Exodus: Tanrılar ve Krallar

6,91

( 6 kişi yorum yaptı )

Exodus: Tanrılar ve Krallar

(Exodus: Gods and Kings)

Sinema Filmi

2014

Künye

Yönetmen Ridley Scott
Senaryo , , ,
Yapımcı Michael Schaefer , Mark Huffam , Peter Chernin
Müzik Alberto Iglesias
Görüntü Yönetmeni Dariusz Wolski
Vizyona Giriş Tarihi 05 Aralık 2014
Süre 150 dk
Tür Aksiyon, Macera, Tarihi
Ülke Ingiltere ABD
Etiketler savaş, insan, tanrı, güç Daha Fazlası

Firmalar

The Moments Entertainment (Dağıtımcı)
Hasılat 4.293.388,92 TL
Toplam İzleyici 342.027
Vizyonda Kaldığı Hafta 7 Hafta

Son Yorumlar (6)

baran34 avatar baran34 06 Şubat 2016 22:19:33

5

140 milyon $ bütçeli dev bir prodüksiyon. Son 10 yılındaki fiyaskoları saymazsak Rıdley Scott gibi efsane bir yönetmen. Kadroda ise en iyi Batman'lerden biri olan Christian Bale, kaliteli filmlerin duayen ismi Ben Kingsley, Breaking Bad dizisinin de Jesse Pinkman karakteri ile fenomen olmuş Aaron Paul(gerçi burda figüran gibi oynatılmış) Sigourney Weaver gibi bir yıldız, John Turturro, Joel Edgerton ve Diyarbakır doğumlu İngiltere'de Shakespeare'ı tiyatro da en çok oynayan oyunculardan biri Kevork Malikyan(Musa'nın kayınpederi, Meryem'in babası rolünde kısa da olsa) da var. Kevork Malikyan evvelki sene "Reaksiyon" adlı dizimizde Öktem karakterinide oynamıştı. Bir de Türk seyircilerin iyi bildiği Suriye'li star oyuncu Ghassan Massoud'da Ramses'in veziri rolünde oynuyor.
Filmin konusu; Musa peygamberin Mısır kralı Ramses ile mücadelesini ve ibrani halkının özgürlüğü için hayatını adaması konu edinmiş. Her ne kadar kutsal kitaplarda yazılmışsa da yönetmen film içerisindeki kurgulamalarda bilinen gerçekleri gözardı ederek kendine göre hikayeleştirmiş. Efektler ve oyunculuklar fena değil. Fakat bildiğimiz çoğu gerçekler saptırılarak verildiği için filme soğuk bakmamak elde değil. Filmin içinde bi ara Türkçe uzun havamı okundu? Ne alaka anlamadım. Öyle aman aman bir film değil. Zaman geçirmek için izlenebilir.kaancakaniik avatar kaancakaniik 08 Ağustos 2015 20:39:51

4

İyi başlayan fakat sonrasını getirmeyen din temalı film. Muazzam görsel efektler mahallesef kötü bir senaryo ve Oyunculuklari örtbas edemiyor

erakman avatar erakman 14 Mart 2015 10:24:10

5

Herkesin bilmis oldugu konuyu daha efsanevi sekilde cekerek ya da anlatarak bu guzel oyuncularla daha iyi bir film ortaya cikarilabilirdi.Beni hayal kirikliligina ugratan bir film.

Haqan avatar Haqan 08 Mart 2015 21:00:18

Musa'nın İbrani halkını firavun Ramses'in köleliğinden ve zulmünden kurtarıp Kenan toprağına götürmesinin hikayesi.
Bu öyle müthiş bir hikaye ki senaryosuna yetişebilen bir çekim ama çekimden de ziyade oyunculuk gerektirirdi. Bu üçünün de filmde bu luştuğunu düşünüyorum.IMDB puanının 7'nin altında olmasına anlam veremedim.
Filmin ingilizce olması ise bir handikap, orjinaliteliğinden çok şey götürüyor. En ilginç yanı ise düğün sahnesinde Madımak Otelinde katledilen Muhlis Akarsu'nun Sunam türküsünün çalınmasıydı.
Kendi adıma filmi bu kadar beklemiyordum. Çok beğendim.

mimarsinan avatar mimarsinan 27 Aralık 2014 15:33:11

4

Film ne İsa’ya ne Musa’ya yarayabilecek türden. Çünkü bu tür filmlerin aslına, tarihteki bilgilerine sadık kalmış olmasını aramak gereksiz çaba. Hep görüyor ve eleştiriyoruz. Ancak, aslından sapmalar yoğun değilse bir nebze olsun iyi not veriyoruz bu gibi filmlere.
Tanrılar ve Krallar semavi dinlerden birini, bir peygamber yaşantısını, mücadelesini anlatmaya kalkıyorsa daha çok dikkat edilmelidir.
Batı yapımı tüm filmlerden, esasen İslam inancına göre bildiğimize göre de Hz. Musa asası ile meşhurdur. Filmde bunu göremiyoruz. Özellikle filmin ilk yarısında bir savaşçı gibi elinde kılıç adam öldüren bir Hz. Musa var.
Yine batı kaynaklı filmlerde dahi görmeye alıştığımız gibi Hz. Musa Kızıl Deniz’i asasıyla yarıp bir kulvar açılmasıyla kavmini kıyıya ulaştırırken filmde deniz enlemesine, med cezir olayıyla açılıyor ve karşıya geçiyorlar. Savaşçıları suda boğulup helak olurken Firavun onlarla ölmüyor.Denizin kapanıp eski haline gelmesiyle Firavun Ramses ve Hz. Musa dalgıç vari deniz dibinde yüzüyorlar, bilahare birbirine yakın yerlerden sudan çıkıyorlar. Yani firavun o anda suda boğulup ölmüyor. Bunlar gibi daha pek çok aslına uymayan kurgularla dolu filme, çekim tekniği, 3 boyutlu oluşu gibi yönlerden olumlu bakılabilir.

Filmi izledikten sonra ise akla şu geliyor. Bu kadar zulme uğramış, yerinden yurdundan edilmiş, 400 sene doğduğu toprakların hasretini çekmiş İbrani kavmi, yüz yıllar sonra, çektiği acıları unutmamış, bir başka Arap kavmine galebe çalmaya devam etmektedir.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 14 Aralık 2014 20:45:51

6

Beklediğim kadar iyi bir film değildi yine bu filim gibi din konulu nuh büyük tufan filminide beğenmemiştim ama bu filme göre nuh büyük tufan daha iyi bir filim exodus tanrılar ve krallar filminde ridley scott konuyu uzattıkça uzatmış son yarım saatt e film düzelsede 150 dakika bu filme çok gelmiş gibi neden bu kadar uzun yapıyorlar filimleri anlamıyorum mesela 90 dakika olsa hem sıkmaz hemde bir seans daha gösterilme şansı yakalardı bu sadece bu film için değil her film için geçerli kısaca sadece bu türü sevenlere tavsiye edeceğim bir film.

Yandex.Metrica