The Homesman

7,00

( 4 kişi yorum yaptı )

The Homesman

(The Homesman)

Sinema Filmi

2014

Künye

Yönetmen Tommy Lee Jones
Senaryo , ,
Yapımcı Michael Fitzgerald , Luc Besson
Müzik Marco Beltrami
Eser
Süre 122 dk
Tür Dram
Ülke ABD

Oynayanlar

Tommy Lee Jones Tommy Lee Jones George Briggs
Hilary Swank Hilary Swank Mary Bee Cuddy
Meryl Streep Meryl Streep Altha Carter
Barry Corbin Barry Corbin Buster Shaver
Caroline Lagerfelt Caroline Lagerfelt Netti
Jo Harvey Allen Jo Harvey Allen Mrs. Polhemus
Evan Jones Evan Jones Bob Giffin
Jesse Plemons Jesse Plemons Garn Sours
Grace Gummer Grace Gummer Arabella Sours
Miranda Otto Miranda Otto Theoline Belknapp
Sonja Richter Sonja Richter Gro Svendsen
David Dencik David Dencik Thor Svendsen
John Lithgow John Lithgow Reverend Dowd
Tim Blake Nelson Tim Blake Nelson The Freighter
James Spader James Spader Aloysius Duffy
William Fichtner William Fichtner Vester Belknap
Hailee Steinfeld Hailee Steinfeld Tabitha Hutchinson

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (4)

kemerlee avatar kemerlee 12 Kasım 2014 19:09:09

5

Usta aktör Tommy Lee Jones’un ikinci uzun metraj westerni olan filmimiz, tuhaf anlatımı anlaşılmaz kurgusuyla, ilgi çekici kadrosu ve hikayesine rağmen sınıfta kalan bir eser. Hatta ilk eseri 3 Definide sıradan ve sıkıcı bulduğumu düşünürsek, (bir ön ceki yapıtı The Sunset Limited dahada beterdi) oyuncusun (hemde ne aktör) oyuncu kal demekten alamıyorum kendimi.Üst düzey bir aktrist olan iki oscarlı Hillary Swankıda Million Dollar Baby’den beri bir bilemedin iki tanemi ne, eli yüzü düzgün eserde izleyebildik.Spoiler vermemek için pek olayların derinine inemiyorum ama filmin yarısında neden yaparsın o süprizi, amacın neydi?, hem ne biçim bir sondu bu.

Haqan avatar Haqan 08 Kasım 2014 19:18:17

Tommy Lee Jones yaşlandıkça daha çok parlayıp kalitesi yüksek işler yapıyor. O yüzden bazı diğer yaşıtlarından ayırmak lazım O'nu.

The Homasman'in çok basit ama farklı bir hikayesi var. Aslında herşey film senaryosu olabilir , önemli olan onu servis edilişinin ispatı.
Milyon Dolarlık Bebek Hilary Swank da oyunculuğunun hakkını vermiş.

mkurtsen avatar mkurtsen 28 Ekim 2014 15:15:13

9

Geçen yorumda bahsetmeyi unuttum. Merly Streep,gibi büyük bir oyuncuyu atlamak ayıp olur.
Merly'in filmde finale doğru tek planlık çok kısa bir rolü var. Oyuncular yaşlanınca küçük rollere de rıza gösteriyorlar.
Bana kalırsa geçim kaygısı olmadıktan sonra büyük rollerin büyük oyuncuları olarak hatırlanmalılar.
Neyseki filmde onun yerine kendisine son derece benzeyen kızı Grace Gummer (1986) oynamış.
Filmdeki 3 deli kadından birisi, güzelde oynuyor.

