Mine

8,46

( 16 kişi yorum yaptı )

Mine

Sinema Filmi

1982

Film, mutsuz bir evliliği sürdürmeye çalışan Mine’nin bir yazarla yaşadığı aşkı anlatır. Mine istasyon şefinin karısıdır. Kocası Cemil kaba ve anlayışsız biridir. Bu yüzden Mine’nin mutsuz bir evliliği vardır. Kasabadaki bütün erkekler Mine’ye ilgi duymakta ve hakkında ileri geri konuşmaktadır. Kadınlar bu ilgiyi kıskanıp Mine’nin dedikodusunu yaparlar. Mine’nin tek arkadaşı kasabadaki lisede edebiyat öğretmeni olan Perihan’dır. Perihan’ın yazar olan ağabeyi İlhan kasabaya geldiğinde Mine ile yakınlaşır. Ancak ikilinin bu yakınlaşması birçok sorunu da beraberinde getirecektir.

Künye

Yönetmen Atıf Yılmaz
Senaryo , ,
Yapımcı Ömer Kavur , Atıf Yılmaz , Sadık Deveci
Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ocak 1983
Süre 87 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aldatma, Belediye Başkanı, Çengi, Darbukatör, Dedikodu, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Sadık Deveci (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Erdal Sümer (Set Ekibi)
Şeref Yılmaz (Set Ekibi)
İsmail Kündem (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Şahin Gök (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Ali Utku (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ziya Kuşdoğan (Negatif Kurgu)
Ayhan Akad (Laboratuar)
Yıldırım Kumral (Laboratuar)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Şefi)
Ali Rıza Durda (Işık Şef Yardımcısı)
Hayrettin Kara (Işık Şef Yardımcısı)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Diamandi Filmeridis (Senkron)
Seslendirme Orhan Aykanat (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Delta Film (Yapım)
Yeşilçam Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (16)

karademir1981 avatar karademir1981 14 Nisan 2015 22:11:35

10

Ustalar geçidi...Senaryo Necati Cumalı'nın oyunundan, yönetmen Atıf Yılmaz, oyuncular Türkan Şoray, Cihan Ünal, Hümeyra, Selçuk Uluergüven, müzikler Cahit Berkay...Ana eksende bir kadın filmi Mine ama yan temalarla film bunun çok ötesine geçiyor. Ka saba tutuculuğu, yalnızlık, yemek ve içmek dışında bir aktivitesi olmayan kültürden yoksun bir burjuva çevresi, toplumsal ikiyüzlülük yan temalar olarak karşımıza çıkıyor. Mine karakterinin sıkışmışlığı ve yalnızlığı gerçekten üzüntü veriyor insana. Aslında Atıf Yılmaz filmleri bu ülkede okullarda ders olarak okutulmalı derim ben. İnsan Atıf Yılmaz gibi bir ustanın filmlerini izleyince kadınlar için hayatı biraz daha yaşanır kılmak adına ne yaptım veya ne yapabilirim diye kendine soruyor. İş yerinde, evde, sokakta davranışlarımda dikkat etmem gereken, ölçüsüz ya da ayrımcı olduğum yönler var mı? Daha anlayışlı ve kibar olabilir miyim? Bilmeden, anlamadan kadınları kısıtlıyor veya kırıyor muyum?... Filme ilişkin uzun uzadıya analizlere girmeye gerek yok ama her sahne, her diyalog pek çok tespit yapmanıza ve bahsi geçen soruları sormanıza neden oluyor. Meğer Türk sinemasında ne hazineler varmış da haberim yokmuş dedirten bir film...10/10

nedim8387 avatar nedim8387 01 Ocak 2014 16:29:15

film, atıf yılmaz ve ömer kavur ikilisinin mükemmel bir çalışmasıdır. ayrıca filmin müzikleri efsane isim cahit Berkay'a ait.
film, Isparta-Eğirdir'de geçiyor. bazı sahneler kasabanın tren istasyonunda çekilmiş, istasyonun şimdi hali ise çok kötü, ba kımsız ve terkedilmiş.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 07 Temmuz 2013 18:33:47

9

Türkan Şoray kanunlarının yıkıldığı bir filmdir. Toplumsal mesajı olan kaliteli bir yapımdır.

Göztepe avatar Göztepe 03 Nisan 2013 17:18:55

9

Yorumuma nerden başlasam bilemiyorum toplum çerçevesinde belkide kadına bakış açısının en güzel örneğidir bu film. Kasabanın güzel herkesin gözü üzerinde bir kadın olan Mine. Kasaba halkının adeta yiyecek gibi ona bakması üstelik gelişmiş bir yerleşi m merkezinde pekte tutarlı değil. Mine rolünü ben Türkan Şoray'a çok fazla yakıştıramadım filmde çok fazla uyumlu bir karakter gibi durmuyor bence. Bu tarz bir role yan rolde yer alan Hümeyra belkide daha isabetli olabilirdi oda olmazsa alternatif olarak Fatma Girik diyebilirim. Aynı şekilde Cihan Ünal çok doğru bir tercih değil onun yerinede Kadir İnanır yada Hakan Balamir daha doğru bir tercih olabilirdi. Cihan Ünal'ı ve Türkan Şoray'ı rollerinde çokta yakıştıramadım bana uyumlu değiller gibi geldi tabi bu benim fikrim. Ama bence filmin en güzel aktristi Hümeyra idi fiziği ve güzelliği ile izlerken onu adeta büyülendim keşke bu filmde başrolde yer alsaydı. Değişik bir film olmakla birlikte Türkan Şoray'ın son sahnelerindeki sevişme sahneleriyle nefes kesen bir film. !

ozkaracam avatar ozkaracam 19 Ocak 2011 11:20:01

8

Necati Cumalı'nın aynı adlı oyunundan başarılı bir edebiyat uyarlaması. Cumalı, öykü ve romanlarında olsun, oyunlarında olsun büyük kenti değil, kasaba ve köyleri kendine konu alır, buradaki insanları işlemeyi severdi. Sanıyorum, gençliğinde bir süre Urla'da avukatlık yapmış olmasının da bunda payı vardı. Kasaba ortamı, bu filmin kahramanları için kısa sürede boğucu bir cehenneme dönüşmekte gecikmiyor. Kitle psikolojisinin yeri geldiğinde ne kadar ürkütücü olabileceğini görüyoruz. Cumalı, Ege kasaba ve köylerinde yaşayan insanların bastırılmış cinsel duyguları ve bunun yarattığı sonuçları Ay Büyürken Uyuyamam adlı öykü kitabında da işlemişti. Atıf Yılmaz, üç yıl sonra buradaki öykülerden hareketle Adı Vasfiye adlı bir film çekti. Mine, aynı zamanda Atıf Yılmaz'ın 80'li yıllar boyunca çekeceği "kadın filmleri"nin ilk örneği oldu.   

tko avatar tko 11 Eylül 2010 00:24:09

8

Türkan Şoray'ın mükemmel bir filmi.Bir bayanın erkekler karşısında hem aciziyetini bir o kadar da duygularını dışavurmamaktaki kararlılığını,kendisi ile insan olmaktan çıkmış kadın erkek tüm kasabalılar arasındaki mücadele karşısındaki metanetini,bas tırılmış dürtülerini nasıl zaptettiğini ancak biçare sonunda bu ikilemden  nasıl kurtulabildiğini yansıtan apayrı mükemmel bir eser.

Yandex.Metrica