Nehir

8,05

( 10 kişi yorum yaptı )

Nehir

Sinema Filmi

1977

Film, nehir gezintisi için bir köye gelen şehirli gençlerin hikâyesini anlatmaktadır. İstanbul’da lüks bir hayat yaşayan bir grup genç, Fırat Nehri’nde sallarla bir macera yaşamak için bir köye giderler. Nehirdeki gezinti için Sinan isimli salcılık yapan köylü bir gençten rehberlik yapmasını isterler. Sinan, başta bunu reddeder. Fakat kanun kaçağı olduğu için istemese de rehberliği kabul eder. Gençlerden Hümeyra, Sinan’ın jandarmadan kaçtığını anlar. Yolculuk sırasında Hümeyra, Sinan’dan hoşlanır ancak şımarık tavırları dolayısıyla Sinan’dan bir karşılık alamaz. Bir gece Hümeyra, Sinan’la tartışınca gençler Sinan’a cephe alır. Hümeyra da Sinan’ın kanun kaçağı olduğunu söyler. Sinan’la araları bozulan gençler onu jandarmaya ihbar etmeyi düşünür. Ertesi gün Sinan, gençlerden Marcus ile avday ken iki adam gençlere saldırır. Sinan ve Marcus gelip onları kurtarır. Ancak bu kötü bir olayla sonuçlanır.

Künye

Yönetmen Şerif Gören
Senaryo
Yapımcı Nahit Ataman
Görüntü Yönetmeni Hüseyin Özşahin
Vizyona Giriş Tarihi 01 Kasım 1977
Süre 64 dk
Tür Dram, Macera
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Doğa, Gençler, İstanbul, Nehir, Sal, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Yılmaz Kanat (Yapım Yönetmeni)
Kurgu İsmail Kalkan (Kurgu)
Mevlüt Koçak (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Erdoğan Kar (Yönetmen Yardımcısı)
Post-Prodüksiyon Hasan Örnek (Laboratuar Şefi)
Abdullah Akdeniz (Laboratuar)
Selahattin Kaya (Laboratuar)
Türker Vatan (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
Ender Teker (Ses Kayıt Asistanı)
Müzik ekibi Ayla Algan (Şarkılar)

Firmalar

Yeni Stüdyo (Seslendirme)
Flet Elektronik (Ses)
Mimeray (Afiş)
Yeni Stüdyo (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (10)

Göztepe avatar Göztepe 22 Kasım 2016 23:29:39

10

Zor şartlarda çekilmiş iyi bir doğa filmi macera arayışındaki şehirli gençlerin nehir keyfi malesef kötü bitiyor. Film nette 56 dakika olsada daha fazla bir süresi varmış anladığım kadarıyla ama olsun yinede video doyurucu idi. Salların nehirdeki hır çın dalgalarla boğuşması güzel sahneler di birde Dinçer Çekmez ile Tarık Akan'ın mücadele ettiği sahneler en renkli sahnelerdi. Şerif Gören'in başarılı bir filmi sadece görüntü kalitesi pek iyi değildi HD kalitesinde olmasını istediğim bir film.

Revorse avatar Revorse 02 Aralık 2012 21:25:19

9

70 li yılların gençlik filmlerinden biri,zengin hippi gençlerin köy yaşamına gelişleri ve köydeki sorunlarla yetişen kılavuz genç Tarık Akan'ın gözüyle yaşam mücadelesi anlatılıyor.Bakış açısına göre değişsede politik mesajlar göze çarpıyor,bir sınıf farklılığının sorunları dile getirilmeye çalışılmış.Fena film değil...

benimsinema avatar benimsinema 04 Şubat 2012 21:24:02

6

burada süre 100 dak. diyor ama bende 70 dak. falan... filme gelince keske daha cok macerali olsaydi. herseye ragmen izlenirfilm bende mevcut

MGUNAY avatar MGUNAY 19 Nisan 2010 13:48:04

güzel bir coğrafyamızı yansıtmış güzel bir film

Konyali_ERSIN avatar Konyali_ERSIN 16 Ekim 2009 01:10:10

Kesinlikle En iyi Tarik Akan filmi degil.. Ama film iyiydi genel olarak izlenilebilir.. Ama sonucta en iyi oynayan gene Tarik Akan'di.

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 20 Temmuz 2008 22:56:07

10

izlediğim en iyi tarık akan filmlerinden

Yandex.Metrica