Mine

8,50

( 19 kişi yorum yaptı )

Mine

Sinema Filmi

1982

Film, mutsuz bir evliliği sürdürmeye çalışan Mine’nin bir yazarla yaşadığı aşkı anlatır. Mine istasyon şefinin karısıdır. Kocası Cemil kaba ve anlayışsız biridir. Bu yüzden Mine’nin mutsuz bir evliliği vardır. Kasabadaki bütün erkekler Mine’ye ilgi duymakta ve hakkında ileri geri konuşmaktadır. Kadınlar bu ilgiyi kıskanıp Mine’nin dedikodusunu yaparlar. Mine’nin tek arkadaşı kasabadaki lisede edebiyat öğretmeni olan Perihan’dır. Perihan’ın yazar olan ağabeyi İlhan kasabaya geldiğinde Mine ile yakınlaşır. Ancak ikilinin bu yakınlaşması birçok sorunu da beraberinde getirecektir.

Künye

Yönetmen Atıf Yılmaz
Senaryo , ,
Yapımcı Ömer Kavur , Atıf Yılmaz , Sadık Deveci
Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ocak 1983
Süre 87 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aldatma, Belediye Başkanı, Çengi, Darbukatör, Dedikodu, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Sadık Deveci (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Erdal Sümer (Set Ekibi)
Şeref Yılmaz (Set Ekibi)
İsmail Kündem (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Şahin Gök (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Ali Utku (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ziya Kuşdoğan (Negatif Kurgu)
Ayhan Akad (Laboratuar)
Yıldırım Kumral (Laboratuar)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Şefi)
Ali Rıza Durda (Işık Şef Yardımcısı)
Hayrettin Kara (Işık Şef Yardımcısı)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Diamandi Filmeridis (Senkron)
Seslendirme Orhan Aykanat (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Delta Film (Yapım)
Yeşilçam Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (19)

Ali_Alamuti avatar Ali_Alamuti 13 Haziran 2019 23:30:11

8

Oldukça sinir bozucu bir konu. Senaryodaki birçok detay gerçekçi olsa da bazı yerlerde mantıksızlık söz konusu. Evet, maalesef toplumumuzda, özellikle küçük yerlerde kadına bakış açısı bu şekilde acımasız ve gerçeklik dışı olabiliyor. Ancak, buradaki gibi bu kadar güzel biri ile evli olan kişi, böyle duyarsız değil, aşırı kıskanç olur gibi geliyor bana. Mine gibi her şeyin farkında olan defansif biri, hele de evli ise, mutsuz bile olsa bunu belli etmeyip, daha dikkatli olurdu. Ortamdakilerin onca laf dokundurmasına, ortam yaratmalarına rağmen her durumda onları haklı çıkarırmışcasına hareket etmezdi sanki. Ahmet Uğurlu ve Erdal Tosun, sıradışı rollerde oynamışlar.

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 14 Nisan 2019 01:04:31

Gözümde Şoray karizmasının yerle yeksan olduğu film. O dönem Rüçhan beyle ayrılmasıyla, meşhur tabuları da otomatikman yıkılmış oldu. Sanırım filmden sonra Cihan beyle de evlenmiş.

performer avatar performer 13 Nisan 2019 22:56:39

9

Atıf Yılmaz'ın bence en iyi 10 filmi sıralamasında yeri olan güzel bir film... en az 10-15 yıldır izlememiştim.

karademir1981 avatar karademir1981 14 Nisan 2015 22:11:35

10

Ustalar geçidi...Senaryo Necati Cumalı'nın oyunundan, yönetmen Atıf Yılmaz, oyuncular Türkan Şoray, Cihan Ünal, Hümeyra, Selçuk Uluergüven, müzikler Cahit Berkay...Ana eksende bir kadın filmi Mine ama yan temalarla film bunun çok ötesine geçiyor. Ka saba tutuculuğu, yalnızlık, yemek ve içmek dışında bir aktivitesi olmayan kültürden yoksun bir burjuva çevresi, toplumsal ikiyüzlülük yan temalar olarak karşımıza çıkıyor. Mine karakterinin sıkışmışlığı ve yalnızlığı gerçekten üzüntü veriyor insana. Aslında Atıf Yılmaz filmleri bu ülkede okullarda ders olarak okutulmalı derim ben. İnsan Atıf Yılmaz gibi bir ustanın filmlerini izleyince kadınlar için hayatı biraz daha yaşanır kılmak adına ne yaptım veya ne yapabilirim diye kendine soruyor. İş yerinde, evde, sokakta davranışlarımda dikkat etmem gereken, ölçüsüz ya da ayrımcı olduğum yönler var mı? Daha anlayışlı ve kibar olabilir miyim? Bilmeden, anlamadan kadınları kısıtlıyor veya kırıyor muyum?... Filme ilişkin uzun uzadıya analizlere girmeye gerek yok ama her sahne, her diyalog pek çok tespit yapmanıza ve bahsi geçen soruları sormanıza neden oluyor. Meğer Türk sinemasında ne hazineler varmış da haberim yokmuş dedirten bir film...10/10

nedim8387 avatar nedim8387 01 Ocak 2014 16:29:15

film, atıf yılmaz ve ömer kavur ikilisinin mükemmel bir çalışmasıdır. ayrıca filmin müzikleri efsane isim cahit Berkay'a ait.
film, Isparta-Eğirdir'de geçiyor. bazı sahneler kasabanın tren istasyonunda çekilmiş, istasyonun şimdi hali ise çok kötü, ba kımsız ve terkedilmiş.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 07 Temmuz 2013 18:33:47

9

Türkan Şoray kanunlarının yıkıldığı bir filmdir. Toplumsal mesajı olan kaliteli bir yapımdır.

Yandex.Metrica