Ölüm Peşimizde

8,35

( 9 kişi yorum yaptı )

Ölüm Peşimizde

Sinema Filmi

1960

Zehra; “Karı koca birbirlerini ne kadar çok severse o kadar çok çocukları olurmuş. Oğlanlar sana, kızlar bana benzeyecek ama burunları sana benzesin!”

1960 sonbaharında İstanbul. Taksim’de bir yoksul mahalle. BeTeBe fabrikasında, neşe içinde (ertesi gün aylıklarını alacaklar) çalışan işçiler. Bir kısmı mahalle sakini, bazıları da ‘bir çift öküz bir de tarla’ için taşı toprağı altın İstanbul’a gelmiş köylü. (Zeynel, bir soygun işine bulaşınca, geldiğine bin pişman, ‘çoluğunu çocuğunu tekrar göremeden yaşamından oluyor).
Kamyon şoförü Burhan ile ‘fabrikanın en güzel kızı’ Zehra evlenmek üzere. Muameleci Necmi Bey ‘bir çırpıda askıya çıkarıvermiş kâğıtlarını’. Bunlar uzunca bir süre bekleyecektir.
Şimdilik, filmdeki tek sorunlu kişi fabrikanın muhasebecisi Namık. (Sonradan Zeynel ve asıl ‘kötü adam’ Hüsnü katılacak). Herkesin ‘para babası’ dediği Mutemet İhsan’ın, işçi maaşlarını getirdiği günler içi gitmekte. Şunları bir elde edebilse! Güzel dansöz Ayten için kasadan aldığı 10 bini henüz yerine koyamamış!
Zehra’nın para uğruna her şeyi yapabilecek abisi Hüsnü (bu isim filmdeki acımasız kişiliğe pek uymamış) Namık’ın arkadaşı. O’nun para sorunlarını sezmiş, Zeynel’in de içinde olduğu bir plan hazırlamış bile. Soygunda, İhsan Baba ve elektrikçi Muharrem öldürülür. Suç Burhan’ın babası Nazif Usta’nın üstünde kalır. Eskiden 1 buçuk yıllık bir hapisliği vardı, mahkemede cezası ‘idam’.
Delikanlı, babasının suçsuzluğunu kanıtlamak için kan ter içinde mücadele ediyor.

Zehra; “Ya bir gün bıkarsan benden?”
Burhan; “Ee, zamanla bıkar insan tabii! Ama bıkmak için bin yıl lazım! Yalnız, böyle somurtursan 500 yılda bıkıveririm!”
(Yazan: Murat Çelenligil)


27.3.1960 pazar günü Atlas sinemasında gösterime girmiş. Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Memduh Ün
Senaryo , ,
Yapımcı Reha Yurdakul
Görüntü Yönetmeni Turgut Ören
Süre 91 dk
Tür Dram, Polisiye
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Gazino, Horoz, Mahkeme, Soygun, İDAM, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Görüntü Yönetmeni (Türk Filmleri Yarışması-1961)

