Seven Ne Yapmaz

8,92

( 60 kişi yorum yaptı )

Seven Ne Yapmaz

(Seven Ne Yapmaz)

Sinema Filmi

1970

‘Theme de Catherine’ (1967) (Lai). ‘Vivre Pour Vivre’ için yapılan melodi eşliğinde Fikret’in yeni evindeki konuşma.
Mimar ; “Buyrun anahtarları. Ümit ederim ki her şey istediğiniz gibi oldu.”
Fikret ; “Gerçekten öyle. Eve ve eşyalara diyeceğim yok. Hayalimde yaşattığım evi meydana getirdiniz.”
Mimar ; “Bence hiçbir eksiği yok artık.”
Fikret ; “Var Mimar Bey, aslında o kadar büyük bir eksiklik var ki bunu ne siz ne de ben tamamlayabiliriz.”

‘Aristokrat ailenin güzel kızı Pola ile fakir besteci Hüber Gran’ın 1770 yılında Paris’te yaşadıkları aşkın romanı (On birinci Baskı 1981) (Kerime Nadir) (İnkılâp ve Aka Kitabevleri) (Birinci Baskı 1940) sinemada iki yüzyıl sonrasının İstanbul’un a uyarlanmış ikinci çevrim.
Fikret, askerliğini yeni bitirmiş bir müzisyen. Taşrada, eniştesinin yanında yaşıyor. Bando takımındaki Başgedikli Kazım Baba ve arkadaşlarından aldığı mektupla ‘hayalleri gerçekleşir’; “..Orkestrayı kurduk, seni bekliyoruz..” Eniştenin hastalıklı kızı Zeynep belli ki delikanlıyı çok seviyor. Ayrılık acısı, ilerde ölümüne neden olacaktır. (Hüber ise Marsilya Savcısı Mösyö Feri Gran’ın oğlu. 12 yaşındayken annesi ve ardından babası ölür. Halası ve eniştesi Mareşal Dük dö Güstav Frenoz onu yanlarına alırlar. Fikret’in aksine Hüber askerliği sevmiyor, aklı fikri piyano ve kitaplarda. Yine de, Mareşalin zorlamasıyla okula gidip teğmenliğe dek yükselir. Halasının kızı Gabriyel ile nişanlanır ama onunla da mutlu değil. Sonuçta her şeyi bırakıp, Paris’e arkadaşı Filip’in yanına geliyor. Burada müzisyen ve yazar olarak tanınmış bir kişi olur.)
Kazım Baba ve arkadaşlarının Akıncılar Orkestrası çok güzel. Sivil yaşamda da çok sevdikleri askerliktekine benzer ve çok neşeli bir ilişkileri var. Fikret piyano, Kazım klarnet, Ergun trompet, Sami Hazinses kendisinden büyük bir kontrbas, Uğur Öner ve Kutlu Örge de bateri ve gitar çalıyorlar. Esin Engin ise solist. Fellik fellik iş aramakla geçen günler.
Fikret’in Sevda ile tanışması gergin başlayıp büyük bir aşkla sonuçlanıyor. Üzerine su sıçratan arabadaki güzel kızla o gün doğum günü için müzik yapacakları kız olarak tekrar karşılaşır. Armatörler kralı Osman, Sevda’nın sözlüsü. ‘Bu mutlu gün’ için verdiği hediye insana ‘yok daha neler’ dedirtiyor: ‘Bir gemi’. Ama pek anlaşamıyorlar. Osman dans etmek isteyince, genç kız, orkestranın o sırada çaldığı parçayı sevmediğini söylüyor. Oysa duyduğumuz ‘Honey’ (1968) (Bobby Russell) çok güzeldi. Büyük olasılıkla, genç kız, ‘gemi’nin hatırı için bile onunla yakın olmak istemiyor. Akıncılar ‘Rüyamda Seni Gördüm’ (1968) (Türkçe sözler Sezen C. Önal) adlı şarkıyı çalınca, gözlerini Fikret’ten ayırmadan, dansı kabullenir. (Romandaki tanışma ise kılıçların çekilmesine neden oluyor. Macar Kontu Peter Golgonski’nin kızı Pola ve sözlüsü Marki dö Lesko, Hüber’in yazıp bestelediği eseri seyretmek için Opera Tiyatrosuna gelmişler. Besteci tarafından biraz sessiz olmaları için uyarılınca zaten genç kızın ona olan ilgisini kıskanmış olan Marki ‘eldivenlerini delikanlının yüzüne atar’. Kahramanımız, neyse ki, Boulogne Ormanındaki kılıç düellosundan ufak bir sıyrıkla kurtulur.)