mkurtsen avatar mkurtsen 28 Ekim 2014 14:55:36

9

Son günlerde pek fazla yorum yazamıyorum, mail aldığım takip eden, yorum bekleyen arkadaşlarda var, bu ara çokta güzel filmler çıkıyor, onlar için paylaşmam gerekiyor.
Homesman, Das Finstere Tal ve Frontera
ortak noktaları ana temanın , veya temala rın western türünde farklı bakış açısı ile anlatılması, sırasıyla (Homesman) kadına şiddet, kadının toplumdaki yeri,( Das Finstere Tal), intikam, (Frontera) kaçak göçmen, mülteci sorunu, kayırmacılık, kendi adaletini kendi sağlama sorunu,
Filmler bizde henüz vizyona girmediler, ama bana sinema kuşlarının getirdiği göz kamaştıran flimler.. Homesman'e bayıldım. Das Finstere Tal çok güzel çok , Avusturya Alpleri üzerine monte edilmiş bir western , ama kahramanlarının Almanca konuştuğu bir Avusturya/Almanya ortak yapımı..
Şimdi Homesman, daha sonra Das Finstere Tal.
Homesman deyince tabiki Tommy Lee Jones (1946) Filmin herşeyi, 1970 yılından beri oyunculuk yapıyor.
Homesman yönetmenlik yeleğini giyip koltuğuna oturduğu 2 inci filmi.
ilki 2005 de çektiği "Üç Defin"(The Three Burials of Melquiades Estrada)
Tommy, Üç Defin'den tam 9 yıl sonra okuduğu bir romanın büyüsüne kapılıp film yapmaya karar veriyor. Roman Homesman yazar Glendon Swarthout'un (1918-1992)
Romanı Tommy'e arkadaşı Micheal Fitzgerald getirmiş, mutlaka okumalısın, bu kitaptan film yapılabileceğini düşünüyorum demiş. Okuyunca beğenmiş, hemen kitabın haklarını satın alıp, Luc Besson ve diğer birkaç yatırımcı anlaşıp, hızlı bir şekilde çekimlere başlayıp bitirmişler. İlk gösterim Mayıs/2014 Cannes sonra Haziran ayında Yunanistan, Temmuzda Hollanda, sonra ABD, Kanada, Finlandiya, Hindistan, Güney Kore, festivallerinde gösterilmiş. Tahmini bütçesi 16 Milyon Dolar, çok büyük olmayan bir bütçe, 25-30 Milyon Dolarlık nice filmin önüne geçmiş.
Yapım hikayesi böyle birazda konuyu anlatıp bitireyim
Flim 1855 yılında Nebraska’da deli oldukları ve işledileri suçlar yüzünden kasabalarından şifa bulmaları için doğuya gönderilen 3 kadın ( Grace Gummer, Miranda Otto, Sonja Richter ) ve onları gideceği yere götürmeye talip hiç evlenmemiş, devletten eğitimli çalışkan becererikli yalnız yaşayan, evlenmeye can atan Mary Bee Cuddy (Hilary Swank) ile Amerika’nın uçsuz bucaksız topraklarında çıktıkları yolculuğu ve onlara katılan ayyaş, ordudan kaçak George Briggs (Tommy Lee Jones)’un hikayesini anlatıyor. Finale doğruda seyirciyi trajik bir sürpriz bekliyor.
Tommy Lee Jones, yıllardır keyifle izlediğim , beğendiğim bir oyuncu, 2 inci yönetmenlik denemesinde çağdaş, feminist bir yaklaşımla,
Glendon Swarthourt'un tarihi başyapıtını yorumlamış. Bir ropörajında Kitabı flim yapmak için seçmesini söyle anlatıyor;
"Kitap ve filmim, kadınların toplumsal sisteme uyumsuzluklarını, nasıl nesneleştirildiklerini ve bu dünyada kadın olmanın zorluğunu konu alıyor. Bu kitabı sinemaya uyarlamamın nedenlerinden biri de, geçmişte yaşanmış bu hikayeye bakarak bugünü okuyor olabilmemiz. Kadınlara zamanında neden bu gözle bakıldığını anlayabilirsek, bugün neyi yanlış yaptığımızı da anlayabiliriz, kadınlara uygulanan şiddeti de, bu toplum içinde çektikleri acıları da. Bilmem anlatabiliyor muyum?"
Çok güzel, nerede ise 70 şine merdiven dayamış(1946 ) kıdemli bir aktörün, kadınlara bu denli sahip çıkması, geçmişinden günah çıkarma isteği olabilir mi? Acaba, vikipedine baktım, 3 resmi evlilik yapmış ilki 1971-1978 sonra 1981-1996 sonuncusu 2001- ? Gizlisi saklısı yok ise düzenli bir hayat yaşamış gibi, ben günah çıkaracak bir durum göremedim.
Kararı kadın izleyicileri versin.
Film için benim kararım süper. Şimdiden çeşitli festivallerde gösterilmiş, ses getirmiş, beğenilmiş, ödüller almış.
İyi Seyirler DİLERİM. Mutlaka İzleyin.
10/9 -

Yandex.Metrica