Selamsız Bandosu

8,94

( 29 kişi yorum yaptı )

Selamsız Bandosu

(Selamsız Bandosu)

Sinema Filmi

1987

Gazetede Cumhurbaşkanı’nın trenle yurt gezisine çıkacağını ve kasabalarına da uğrayacağını okuyan Selamsız belediye başkanı Latif Şahin (Şener Şen), belediye meclisini toplayarak, bir tören düzenlemeleri gerektiğini anlatır. Tören için en önemli eksikliğin bir bando olduğunu söyler ve bu bandonun kurulması için harekete geçilir. Bir gün kasabaya Murat adında (Ali Uyandıran) biri gelir. Ona “şeref” diye hitap ederler. Şef, bando kurmanın masraflı bir iş olduğunu söyleyince, piyango düzenleyerek parayı temin ederler. Şef para ile birkaç alet alıp, bandocu olarak köylüleri eğitmek çözümünü bulur. Latif ve şef adayları zorla seçerler. Kasabanın top sahasında çalışmalar başlar. Ama hayatlarında hiç enstrüman görmemiş kasabalı bu işi beceremez. Şef, dayanamaz, istifa eder. Utanan acemi bandocula r, kendi kendilerine çalışıp sonunda enstrüman çalmayı başarırlar. Şef, sevinçle geri döner. Cumhurbaşkanının kasabanın yanındaki demiryolundan geçeceği gün her şey hazırdır. Herkes yerini almıştır. Amaç Cumhurbaşkanının dikkatini çekerek treni durdurmak ve onun kasabayı ziyaret etmesini sağlamaktır. Sonuç tam bir düş kırıklığı olur. Çünkü tren durmak bir yana, hızla gelip geçmiştir. Ve, ufukta uzaklaşan trenden kasabalıya kalan, aralanan pencereden sallanan bir elden ibarettir...


Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde çekildi.

Künye

Yönetmen Nesli Çölgeçen
Senaryo , ,
Yapımcı Türker İnanoğlu , Nahit Ataman
Müzik Serdar Ateşer
Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay
Süre 106 dk
Tür Dram, Komedi, Politik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Bando, Cumhurbaşkanı, Demiryolu, Halı, Hikayeden Uyarlama, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Selahattin Koca (Yapım Koordinatörü)
Yönetmen Ekibi Hakan Aytekin (Yardımcı Yönetmen)
İrfan Eroğlu (Yönetmen Yardımcısı)
Nazan Çölgeçen (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hakan Gürtop (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Erol Şahin (Negatif Kurgu)
Yahya Öztürk (Laboratuar)
Adnan Şahin (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Mustafa Koçyiğit (Işık Şefi)
Ses Ekibi Gökhan Şıracı (Ses Kayıt)
Seslendirme Ersan Uysal (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Arzu Film (Yapım)
Fono Film (Film Hazırlık Stüdyosu)

Son Yorumlar (29)

sahbaz 08 Nisan 2019 11:37:05

Erler Film tarafından youtubea yüklenmiştir.

performer avatar performer 22 Kasım 2016 22:51:51

6

çok başarılı bir senaryosu var ama film bu senaryo kadar iyi değil benim şahsi düşüncem...çoğunlukla züğürt ağa filmindeki kadro var. film restore edildikten sonra ilk defa izliyorum, orjinal görüntüsü soluk ve pusluydu. ama şunuda belirtmek isterim ki film sonlara doğru daha bir güzelleşiyor.

kentet avatar kentet 31 Ocak 2014 16:34:31

bu film 87 yılında çok az sinema salonu bulabilmişti diye hatırlıyorum. şener şen oynamasa belkide hiç iz bırakmayacaktı. şunu belirtmeliyim filmi çıktıgı zaman izledigimde pek begenmemiştim şimdi ise çok sevdigim bir filmdir.

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 21 Ocak 2014 08:06:54

10

filmin verdiği mesajlar çok ince ve güzel.komedi çerçevesinde eleştirilerle dolu güzel bir film ama filmin konusuna bakılınca filmin iki saate yakın sürmesi anlamsız konusu o kadar uzatılacak gibi gelmedi bana.

Kpax08 avatar Kpax08 05 Ekim 2013 21:59:05

Farklı senaryosu ve başarılı oyunculukları ile hatırlanacak hoş bir Nesli Çölgeçen ve Şener Şen filmi. Komedi ve trajedinin bir arada olduğu film toplumumuza ve siyasetçilerimize inceden de bir gönderme yapıyor.

Loverman avatar Loverman 24 Mart 2012 01:52:03

8

züğürt ağa, arabesk ve bizimkiler in karışımı bir kadrodan güzel bir film. anlatmak istediği belli olan böyle yapımlar bu zamanda daha çok yapılmalıdır. tabi izin gelirmi işin birde o tarafı var.  

Yandex.Metrica