Sevda ile Fikret’in sevgisi gibi Akıncıların da şöhreti artıyor. Dinlediğimiz şarkılar ; ‘Olmaz Olmaz Bu İş Olamaz’ (1968) ( Ligo Ligo Tha Me Sinithiseis-1963) (Kaldaras / Papagiannopoulou) (Türkçe sözler Fikret Şeneş) ; ‘Duyduk Duymadık Demeyin’ (1969) (Efuge Efuge) (Kazantzidis) (Türkçe sözler S. C. Önal) ; ‘Hello, Dolly!’ (1964) (Jerry Herman) ; ‘Sensiz Saadet’ (1968) (Yaşar Güvenir). Hep ‘Aşk Yuvası’ adını verecekleri evlerini ve her notasında Sevda’nın ‘tatlı gülüşü, hülyalı gözleri ve ipek saçlarının olacağı beste’yi konuşurlar.
Pola’nın aşkıyla ilgili bilgileri babasına ve Marki’ye yakın dostları olan bir rahip aktarıyordu. Filmde ise bu işi Gazino patronu yapıyor. Onların buluşacağını öğrenen Osman duruma el koyar. Fikret aşkla dolu olarak Sevda’yı beklerken “Aujord’hui C’est Toi (3)” (1966) (Lai) melodisi ile gelen arabadan filmdeki adlarını öğrenemediğimiz Hakkı Kıvanç, Süheyl Eğriboz ve Kudret Karadağ iner. Bu kadarı bile ‘tahammülü zor bir durum’ iken yediği dayak ve Orkestranın işsiz kalması çekilir şey değil.
Sonrasında Fikret, Osman’a yüzüğünü geri vermiş olan Sevda’yı babasından ister. (Romandaki Hüber ise cesaret edemeyip, bunu Filip’e yaptırıyor.) Ferit Bey, kendisinden beklediğimiz gibi, onu aşağılayıp kovar. Yıllar sonra, Naci Bey de [‘Aşk Dediğin Laf Değildir’ (1976)] aynı şeyi ama daha ‘kaliteli’ bir şekilde yapacaktır. Zamanla üst ‘sınıf’lar olgunlaşıyor veya biz artık öyle olsunlar istiyoruz galiba.
Gençler kaçmaya karar verirler. Fikret, Sevda’yı beklerken yine bir başkası, bu kez Eniştesi gelir. Tahmin edileceği gibi Zeynep ölüm döşeğinde ve ‘ille de onu görmek’ istiyor. Üstelik ‘hemen yola çıkmalıymışlar’. Delikanlının durumu açıklayan mektubu önce Osman’ın eline geçer. Gerilimli ‘Theme de Candice’ (1967) (Lai) melodisinin çalındığı sahnede ‘iki günlük’ ayrılıkla ilgili mektup bir vedaya dönüşür.
Zeynep’in ‘gözlerini elleriyle kapatan’ kahramanımızı İstanbul’da başka bir darbe bekliyor: Sevda’nın düğünü. Tam içki ve sigara ile kendisini dağıtmışken, her zaman olduğu gibi Kazım Baba, Hızır gibi yetişir: “Toparla kendini evlat. Şimdi yeni bir işimiz ve yeni bir ümidimiz var. Arkadaşım hastalanınca bana devretti (burasını)..Anlayacağın patron olduk..”
‘Kırmızı Gül Kulüp’ adlı gazinolarında dinlediğimiz ilk şarkı: ‘Sugar, Sugar’ (1969) (Andy Kim / Jeff Barry). Fikret bu sahnelerde ‘Casablanca’ filmindeki (1942) Rick gibi. O, Sam’in ‘As Time Goes By’ (1931) (Herman Hupfeld) şarkısını söylemesini istemezdi, bizimki üzerinde kırmızı üç gül olan masaya kimsenin oturmasına izin vermiyor.
Günler sonra, Akıncılar Orkestrasından ‘Sous Le Ciel de Paris’ (1951) (Hubert Giraud / Jean Dréjan) melodisini dinliyoruz. Sevda konuşmaya gelmiş ama Fikret onu kovuyor. Osman’ın sevdiği erkeği öldürteceğini anlayan genç kız (çünkü o dönemdeki pek çok filmde olduğu gibi evliliklerinin ‘yalnızca imzada kaldığını’ öğrenip ‘rahatladık’) tekrar Kulüp’e, durumu haber vermeye gider. ‘Konuşmak’, yalnızca ‘konuşmak’ bile en çözümsüz gibi görünen sorunların aşılmasını sağlıyor.
Filmin sonunda Osman ölür. Ağır Ceza’da hafifletici nedenler göz önüne alınınca sevgililer birbirine kavuşuyor. Romanın arka kapağında “..İki gencin uğradığı ihanet ve düşürüldüğü tuzakları büyük bir heyecan ve zevkle okuyacaksınız” denmiş. Marki’nin Hüber’i öldürmesi ; Pola’nın aynı bıçakla onu cansız yere sermesi ; Sonra ‘Şuurunu tamamiyle kaybetmesi’ ; Akıl Hastanesindeki kızını her gün ziyaret eden ve ‘tarifsiz bir vicdan azabı içinde kıvranan’ Kont Peter Golgonski. Bunca felaket belki ‘heyecan’la okunuyor ama ‘zevkle’ olduğunu söylemek zor.

