Namus Borcu

8,78

( 5 kişi yorum yaptı )

Namus Borcu

Sinema Filmi

1973

Film, Gurbet isimli güzel bir kadının güzelliği yüzünden başına gelenleri konu edinir. Gurbet, babası Hüseyin Çavuş ile çiftçilik yapmaktadır. Halil ile birbirlerine âşıktırlar. Halil, bir ev yapabilmek ve tarla alabilmek için şehirde işçilik yapmaktadır. Civardaki köylüleri borçlandırarak tarlalarını alan Çılgan Ağa da Gurbet’e âşıktır. Çılgan, Hüseyin Çavuş’a da ödeyemeyeceği borçlar verir. Borçların vadesini uzatarak, ek borçlar vererek güvenini kazanır. Hüseyin Çavuş hastalanarak ölür. Babasının borcunu ödeyebilmek için Gurbet kendisini açık arttırmaya çıkarır. En çok parayı veren ile evlenecektir. Açık arttırma sırasında Çılgan Ağa, en yüksek parayı verdiği gibi tüm köylünün borçlarını da sileceğini söyler. Köylülerin baskısına dayanamayan Gurbet, Çılgan Ağa ile evlenmeyi kabul eder. Düğün gecesi Halil, Gurbet’i kaçırır. Halil ve Gurbet bir dağda konaklayan Yörüklere sığınır. Fakat Çılgan Ağa, ikilinin peşini bırakmayacaktır.

Künye

Yönetmen Yılmaz Duru
Senaryo
Yapımcı Abdurrahman Keskiner
Müzik Yılmaz Duru
Görüntü Yönetmeni Cahit Engin
Vizyona Giriş Tarihi 01 Mart 1974
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Türkan Şoray Türkan Şoray Gurbet
Hakan Balamir Hakan Balamir Halil
Tuncer Necmioğlu Tuncer Necmioğlu Çılgan
Osman Alyanak Osman Alyanak Hüseyin Çavuş
Murat Tok Murat Tok Müslüm
Hamit Yıldırım Hamit Yıldırım
Ahmet Turgutlu Ahmet Turgutlu Çığırtkan
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Tuncer Necmioğlu Seslendirmesi
Tijen Par Tijen Par Türkan Şoray Seslendirmesi
Cüneyt Türel Cüneyt Türel Hakan Balamir Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Ahmet Turgutlu Seslendirmesi
Ata Kutsal Ata Kutsal None

Ekip

Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Mühendisi)

Firmalar

Umut Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (5)

Göztepe avatar Göztepe 14 Mayıs 2018 23:02:23

9

İyi bir film ama kurgusunda eksiklikler var özellikle filmde Tuncer Necmioğlu oyunculuk olarak çok iyiydi. Filmin en başından en sonuna kadar Hakan Balamir'de etkiliydi. Rahmetli babasının borcu karşılığında kendini mezata çıkardığı sahnede Türkan Ş oray'ın etkiliydi. Daha iyi bir film olabilirdi beklentilerimi karşılamayan bir film.

performer avatar performer 01 Temmuz 2013 22:06:16

8

bir yılmaz duru hayranı olarak filmi olumsuz yönde eleştirmek istemiyorum fakat filmde kurgu işi kim tarafından yapıldı bilmiyorum bazı sahneler vaktinden önce kesilmiş (örneğin türkan şoray ve tuncer necmioğlu'nun ayrı ayrı bakış kareleri gibi) film de pek müzik yok gibi, ses mühendisi tuncer aydınoğlu ve necip sarıcıoğlu dışında bir isim belli. yani kısaca dublaj ve kurgu konusunda zayıf bir film. onun dışında her zaman ki gibi yılmaz duru'nun belgesel tadında rejisi ile 10 üzerinden 8 puanlık bir film.

benimsinema avatar benimsinema 29 Mayıs 2013 17:43:03

8

babasinin borcu yüzünden kendisini acik artirima cikarir türkan...köyün agasi bütün köylünün borcu sirf onunla evlenebilmek icin yirtip atar...zifaf gecesi hakan, türkani kacirir....türkan namus borcu oldugu icin agaya geri dönmek ister...aga coktan peslerine düsmüstür....sonunda hakanda vurulur, agada....bol flashbacki olan güzel bir film, yilmaz duru yu tebrik ederim

bitores mendez avatar bitores mendez 09 Nisan 2012 14:09:04

10

filme bakarken yılmaz durunun yönettiğini anlıyorsunuz xzaten. tuncer necmioğlunun oyunculuğuda mükemmel

ahmet1736 17 Aralık 2007 20:39:12

dburakb kardeş mrblar.ya ben bu filmi indirmek istiyorumdaa nasıl ve nerden indirebilirim fikrin varmı?yardımcı olursan cok sevinirim

Yandex.Metrica