Oynayanlar

Ayhan Işık Ayhan Işık Burhan
Fatma Girik Fatma Girik Zehra
Nilüfer Sezer Nilüfer Sezer Ayten
Reha Yurdakul Reha Yurdakul Zeynel
Memduh Ün Memduh Ün Hüsnü
Avni Dilligil Avni Dilligil Nazif Atılgan
Senih Orkan Senih Orkan Namık
Hulusi Kentmen Hulusi Kentmen Kadir Usta
Selahattin İçsel Selahattin İçsel Mutemet İhsan
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Fabrika Müdürü
Mahmure Handan Mahmure Handan Burhan'ın Teyzesi
Eşref Vural Eşref Vural Fabrika İşçisi
Zuhal Üstüntaş Zuhal Üstüntaş Fabrika İşçisi
Emire Erhan Emire Erhan Fabrika İşçisi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Fatma Girik Seslendirmesi
Adalet Cimcoz Adalet Cimcoz Nilüfer Sezer Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Muammer Gözalan Seslendirmesi
Hayri Esen Hayri Esen Ayhan Işık Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Hulusi Kentmen Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Yaşar Şener Seslendirmesi
Nubar Kamçılı Nubar Kamçılı Polis Müfettişi
Yaşar Şener Yaşar Şener Fabrika İşçisi
Ahmet Sert Ahmet Sert Fabrika İşçisi
Halit Refiğ Halit Refiğ İşveren
Hakkı Haktan Hakkı Haktan Fabrika İşçisi
Osman Alyanak Osman Alyanak Selahattin İçsel Seslendirmesi
Sadri Alışık Sadri Alışık Senih Orkan Seslendirmesi
Gazanfer Özcan Gazanfer Özcan Seslendirme
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Memduh Ün Seslendirmesi
Gazanfer Özcan Gazanfer Özcan Hakkı Haktan Seslendirmesi
Adalet Cimcoz Adalet Cimcoz Nilüfer Sezer Seslendirmesi
Sacide Keskin Sacide Keskin Seslendirme

Ekip

Kurgu Turgut İnangiray (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Niyazi Er (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Adnan Uygur (Yapım Amiri)
Nuri İnal (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Oksal Pekmezoğlu (Yardımcı Yönetmen)
Ertem Göreç (Yardımcı Yönetmen)
Yazım Ekibi Bülent Oran (Diyaloglar)
Kamera Ekibi Hüseyin Birol (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon İlya Pençoğlu (Negatif Kurgu)
Cemil Orhon (Laboratuar Şefi)
Yılmaz Erman (Kopya Baskı)
Işık Ekibi Rıdvan Varol (Işık Şefi)
Ses Ekibi Marko Buduris (Ses Mühendisi)
Turgut İnangiray (Senkron)
Tasarım Kemal Borteçin (Afiş)

Firmalar

Uğur Film (Yapım)
Kemal Film (Film Hazırlık)
Erman Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (9)

Göztepe avatar Göztepe 30 Mart 2018 02:58:12

10

Taçsız Kral'dan çok güzel bir film olmasına rağmen sonu bağıtlanamamış bir film. Bir fabrika soygununa kurban giden birilerinin kendisini temize çıkarmaya çalışmasını konu alan bir film. Ayhan Işık, Memduh Ün, Senih Orkan ve Reha Yurdakul filmin lo komotifleri konumunda dönemin ses getiren filmlerden.

TubaArtan avatar TubaArtan 18 Ağustos 2017 22:02:42

9

Karadayı dizisi bu filmden esinlenerek yapılmış. Ayrıca Fatma Girik ve Memduh Ün'ün ilk kez biraraya geldiği film....burada abisi rolünde.. 1959 da çekimlerine başlanan ve dönemine göre oldukça başarılı bir film.

mncelik 13 Temmuz 2015 23:19:56

''...O zamanlar Kemal Film’e figüran gitmek bile ayrıcalıktı. Feridun Karakaya orada makyözdü. Bütün pudraları yüzüme vuruyor, boyaları yüzüme sürüyor, belki burada istikbali vardır diye beni Osman Seden’e beğendirmeye çalışıyordu. Osman Seden “Yok o lmaz böyle” dedi. O panonun arkasında öylece kaldım. Ama kapıdan kovsalar pencereden gireceğim. Uzun bir müddet çeşitli firmalarda süründüm. Sonra Memduh Ün, başrolünde Ayhan Işık’ın oynadığı bir film (Ölüm Peşimizde, 1959) için beni çağırdı. Ben Ayhan Işık’la oynamayı düşünemiyordum bile...''

