Çalıkuşu

TV Dizisi

2013

Dönüyorsa umut edebilme kabiliyetine sahip insanların yüzü suyu hürmetine dönüyor dünya... Ve aşkın!

Bazı insanlar tepeden tırnağa sabırdan, tepeden tırnağa umuttan ve upuzun yollar boyu gitmelerden yapılmıştır. Tıpkı Feride gibi. Bazı insanlar ise babalarının gülüşlerinden, cesaret ve inançtan, biraz da külden yapılmadır. Tıpkı Kâmran gibi. Feride’yi annesi rüyalarda emzirdi, orada ninnileriyle avuttu, uyuttu. Usulca öpüp, bir kader verdi alnına dudaklarıyla. Genç ve zarif bir keder. Çalıkuşu dediler ona. Pervane misali şem’e kanat çırptı bundan sonra. Kâmran da değiştirdi bir mumun kaderiyle kendininkini. Dile dökmediler yok, sessizce sevdiler kimi sevdiklerini bilmeden. Uçurumlar çağırdılar aralarına söylenmemiş sözcüklerden, duvarlar ördüler hoyrat tuğlalardan. İki dizleri yaralı çocu k, ustası oldu kalplerini birbirinden esirgemenin.
Bazı insanlar zamansızdır. Biri geç unutmuş, diğeri erken sevmiştir. Varsın, olsun. Çünkü göğü baş aşağı tutan aşkın hükmüyle, onlar ayrılıkta da uzaklıklarda da vuslatta da, birbirlerini sevmekten ibarettir yalnızca.

Çoğumuz olduğumuz yere kötü bir olay, kırık bir kalp yahut hiç planlamadığımız halde başımıza gelen bir şey yüzünden geldik. Tıpkı Feride’nin kırık bir kalple yollara düşmesi gibi. Cesaretle, inançla, en sevdikleriyle, dayanma ve katlanma kudretiyle sınanıp büyümeyi öğrenir çalıkuşu. Ve anlar; insan ne kadar uzağa giderse gitsin kalbinden kaçamaz. Anadolu'nun hangi ücra köşesini adımlarsa adımlasın tüm yolları aşka; Kâmran'a çıkar sonunda.

Türk edebiyatının kült eserlerinden Çalıkuşu, Eylül ayında Kanal D ekranlarında! Sabır, umut ve aşkla...

Künye

Yönetmen Çağan Irmak , Doğan Ümit Karaca
Senaryo
Yapımcı Timur Savcı , Hamide Keçin
Tür Dram
Ülke Türkiye

Ekip

Kurgu Barış Kılıç (2) (Kurgu)
İlker Ezgün (Kurgu)
Yapım Tasarım Ebru Aksoy (Yapım Tasarım)
Sanat Yönetmeni Buket Kalyoncu (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Sıla Yücel (Yapım Ekibi)
Göksel Güre (Yapım Ekibi)
Kamera Ekibi Ömer Gezer (Kamera Asistanı)
Mustafa Tütüneken (1. Kamera Asistanı)
Yunus Ekinci (Jimmy-Jib)
Ömer Belli (Jimmy-Jib Asistanı)
Post-Prodüksiyon Asena Bilgin (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Birol Çifcibaşı (Post-Prodüksiyon Asistanı)
Sanat Ekibi Gökben Şaş (Sanat Ekibi)
Makyaj Ekibi Sevtap Yıldız (Makyaj)
Ramazan Üregil (Saç Tasarım)
Ses Ekibi Cihan Alıngan (Ses Kayıt)
Enes Şakar (Ses Kayıt)
Oyuncu Seçimi Mine Güler (Cast Direktörü)
Seslendirme Emrah Akşık (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Tim's Productions (Yapım)
Icon Casting (Cast Ajansı)
Mandalina Casting (Cast Ajansı)
ACANS Entertainment (Cast Ajansı)
Neslihan Uzer (Cast Ajansı)
İd İletişim Ve Danışmanlık (Cast Ajansı)
Universal Müzik Taksim Edisyon (Müzik)

Son Yorumlar (4)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 25 Eylül 2017 20:51:23

10

İzlediğim 3 çalıkuşu'nun sonuncusu...yıllara, şartlara ve teknolojik imkanlara bakılırsa en iyisi... romana uygunluğu açısından ise en kötüsü..
genel itibarıyla oyuncular ve ekip nispetinde oldukça başarılı...

Kleberson avatar Kleberson 14 Kasım 2015 00:40:32

aydan senerli versiyonun daha iyi oldugunu düsünüyorum,bana göre daha iyiydi feride rolünde fahriye evceni yakistiramadim nejla gibi bi karekterden sonra bu rol bence olmamis.

mkurtsen avatar mkurtsen 15 Mart 2014 14:41:26

10

Bildiğim kadarı ile Çalıkuşu'nun bu 3 üncü . versiyonu. Daha önce Osman Seden 1966 da Türkan Şoray 1986 da Aydan Şener ile 2 kez çekmiş.
Aydan Şener neyse de Türkan Şoray'ın Reşat Nuri'nin tarif ettiği ele avuca sığmayan, ağaç tepelerinden gezen Not re Dame de Sion'da yatılı okuyan Feride karakteri ile uzaktan yakından ilgisi yok. O yıllardaki popularitesi ile rolu vermişler.
Gelelim bu son Çalikuşu'na Romana sadık kalınmamış, Senarist hanımefendi aklına ne gelirse yazıyor, son bolümde Kamran'ın eski sevgilisi Neriman'ı hamile bıraktı ve Kamran'ın babası 2. eş olarak eve getirdi. Romanda Neriman'ın sadece adı geçiyor sarı çiçek hikayesi olarak.Yalnız omu bir sürü şey var.
Roman güncellenmiş ama özünden pek birşey kaybetmemiş. Geçiyorum, buna rağmen.
FAHRİYE EVCEN Reşat Nuri'nin tarif ettiği, benim ta Lise sıralarında okuduğum Çalıkuşu'ndaki Feride'nin birebir ta kendisi.
Fizik olarak role cuk oturmuş derler ya aynısı.İyide oyunuyor.
Kamranı oynayan BURAK ÖZÇİVİT'de öyle aklımda kaldığına göre romanda tarif edilen Kamran beyaz tenli mavi gözlü, ince yapılı sessiz sedasız bir genç.
Ama onuda yakıştırdım. Role yeni bir yorum getirmiş, çok da güzel oynuyor ..Birde diziye monte edilen Kamran'ın babasını oynayan Mehmet Özgür, oda müthiş oynuyor.
Niye yalan söyleyeyim ben bu diziyi beğeniyorum, reyting kaygısı ile romanın konusu ile oynamaları hoş görüyorum, izlemeye çalışıyorum.
Şimdiye kadar yapılanların içinde en beğendiğim.
Fahriye Evcen'i bu role kim buldu ise tebrik ediyorum. Çalıkuşu Feride'nin ta kendisi.
Cevapla

sezi avatar sezi 07 Kasım 2013 19:42:22

1

Aynı yemeği ısıtıp ısıtıp veriyorlar doyduk fazlasıyla.Biraz üretici olun kafanızı çalıştırın naftalin kokan dizilerden sıkıldık.Kolaya kaçmak bu başka birşey değil...

Yandex.Metrica