebi'nin huzurda , Muhammed'in diğer peygamberlerden pek farkı olmadığını söyleyen İranlı ulemaya içerleyerek onun diğer peygamberlerden üstün olduğunu dile getirmek için Mevlid'i yazmaya başladığı anlatılıyor.Çelebi'yi huzura Beyazid'in Hocası. Bursalı İslami düşünce adamı Emir Sultan (1368-1430) Hazretleri takdim ediyor. Bunların yanında birde kurmaca bir aşk öyküsü var. Niğbolu Savaşı Kahramanlarından olsa gerek Nişancıbaşı Doğan Bey (Yılmaz Duru) ile Gülnur'un (Evrim Fer) aşkı anlatılıyor.
Yarım saatlik kopya bile devir hakkında bilgi sahibi olmak için yeterli,
Filmde Sultan Yıldırım Beyazid rolünde Atıf Kaptan ile Süleyman Çelebi'yi oynayan, Büyük sanatkar Ulvi Uraz mükemmele yakın oyun çıkarmışlar. Evrim Fer'i seslendiren Gülistan Güzey ablamız ile Atıf Kaptan'ı seslendiren Kemal Ergüvenç'i de unutmuyoruz. Işıklar içinde yatsınlar.(Yeri gelmişken belirteyim Ulvi Uraz filmlerinin tamamında, bir iki istisna olabilir, kendi kendini konuşmuştur)
Eksik de olsa bu filmleri bulup, telesine ettirerek, bize kazandıran Yahya Bey'e ( Yeşilçammarket) teşekkürler. Sağolsun.

Yandex.Metrica