Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe

(Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe)

TV Filmi

1988

Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Orhan Asena'nın yazdığı bir tiyatro oyunudur. Yazarın Taht ve Baht Dörtlemesi (ya da Kanunî Sultan Süleyman Dörtlemesi) adını verdiği dört oyunun üçüncüsüdür. Oyunda Kanuni Sultan Süleyman'ın oğulları Bayezid ve Selim arasındaki taht kavgası anlatılmaktadır.

Konusu
Oyun, Hürrem Sultan'ın entrikaları sonucunda Şehzade Mustafa'nın boğdurulmasıyla başlar. Hürrem Sultan böylece tahtın kendi çocukları olan Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'den birine kalacağını düşünür. Ancak iki şehzadenin birbirine düşeceğini ve daha Kanunî Sultan Süleyman ölmeden taht kavgasına başlayacağını kestiremez.

Kanunî seferde iken tahtı koruma görevi Bayezid'e verilmiştir. Bu arada ortaya çıkan Düzmece Mustafa, kendisinin ölümden son anda kurtulan Şehzade Mustafa olduğunu iddia ederek halkın desteğini alır ve tahta yürümeye kalkışır. Bayezid, Düzmece Mustafa'ya işbirliği önerir ve hediyeler gönderir. Böylece onun güvenini kazanır ve yakalayıp idam ettirir. Ancak Kanuni, etrafındakilerin etkisinde kalarak, Bayezid'in aslında Düzmece Mustafa ile gerçekten işbirliği yaptığını ve Sokollu Mehmet Paşa'nın İstanbul yolunda olduğunu öğrenince korkup vazgeçtiğini düşünür. Araya Hürrem Sultan'ın girmesiyle Bayezid'i affeder ancak ona olan güveni kırılır.

İki şehzade arasındaki sürtüşmeler devam ederken, atak ve fevri karakteri Bayezid'in aleyhine sonuçlar doğurur. Ayrıca kendi lalası Lala Mustafa Paşa, taht yolunda Selim'i daha şanslı görerek çift taraflı oynamaya başlar ve Bayezid'in zor durumda kalmasına sebep olacak kararlar almasına yol açar.

Bu etkiler altında kardeşini sürekli kışkırtan biri gibi görülen Bayezid, Kanuni'nin öfkesini bir kez daha üzerine çekince Amasya Sancağı'na gönderilir. Önceleri oraya gitmek istemez. Ancak tek koruyucusu Hürrem Sultan'ın ölümüyle yalnız ve güçsüz kalmıştır. Amasya'ya gider ama burada kendini Selim'den korumak için asker toplar. Kanuni'den, topladığı askerleri dağıtması yönünde ferman gelice ordusuyla beraber Selim'in üzerine yürür. Kanunî tarafından yakalatılır ve idam ettirilir.

Künye

Yönetmen Ertem Göreç
Görüntü Yönetmeni Çetin Tunca
Eser
Süre 85 dk
Tür Dram, Tarihi
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Agah Hün Agah Hün Kanuni Sultan Süleyman
Nedret Güvenç Nedret Güvenç Hürrem Sultan
Erhan Yazıcıoğlu Erhan Yazıcıoğlu Şehzade Bayezit
Nuri Alço Nuri Alço Şehzade Selim
Baki Çallıoğlu Baki Çallıoğlu İbrahim Paşa
Gizem Tezcan Gizem Tezcan Mahidevran Sultan
Seray Karakuş Seray Karakuş Mihrimah Sultan
Aydın Tezel Aydın Tezel Yönetmen
Sühan Baydar Sühan Baydar Rüstem Paşa
Mehmet Çerezcioğlu Mehmet Çerezcioğlu Şehzade Mustafa
Naci Girgin Naci Girgin
Sırrı Gültekin Sırrı Gültekin
Saltuk Kaplangı Saltuk Kaplangı Hakkı Kıvanç Seslendirmesi
Hakkı Kıvanç Hakkı Kıvanç
Çetin Başaran Çetin Başaran
Yaman Okay Yaman Okay Sühan Baydar Seslendirmesi
Ersan Uysal Ersan Uysal Adın Tezel Seslendirmesi
Rıdvan Çelebi Rıdvan Çelebi Nuri Alço Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Sırrı Gültekin Seslendirmesi

Son Yorumlar (1)

Alesta34 08 Ağustos 2019 23:07:49

Filmi ne yazık ki hiçbir şekilde bulamıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. İyi çalışmalar.

Yandex.Metrica