Ancak 49. dakikada dinleyebildiğimiz ‘Seven Ne Yapmaz’ (Teoman Alpay) melodisi ve âşıkları öz kıyımdan döndüren Kazım Baba ; “Sen değil miydin sevenler mücadele etmeli diyen. Bu mu mücadele? Hadi at o silahı elinden de kızdırma kafamı. Soğan ekmek yediğimiz günleri düşün, ranzalı koğuşumuzu, karavana başındaki günlerimizi düşün. Öleceksek beraber, yaşayacaksak da beraber yaşayalım evlat..”
(Yazan : Murat Çelenligil)

Ekip

Yapım Ekibi Yılmaz Kanat (Yapım Sorumlusu)
Yılmaz Kanat (Yapım Amiri)
Kadir Akgün (Yapım Asistanı)
Sonay Kanat (Set Amiri)
Sadi Kanat (Set Ekibi)
Cengiz Öktem (Set Ekibi)
Ahmet Aktüre (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Erdoğan Avcı (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Önder Özsoy (Kamera Asistanı)
Muzaffer Turan (Kameraman)
Post-Prodüksiyon Yorgo Diomenidis (Laboratuar)
Tanas Petriyadis (Laboratuar)
Recai Karataş (Laboratuar)
Osman Bilen (Laboratuar)
Arif Özalp (Laboratuar)
Işık Ekibi Hüseyin Özşahin (Işık Şefi)
Hanefi Akdağ (Işık Ekibi)
Halil Dede (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Cevat Sezer (Senkron)
Müzik ekibi Esin Engin (Şarkılar)

Firmalar

Arzu Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)
Mimeray (Afiş)

Son Yorumlar (60)

TubaArtan avatar TubaArtan 20 Ağustos 2017 22:41:44

10

Beni benden alan film............!

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 19 Ağustos 2017 22:42:34

Bu duygasal, müzikal filmde de yeşilçam'ın muhteşem
çifti Kartal TİBET & Hülya KOÇYİĞİT O bilindik içtenlikli
oyunlarını tekrar sergilemekte. Rahatlıkla diyebilirimki
'Herşeyi ile iyi bir izlence hazzı vermekte olduğu açıkta
bir film' Erdoğan TÜNAŞ, Orhan AKSOY'u unutmamalı

vatansever10 avatar vatansever10 14 Eylül 2014 23:57:57

10

seven ne yapmaz şarkısı on numara.severek izledıgım yeşilçama ait bır aşk fılmı....münir özkulun oyunculugu oldukça iyi bu fılmde....

benimsinema avatar benimsinema 29 Kasım 2013 17:18:38

7

hersey iyi hosta ben filmde biraz abarti buluyorum... belki de oyuncularin profesyonel oldugundan abartili oynamislardir... en iyi bana göre metin serezli burda... münir özkulla sami hazinsesin sahnleri ne öyle cocuk gibi, güldürücü bile degil...o gü zel sarkinin hatrina en cok izlenir...

performer avatar performer 19 Ekim 2013 22:36:56

8

güzel müzikler kullanılmış.

sevda1979 avatar sevda1979 26 Ağustos 2013 19:10:16

10

çok duygusal bir film aşk acısı çekenler bu filmi tadıyla izlemeli

Yandex.Metrica