Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Savunma (Savunma)

Savunma

8,50

(21 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 28 Dk Macera Polisiye Duygusal Dram Gerilim Macera, Polisiye, Duygusal, Dram, Gerilim

Yönetmen: Osman F. Seden Osman F. Seden

Ülke: türkiye

Oyuncular: Mesut Sürmeli, Faruk Savun, Orhan Elmas, Duygu Ankara, Devrim Parscan, Raik Alnıaçık, Ekrem Dümer, Nazan Ayas, Erol Günaydın, Merih Akalın Devamını Gör...

Konusu : Kendisinden yaşça genç Cengiz’le (Kenann Kalav) evli olan Çiğdem, zengin bir işkadınıdır. Kötü giden evliliği, Cengiz’in onu aldatması ve eve gelen tehdit telefon ve mektupları ile iyice bunalıma girmiştir. Çiğdem’in ayrılma isteğini kabul etmeyen Cengiz iş için Ankara’ya gittiği gece genç kadın öldürülür. Cinayeti araştıran komiser Cemal (Fikret Hakan) Cengiz’den şüphe eder. Cengiz’in gece hızlı bir taksi ile dönüp cinayeti işlediği savıyla genç adamı tutuklar. Cengiz’in savunmasını Handan (Gülşen Bubikoğlu) üstlenmiştir. Cemal’in ısrarlı tavrına karşın Handan delil yetersizliği nedeni ile Cengiz’i beraat ettirir. Cengiz ve Handan arasında tutkulu bir aşka dönüşen bir yakınlaşma olur. Komiser Cemal ise, boş durmamış, Cengiz’i İstanbul’a geri getiren taksi şoförünü bulup mahkemeye tanık olarak çağırmıştır. Handan, kendisine yalan söylediği için davadan çekilir. Yine de duyguları galip gelir ve tutuksuz yargılanan Cengiz’le seyahate gider. Cengiz’in ava gittiği sırada kaldıkları av köşkünde bulduğu R harfi bozuk basan daktilonun, Çiğdem’e gönderilen tehdit mektuplarının yazıldığı makine olduğunu anlayınca katilin Cengiz olduğunu anlar ve panikler. Onu gören Cengiz durumu belli etmez. Döndüklerinde komiser Cemal’e Cengiz’in katil olduğunu anlatan Handan, onun kendisini öldürmek için geleceğinden de emindir. Ve Cengiz gelir. Buna hazır olan Handan’ın katilini öldürmekten başka seçeneği kalmamıştır. O da bunu yapar...Göztepe

9 Mayıs 2020 13:03

Sıradışı bir senaryosu olan bir adli film hem emniyet hem hukuk hatalarını değinen ayrıca aşkada yer veren bir yapım. Gülşen Bubikoğlu ile Fikret Hakan karşıt zıt rollerde çok başarılıydı. Gazete patronu Kenan Kalav Kalav'ın katil çıkması filmin sürprizleri arasında 10 numara bir film oyunculuklarda başarılı.

Cevap Yaz

erhaab

28 Mart 2017 05:41

Eğer bir yerden araklamadıysak, yani yabancı bir filmden uyarlama yapmadıysak Türk Sineması tarihinin en iyi 2 polisiye filminden birisi bu filmdir, diğeri de Faruk Peker'in oynadığı Şah Mat filmi zaten. Filmin daktilo sahnesinde cidden nefesler tutulur ve Gülşen Hanım R harfine bastığında heyecan doruktadır. Kusursuz bir polisiye, izlemeyenler çok şey kaçirdı diyebiliriz.

Cevap Yaz

sinemaadamı

10 Mart 2016 12:23

çok güzel bir osman seden filmi. film gülşen - kenan ikilisinin de bir başarısıdır. gülşen avukat rolüne çok yakışmış fikret hakanda komiser rolünde gayet başarılıydı. kenan kalav burda katil ama filmin sonuna kadar sadece fikret ondan şüpheneliyor. gülşen ise kenana aşık onun para için katil olabileceğini, masum bir kadını hayvan gibi doğruyarak öldüreceğini sanmıyor tabi tek sebep bu değil daha önce suçsuz birinin idamına sebep oluyor ve fikretinde bunda etkisi oluyor fikret 30 yılllık meslek hayatında bi kez yanılıyor gülşen düşman oluyor ona ve fikreti kaile almıyor ama finalde fikret haklı çıkıyor ve kenanı yani aşkını elleriyle öldürüyor. macera aşk dram heyecan gerilim hepsi bu filmde.

Cevap Yaz

erakman

24 Mayıs 2013 09:09

Türk sinemasının yüz akı bir filmi.Fikret Hakan başkomser rolünde çok ama çok etkileyici.Aralıksız heyecan filmin başından sonuna kadar sizi sarıp sarmalıyor.Amansız Yol gibi filmlere festivallerde ödül yağdıran statüko bu gibi reel filmlerin yüzüne bakmıyor tanıtmıyor.10 puan.

Cevap Yaz

performer

2 Mart 2011 22:41

baştan sona soluk soluğa izlediğim mükemmel bir film. o kadar inceledim, hiç bir yerinde saçmalık bulamadım. on üzerinden dokuz puan verdim.

Cevap Yaz

oğuzzz

21 Eylül 2010 17:34

güzel bir filmdi en  son yıllar öncesinde izlemiştim sanırım filmin sonunda kenan kalav gülşeni vurmaya geliyrdu evine ancak gülşen onu vuruyordu

Cevap Yaz

fdts

24 Şubat 2009 17:35

süper harika mükkemmel bir film izlemeyenler izlesin.

Cevap Yaz

enigmacuture

10 Şubat 2009 16:29

handan başarılı bir avukattır cengizin davasını alır kazanır da ama ipuçlarından yola çıkarak onun suçlu olduğunu anlar. bir de filmde komiser cemalin bitmeyen azmine hayran kaldım.

Cevap Yaz

ulaş34

3 Şubat 2009 02:34

Gülsen bubikoğlu'nun beyendiğim filmlerinden biridir.Baş rollerde gülsen bubikoğlu,fikret hakan,kenan kalav gibi işimler yer almaktadır.Polisiye-duygusal türünde bir film.İzlenebilir filmlerden.

Cevap Yaz

yesilcamtutkunu

23 Ocak 2009 19:51

Gülsen bubikoglunun güzel ve cok begendigim filmlerindendir duygusal-macera karisimi basarili bir yapim

Cevap Yaz
Yandex.Metrica