Leviathan

8,00

( 2 kişi yorum yaptı )

Leviathan

(Leviathan)

Sinema Filmi

2014

Araba tamirciliği yaparak geçimini sağlayan Kolya, eşi ve çocuğuyla birlikte mütevazı bir yaşam sürmektedir. Hayatı, bir gün şehrin Belediye Başkanı’nın, dükkânı ve evinin bulunduğu araziyi elinden almak istemesiyle değişir. Kolya, bu duruma itiraz ederek hukuku kendine göre yöneten otorite ile mücadele etmek zorunda kalır ve Moskova’dan gelen avukat arkadaşı Dmitri’den yardım almaya karar verir. Yaşadığı süreçte evi ile birlikte sahip olduğu her şeyi kaybetmek üzere olan Kolya, kızgınlıkla beraber çaresizliği de omuzlarında hissedecektir.

Künye

Yönetmen Andrey Zvyagintsev
Senaryo ,
Yapımcı Sergey Melkumov , Aleksandr Rodnyanskiy , Marianna Sardarova
Görüntü Yönetmeni Mikhail Krichman
Vizyona Giriş Tarihi 16 Ocak 2015
Süre 140 dk
Tür Dram
Ülke Rusya federasyonu

Ödüller

En iyi senaryo (67. Cannes Film Festivali-2014)

En iyi yabancı film (72. Altın Küre Ödülleri-2015)

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 142.654,96 TL
Toplam İzleyici 12.097
Vizyonda Kaldığı Hafta 22 Hafta

Son Yorumlar (2)

Haqan avatar Haqan 24 Şubat 2015 00:52:18

Mustafa abi filmi öyle güzel yorumlamış ki , ben destekleme ve yapabilirsem biraz da ekleme yapacağım.
Rus halkının geçmişi hep acılar zorluklar ve haksızlıklarla dolu. Çarlıktan başlayarak korkunç ivan, deli petro sonrasında komunizm dönemi tam bi r diktatör stalin gibi yöneticiler ve sözüm ona demokrasiye geçişte putin gibi kişiler artık Rus halkının insan olmadığına halkı da kanıksatmışlar. Öyle ki dünyanın heryerinde vücutlarını satarak hayatta kalmaya çalışan kızları kadınları bile gururlarına dokunmuyor. Muhtemelen filmi izleseler bile dokunmayacak.
Filmde piknik sahnesindeki atış hedefi için getirilen portrelerde ona vurgu yapılıyor. Tabi korkudan putininki ters konmuş.
Maalesef filmi orjinal dilinde izleyemedim. O yüzden oyunculukların tadına tam varamadım ancak bir ülke halkının, gücü elinde bulunduranlar tarafından nasıl böcek gibi ezildiğini acıklı senaryosu çok iyi anlatmış. Bizim de çok aşina olduğumuz şekilde bunun için en büyük enstrümanlardan birisi de din.

Ister kendi ülken olsun ister başka bir ülke. Insan, insanlık adına üzülerek izliyor.

mkurtsen avatar mkurtsen 13 Ocak 2015 09:08:19

9

Film bizde henüz vizyona girmedi. Tanıtımlarda 16 Ocak 2015 de. 2-3 gün önce özel bir gösterimde izledim. Bu filme bir iki kelime yazmasam kendi sinema severliğimle çelişmiş olacağım. Bir iki kelime mi? Bakalım göreceğiz
Filmde Sıradan bir vatand aş Kolya'nın (Aleksey Serebryakov) otoriter rejime karşı bir başkaldırı hikayesi anlatılıyor.
Kolya'nın deniz kenarındaki dededen kalma arazisini, elleri le yaptığı evini dükkanını Belediye Başkanı Vadim (Roman Madyanova) Otel veya tesis yapmak için satın almak istiyor Vermeyince de güç kullanıyor. ,İktidar güç demektir, muktedir olduğunda gücünde olur, buradaki mücadelede de son baştan belli. Aynen bizde olduğunu gibi yüzde yüz haklıda olsan eğer güçlü değilsen, muktedir olan kazanıyor.
Süper bir film ağır ve görkemli bir drama mükemmel işçilik profesyonel oyuncular tamamda, ilk kez kamera karşısına geçen 16 yaşında doğal bir yetenek (Sergey Pokhodaev) oynayana değil de oynatana bak. Yönetmenin önemi yine ortaya çıkıyor. Muhteşem bir yönetmenlik örneği. Bahsetmez isek haksızlık olur, Filmin diğer önemli 2 karakteri Kolya'nın avukatı, çocukluk arkadaşı Dmi (Vladimir Vdovichenkov )ve Kolya'nın eşi Lilya 'yı oynayan güzel (Elena Lyadova) dan muhteşem performanslar, Yer Rusya'nın kuzeyinde Barents Denizi kıyısında bir Kasaba ,Bizde olduğu gibi bakir topraklar imara açılmayı bekliyor. ( ilk sahneden son sahneye kadar, nefesinizi tutarak izliyorsunuz.
Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev'in Elena'dan sonra çektiği film. Elena'yı izlemiş küçük bir yorumla isyanımı dile getirmiştim. Oradada haklı olan değilde güçlü olan kazanmıştı.
Mademki Rusya'dan bir film bir iki kelimede 2014 den beri Dünya gündemindeki Rus ekonomisinden bahsedeyim. Zararı yok bilsenizde hatırlatma olur.
Rusya petrol fiyatlarındaki sert düşüşler nedeniyle AB ve ABD ile aylardır sorunlar yaşıyor, Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan en büyük 10 ekonomisinden biri. 2014 yıl başında 120 veya 110 dolar olan petrol varil fiyatları 76 hatta 71 dolara kadar geriledi 2014 zararı 100 milyar dolar Ülke gelirlerinin yüzde 50.2 si petrol ve doğalgaz olan Rusya'yı AB ABD köşeye sıkıştırdığını zannedip, ellerini oğuşturarak bekliyor, Devlet Başkanı Putin bu süreyi atlatmak için 400 , 500 milyar dolarlık döviz rezervine güveniyor, bakalım göreceğiz, Bu işin sonunda Putin'in yozlaşmış otoriter rejiminin gitmeside var ama, karşıda muhalefet yok. halen halkın desteği yüzde seksenlerde bizde hiç değilse 40-50 arası.
Filmde dikkat çeken aç gözlü siyasetçi örneği, güç elinde ya, onu paraya tahvil edecek. otoriter rejimler de Dünyanın her tarafında aynı. Ne sahil dinliyor, ne orman, ne sid alanı yeter ki rant olsun. Aynen bizde olduğu gibi.üstelik samimi dindar değil.
Rahip ile görüşmek için Kiliseye gittiğnde
Rahip," Her şey Tanrının ellerinde Tanrı böyle istediği sürece endişelenmene.gerek yok" deyince " İstiyor mu Peki?" Diyor.
Yeter bu kadar, son bir kelime ile bitireyim.. Gerçek bir başyapıt.
İzleyin, İyi Seyirler
10/10 -

Yandex.Metrica