(Fatma Girik, Mithat Alam Film Merkezi Söyleşileri - 2004)

benimsinema avatar benimsinema 26 Nisan 2015 15:34:49

8

Filmin kötü olmasi zaten imkansiz.. bakarmisiniz bir kamera arkasina.. yillarini vermis kendi dalinda basarili isimler.. vee fatma girik bu filmden sonra ismini büyük harflerle afislere yazdirir.. filmin hikayesi guzel ama görüntu biraz kötü.. memduh ün inanilmaz oynamis.. kötülük yakisiyor kendisine.. ben severek seyrettim filmi

şahin_şahin90 avatar şahin_şahin90 25 Ocak 2015 00:22:47

10

Dönemine göre müthiş bir film.Hareketli sürükleyici macera filmi.Senih Orkan ,Memduh Ün ,Reha Yurdakul ve İşçi Muharrem Fabrikadaki paraları soyma planı yaparlar(Planın akıl hocalığını Senih Orkan yapar ama işi Memduh Ün sürükler)Bu soygun esnasında Memduh,Mutemet İhsan ve arkadaşı Muharremi vurur.O esnada Muharremin yanına oğlunun çalışması için kitap vereceği Avni Dilligil gelir ve telaşla silahla kanı görmüş ve dokunmuş ve korkudan kaçmıştır ama polisler avni dilligili katil diye tutuklar.Memduh ise Fatmanın abisidir ve Ayhan la kardeşinin evlenmesini istemez.Ayhanda babasının suçsuz olduğunu ispatlamak için harekete geçer ve ilk olarak senih orkan ve Memduh ünün aşığı Nilüfer Sezer den sorguya başlar.Fakat Memduh Ün ,fabrika soygununu Senihten öğrenen nilüfer sezeride öldürür ve Ayhan'ın üzerine atar(cinayet ayhanın evinde işlenmiştir)Senih Orkan da para açığı müsebbibiyle hapishanededir.Şantajla avukat tutmak için para vermişini söyler memduha.İçlerinde en vicdanlısı ise sonradan Ayhanın kendisini yakalarken yediği dayaklarla birlikte itiraf eden Reha Yurdakul.fikilmin finalinde Memduhun kötülükleri bitmez ve Rehayı da vurur.Ayhanla da finalde kapışırlar ve polis gelir olaylar anlaşılır Avni baba da oğlu Ayhan sayesinde darağacına gitmekten kurtulur.Filmin en güzel sahnelerinden biri ise Memduh ve Reha nın kendilerinden şüphelenen Ayhanı bir gece başına vurup bayıltarak tren raylarına bırakması ve Ayhanın son bir hamleyle ezilmekten son anda kurtulduğu sahne müthişti.Ayhan Işık yine döktürmüş.Memduh Ün ise kötülüklerin babası.Yapmadığı kötülük ,işlemediği cinayet kalmadı Memduh Ün'ün.Memduh Ün' se süper oynamış rolünü. Keşke Yönetmenlikle birlikte 1960 lar dada kötü adam oyunculuğuna devam etseymiş.Memduh ÜN çok iyi bir yönetmenin yanısıra çokta iyi bir oyunculukla sinemaya devam ederdi ve böyle kötü rollerde oynadan diğer meslektaşı Turgut Özatay gibi sinemanın diğer kötü adamlarının omzundaki yükü hafifletirdi..

guvenk avatar guvenk 15 Temmuz 2014 03:41:16

10

Filmin ilk 10-15 dakikasında tam sıkılacağımı düşünürken esas olayın gerçekleşmesiyle film gerçekten ayakta alkışlanacak bir hale girdi. Yer yer gerilim/korku öğrelerini de barındıran film 1960 yılı için zamanını aşan bir filmdir. Dinmek bitmeyen sür ükleyiciliği, iç içe girmiş olayları ve ilişkileriyle bu film Memduh Ün ve ekibinin gerçek bir başyapıtıdır bence. Eğer Ayhan Işık'ın özellikle 65 sonrasında daha da belirginleşen macera/polisiye tarzını seviyorsanız bu filmi kaçıramazsınız, kaçırmamalısınız....

Yandex.Metrica