Fatih-Harbiye

6,83

( 0 kişi yorum yaptı )

Fatih-Harbiye

TV Dizisi

2013

Çocukluk arkadaşı olan Neriman ile Şinasi İstanbul Üniversitesi'nde okumaktadır. Bir süre sonra arkadaşlığının daha da samimiyetleşmesi sonucu sevgili olurlar. Şinasi, doğu kültüründen gelen bir kişidir. Nerman'ın ise Batı kültürüne büyük hayranlığı vardır.
Neriman, dönemin en iyi batı kültürünü yansıtan semti Harbiye'de akrabaları oturmaktadır. Bu bölgede zamanla çevre edinir ve Macit adında biriyle tanışır. Macit, Neriman'ı baloya davet eder. Balo'ya gideceği için Rus bir kadının evine gider. Giyim provası yapılırken Rus kadın, kendi aşk hikayesini anlatır. Bu hikaye içerisinde kendinden birşeyler bulan Neriman, yaptığı hatanın farkına varır ve Şinasi'ye geri döner.
Fatih Harbiye dizisinin konusu: Batı kültürü ile milli kültür arasında kalmış Neriman'ın yaşam hikayesini ve zengin yaşam kalitesinin her insanı mutlu edemeyeceğini anlatmaktadır. Doğu- Batı kültürü konusunda yazılmış kaliteli bir Peyami Safa eseridir.Eserin baş kahramanı Neriman lise yıllarında tanıştığı ve yedi yıldır birlikte olduğu dostu Şinasi'den gittikçe uzaklaşmaya baslar. Artık o Şinasi'nin ve çevresindekilerin tanıdığı Neriman değildir. Giyimi, zevkleri, derslerine ve çevresine karsı tavırları değişmiştir. Doğu medeniyeti ve ona ait her şeyden nefret etmekte, buna karşılık Batı medeniyeti ve ona ait her şeye sevgi duymaktadır. Bu yüzden İstanbul'da Batının etkilerini en çok üzerinde taşıyan Beyoğlu semtine karsı aşırı bir sevgi duyar ve her fırsatta evlerinin bulunduğu Fatih'ten tramvaya binerek oraya dolaşmaya gider.
Bu arada konservatuarın Bati Müziği Bölümü ve Beyoğlu'ndan tanıştığı zengin aile çocuğu Macit ile arkadaş olur. Macit onun gözünde Batiyi ve medeniliği temsil eden bir gençtir. Bu yüzden ona karşı bir sevgi duyar. Hatta Neriman bir gün Şinasi'ye yalan söyleyerek Macit ile buluşmaya gider. Fakat Şinasi bu yalanın farkına varır ve araları iyice bozulur.
Bir gün Macit Neriman'ı zengin insanların katılacağı büyük bir baloya davet eder. Neriman da bu baloya katılmayı çok istemektedir. Baloya gitmeye izin alabilmek ve gerekli parayı temin edebilmek için, son zamanlarda değişen tavırlarından dolayı kendisine kızmakta olan babası Faiz Bey'in gözüne girmeye çalışır. Uzun konuşmaların ardından Faiz Bey, Şinasi ile birlikte gitmeleri şartıyla baloya gitmesine izin verir. Bunun üzerine Neriman baloda giyeceği bir elbise almak için Beyoğlu'na gider. Dönüşte dayısının evine uğrar. Fakat burada dayısının kızlarından dinlediği bir olay Neriman'ın hayatini değiştirir.
Olay sudur: "Fakir bir Rus gitaristle yasayan bir Rus kızı, az parayla yaşamak kendisine ağır geldiği için onu terk ederek, tanıştığı zengin bir Rum ile evlenir. Fakat bu zenginlik içindeki hayatta eskisinden çok daha mutsuz olur. Bu hayattaki her şeyi ve çevresindeki insanların davranışlarını basit ve yapmacık bulur. Pişman olarak tekrar fakir Rus gitariste döner. Fakat adam kendisini kabul etmez. Buna dayanamayan Rus kızı intihar eder."
Neriman dinlediği bu olayla kendi hayati arasında büyük bir benzerlik bulur. Gittiği yolun yanlış olduğunu, mutlu olmak için sadece paranın ve medeniyetin yeterli olmadığını, iç huzurun da gerektiğini anlar. Balodan da, Macit'ten de vazgeçer. Doğu medeniyeti ürünü olduğunu düşünerek nefretle bir kenara bırakmış olduğu udunu tekrar eline alır. Şinasi ile de en kısa zamanda evlenmeyi kabul eder. Artık Neriman, babası Faiz Bey ve Şinasi mutsuz geçen günlerin ardından nihayet huzurlu günlerine dönmüşlerdir.

Künye

Yönetmen Sadullah Celen
Senaryo
Yapımcı Ata Türkoğlu
Müzik Emre Dündar , Murat Uncuoğlu , Cem Yıldız
Görüntü Yönetmeni Can Yıldız
Eser
Tür Dram, Duygusal
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Şebnem İlker (Genel Koordinatör)
Ahmet Sinan Elmalı (Yapım Koordinatörü)
Sanat Yönetmeni Özlem Görer (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Ebru Tunçoktay (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Murat İlker (Proje Koordinatörü)
Ezgi Tarhan (Halkla İlişkiler)
Yönetmen Ekibi Aslı Kızıltuğ (2. Yönetmen)
Duygu Gülenç (Yardımcı Yönetmen)
Aslı Visal İmge Gürbüz (1. Yardımcı Yönetmen)
Metehan Şereflioğlu (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Umur Işık (Kamera Asistanı)
Buğra Özcanbey (Kamera Asistanı)
Buğra Özcanbey (Kamera Asistanı)
Buğra Özcanbey (Kamera Asistanı)
Umur Işık (D.I.T. Operatörü)
Sanat Ekibi Burak Önen (Sanat Yönetmeni yrd.)
Hüseyin Beyaz (2) (Sanat Yönetmeni yrd.)
Makyaj Ekibi Hediye Orhan (Makyaj Tasarım)
Osman Göçmüş (Kuaför)
Ses Ekibi Safa Gökhan Huylu (Ses Operatörü)
Safa Gökhan Huylu (Ses Operatörü)
Cihan Alıngan (Ses Teknisyeni)
Oyuncu Seçimi Harika Uygur (Cast Direktörü)
Merve Hacıoğlu (Cast Asistanı)
Selim Bahar (Cast Asistanı)

Firmalar

Koliba Film (Yapım)

Son Yorumlar

Yandex.Metrica