Rumuz Goncagül

8,23

( 14 kişi yorum yaptı )

Rumuz Goncagül

Sinema Filmi

1987

Gülsün (Türkan Şoray), bir gazetenin gönül postası köşesine "Goncagül" rumuzuyla bir mektup gönderir. "Aile kızıyım, ev işlerini becerir, güzel yemek pişirir. İlk okul mezunuyum. Babam vefat ettiği için annemle, kendi evimde oturmaktayım. Ahlâklı, geçimliliği oaln biriyle evlenmek istiyorum. İç güveyi de olabilir. İsteklilerin Goncagül rumuzuna yazmaları" diye mektup gönderen Gülsün'e 261 koca adayı talip olur. Aynı gazetede muhabir Sıtkı (Hakan Balamir), bu ilginç durumdan yararlanmak için harekete geçer. Amacı, sansasyonel bir röportaj patlatmaktır. Gülsün'lerin evine bir kiracı gibi yerleşir.

Künye

Yönetmen İrfan Tözüm
Senaryo
Yapımcı Hakan Balamir
Müzik Onno Tunç
Görüntü Yönetmeni Orhan Oğuz
Eser
Süre 101 dk
Tür Dram, Duygusal, Komedi
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Gazeteci, Oyundan Uyarlama, Pansiyoner, Tanışmak Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Oya Beygo (Genel Koordinatör)
Oya Beygo (Genel Koordinatör)
Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Kostüm Tasarım Sibel Kurban (Kostüm Tasarım)
Zepür Hanımyan (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Günay Güner (Yapım Sorumlusu)
Orhan Evcimen (Yapım Sorumlusu)
Meltem Savcı (Basın Danışmanı)
Erdal Sümer (Çevre Düzeni)
Aziz Kıskanç (Çevre Düzeni)
Recai Sümer (Çevre Düzeni)
Yönetmen Ekibi Yeşim Kaya (Yönetmen Yardımcısı)
Arif Erkuş (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Mehmet Kıvırcık (Kamera Asistanı)
Cem Molvan (Kameraman)
Müge Aliefendioğlu (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Ömer Aksu (Negatif Kurgu)
Sultan Yıldırım (Negatif Kurgu)
A. Tümay Rızai (Laboratuar)
Şems Tokgöz (Laboratuar)
Aslan Tektaş (Laboratuar)
Fehmi Acar (Kopya Baskı)
Sabahattin Hoşsöz (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Recep Biçer (Işık Şefi)
Remzi Biçer (Işık Şef Yardımcısı)
Şevki Gezer (Işık Şef Yardımcısı)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Mühendisi)
Metin Çeşmebaşı (Senkron)
Mustafa Kalkan (Senkron)
Soner Şenbecerir (Senkron)
Müzik ekibi Harun Kolçak (Beste)
Sezen Aksu (Beste)
Seslendirme Mustafa Alabora (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Hakan Film (Yapım)
Sineray (Seslendirme)

Son Yorumlar (14)

ali2y avatar ali2y 31 Mayıs 2019 21:31:18

9

Biraz monoton ilerlese de, bazı sahneleri mantıksız gelse de senaryosu farklı, mekanları doğal, samimi bir film. Sanki Gülsüm ile aynı evdeymişiz gibi hissettim.

Kleberson avatar Kleberson 13 Ekim 2015 01:09:47

8

iyi bir film

Göztepe avatar Göztepe 01 Şubat 2013 23:38:56

10

Yaşı ilerleyipte kendini kısmet arayan kızların ve buna binayen kadınlara şiddet ve kadınlar üzerine yapılmış bir güzel Türkan Şoray filmi. Mahalle dedikodusu gündelik yaşam gazeteye gönderilen mektuplar ve taliplerle maktuplaşmalar falan. Bir dönemi n Türkiye'si güzel bir şekilde değerlendirilmiş. Hakan Balamir ile Türkan Şoray iyi bir ikili olmakla birlikte rahmetli Pekcan Koşar'ın kadın satıcısı rolüde ilginçti..!

salihsevim avatar salihsevim 03 Nisan 2010 21:01:04

şuan bu filmi yeniden çekilse herhalde nicim goncagül olurdu.bu tarzda internet aşklarıylan ilgili,evlenme programlarıylan ilgili film çekilebilir.

demagoji 10 Kasım 2009 12:49:11

8

Filmi, 2006 yılında da İstanbul Şehir Tiyatrolarında goncagülü Hasibe Eren'den izleme şansı doğmuştur. gayet güzel yorumlanmış, sürekli alkışlarla kesilen bu uyarlama, Taner Barlas tarafından sahneye konmuş pek güzel olmuştur.

Glasscow avatar Glasscow 27 Temmuz 2009 22:28:07

show tv'nin ilk kurulduğu yıllarda izlediğim bir film. herşeyden önce filmin senaryosu muhteşem. macit koper'in kumaşı...yönetmen karakter yaratma konusunda son derece başarılı. öykü anlatımını yavaş yavaş yapıyor, bu süreçte karakterleri yavaş yavaş inşa ediyor. öyle ki; bir süre sonra karakterlerle özdeşleşiyoruz. karakterlere, atmosfere hayran hayran bakarken film bitiyor. brovnikalı dondurma gibi; daha tadına doyamadan bitiyor film:) özellikle takıldığım şeylerden biri; goncagülün evinin karşısındaki kayık. sokağın ortasında öylece duran kayık cidden iyi fikir. yalnızlık kavramının içini doldurmak için kullanılmış güçlü bir metafor. bir de; goncagülün annesinin macit koper'le buluştuğu sahne çok iyiydi. zaten macit koper tuhaf bir adam. en tuhaf rollerin bile altından kalkıyor. akrebin yolculuğunda yaşlı dökümcü ustasıydı mesela. orda da çok iyiydi. burda da yaşlı nikah memuru rolünde. tam bir tetenek yapmış kendini. ama asıl ilginç olan çevredeki figüranlar. arkada tarafta elinde pipolu bir adam vardı. orada bir sohbet vardı inanılmaz. sanki figüranlık yapmıyorlar yaşıyorlar. öbür taraftaki tombiş teyze de transtaydı. belki de siz başroldesiniz onlar figüran dediler. kimbilir:)

Yandex.Metrica