D@bbe 5: Zehr-i Cin

8,23

( 5 kişi yorum yaptı )

D@bbe 5: Zehr-i Cin

Sinema Filmi

2014

Kocası Ömer'le mutlu bir hayat sürmekte olan Dilek, için sakin ve sıradan geçen aydınlık günler, cehennem fırtınalarının gölgelerine gizlenmiş adı anılmaz cinnilerin ani bir saldırısıyla kararır. Herşey; Dilek'in bir rüyasıyla başlar. Bu rüyada Belirsiz suretler; şeytana dair bir takım sırları Dilek'in kulağına fısıldadıktan sonra ona musallat olmuşlardır. Kocası Ömer, rüyayı Dilek'in birkaç gün önce yaşadığı bir hırsızlık olayının psikolojik yansıması olarak görse de, Dilek kendisine git gide yaklaşan ve habis fısıltılarla onu bilinmez bir aleme doğru sürükleyerek sır fısıldayan bu cinnileri artık hissetmeye başlamıştır. Korku şiddete dönüşmeye ve Dilek bedeninin kontrolünü kaybetmeye başlayınca, Cinler alemiyle ilgili ilim sahibi bir kişi olan Bitlisli Belkıs Hoca'dan yardım almaya başla rlar. Kendine has yöntemlerle cinlerle temas kurabilen Belkıs Hoca, karşılaştığı bu vakanın tarihteki en korkunç bir cin kabilesiyle ilgili olduğunu anlayınca şok geçirir. Rüyalar yoluyla insan kanına giren ve orada bir zehir gibi dolanan bu cin kabilesini, musallat oldukları ruhlardan uzaklaştırmak neredeyse imkansızdır!

Zaman, Dilek için karanlık bir boyutun tesiri altına girdikçe, çaresizlik yerini teslimiyete bırakacak mıdır? İyi bir hayat süren, sıradan Bir insanın geçmişindeki karanlık anlar, geleceğini nasıl lanetler? Kana hükmeden zehr-i cin ve şeytanın en kindar kabilesi Dilek'in ruhunu neden kemirmektedir?

Künye

Yönetmen Hasan Karacadağ
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Mehmet Eren Nayır , Serdar Özdemir , Halil İbrahim Çekiç
Vizyona Giriş Tarihi 12 Eylül 2014
Tür Korku
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Metin Namlıses (Yapım Koordinatörü)
Berna Akpınar (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Mustafa Taşıtman (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Erhan Usta (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Ekrem Göktaş (Yapım Ekibi)
Ayhan Tugay (Mekan Sorumlusu)
Ayhan Tugay (Mekan Sorumlusu)
İlker Coşan (Yapım Ekibi)
Kamera Ekibi Akın Çakmak (Kamera Asistanı)
Armağan Komonovalı (Kamera Asistanı)
Ulvi Çakmak (Focus Puller)
Post-Prodüksiyon Kubilay Birkan Çapur (Kurgu Asistanı)
Osman Yıldız (Film Baskı)
Çağlar Özlek (Renk Düzenleme)
Çağlar Özlek (Negatif Kayıt)
Işık Ekibi Yasin Şakar (Bestboy)
Sanat Ekibi Ömür Özgür (Sanat Asistanı)
Kadir Yetkin (Sanat Ekibi)
Makyaj Ekibi Alev Ünal (Makyaj)
Oyuncu Seçimi Özlem Duran (Cast Direktörü)

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 8.349.072,0 TL
Toplam İzleyici 837.791
Vizyonda Kaldığı Hafta 23 Hafta

Son Yorumlar (5)

esmacanpolat avatar esmacanpolat 03 Ekim 2019 20:41:14

9

dabbe abi ya daha ötesi yok bence

erhaab avatar erhaab 27 Temmuz 2018 19:25:19

8

Dabbe 4 gibi serinin efsane filminden sonra bu seriyi başarıyla devam ettirmek kolay değildi ama Karacadağ iyi bir senaryoyla ve sürpriz 2 sonla bunu başarmış. Elbette ki Dabbe 4 daha iyi ama bu filmin Dabbe 3'ten iyi olduğunu da söyleyebiliriz.

Ded iğim gibi son derece iyi bir senaryo ve kurgu var. Hiçbir eksiklik yok ve her soru işareti cevap buluyor, 2 tane önemli sürpriz ile buluyor hem de. Sadece Zincirli Deli Yasin karakterinin tavırları biraz abartı olmuş.

Ayrıca Ömer'in aşırı tepkileri ve Harun'un da aşırı sakin olması fazlasıyla dikkat çekiyor, Karacadağ bu 2 karakteri biraz daha dengelese iyi olurmuş.

Makyaj ve efekt konusunda da gelişme góteriyor Karacadağ. Dabbe serisinin Siccîn serisiyle kapışabilmesi için hem böyle orijinal senaryolara hem de makyaj/efekt konusunda gelişimini sürdürmesi gerekmekte.

Sonuç olarak son derece iyi bir film. Film içindeki gizemin çözülme süreci son derece heyecanlı ve insanı her dakika daha fazla meraklandıran cinsten.

Kaptan34 avatar Kaptan34 24 Ekim 2016 22:36:48

En sonunda başarılılan bir korku filmi olmuş

tepegöz avatar tepegöz 20 Kasım 2014 22:10:42

10

çok başarılı bir korku filmi

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 20 Ekim 2014 03:21:46

6

Hasan karacadağ ı tebrik etmek lazım artık bir korku seyircisi yarattı filmi 750 bin kişi olmuş bu bir korku filmi için çok iyi rakam bu türde başarısız olduğumuzu düşünürsek filme gişedeki başarısından dolayı ve belli bir seviyeyi yakalamış olması ndan dolayı filme 10 üzerinden 6 veriyorum.

Yandex.Metrica