Unutma Beni

7,57

( 2 kişi yorum yaptı )

Unutma Beni

(Still Alice)

Sinema Filmi

2014

Columbia Üniversitesi’nde dil bölümünde profesör olan Alice Howland hayatta istediği her şeye sahiptir. Ona sadık bir kocası ve üç çocuğu vardır. Hayatı işiyle ailesinin arasında gidip gelmektedir. UCLA’de yaptığı bir konuşma sırasında konuşma için çok önemli bir kelimeyi bir türlü hatırlayamaz. Başarılı bir akademisyen için oldukça tuhaf olan “unutmak” eylemi, bir sabah yaptığı bir koşu sırasında tekrar eder; koşuya çıkan Alice eve dönüş yolunu bir türlü hatırlayamaz. Ailesinden gizli biçimde gördüğü nörolog, umduğundan daha kötü bir haber verir. Alice, Erken Başlangıçlı Alzheimer’a yakalanmıştır. Bu haberi kocası John ile paylaşır. Ailesiyle ilk büyük buluşmalarında bu haberi çocuklarıyla da paylaşır. Haftalar ilerledikçe Alice hastalığının ailesi, evliliği ve kariyeri üzerindeki etkiler iyle başa çıkmak zorunda kalacaktır.

Künye

Yönetmen Wash Westmoreland , Richard Glatzer
Senaryo ,
Yapımcı Declan Baldwin , Lynn Appelle
Müzik Ilan Eshkeri
Görüntü Yönetmeni Denis Lenoir
Vizyona Giriş Tarihi 13 Şubat 2015
Süre 101 dk
Tür Dram
Ülke ABD

Ödüller

En iyi Kadın Oyuncu - Drama (72. Altın Küre Ödülleri-2015)

En iyi Kadın Oyuncu (87. Oscar Ödülleri-2015)

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 410.701,56 TL
Toplam İzleyici 31.578
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (2)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:34:56

7

Kristen Stewart, Julianne Moore, Kate Bosworth, Alec Baldwin.. Vizyondan önce internete düştüğünü anımsadığımız fakat çok hızlı bir şekilde kaldırıldığından bırakın Türkçe alt yazıyı , İngilizce alt yazıyı bile bulamamıştık.. Fiziksel veya ruhsal rah atsızlıkları olan kimseleri canlandırmak her zaman üst düzey bir oyunculuk performansı gerektiren, eğer hakkıyla yapılırsa da uzun seneler konuşulmayı garantileyen işlerdir. Sinema tarihinde bu durumun sayısız örneği vardır. "Still Alice"te Julianne Moore fiziksel veya ruhsaldan ziyade, aslında nörolojik bir rahatsızlık olan Alzheimer ile mücadele ediyor. Kuşkusuz filmin adı her geçtiğinde, tüm diğer başarılı taraflarının ötesinde -senaryosu, hem duygusal hem de sömürüye kaçmamayı başaran tonu vs.- Julianne Moore 'un KUSURSUZ performansı ile hatırlanacak. Çok rafine bir oyunculuk Moore'unki. - Julianne Moore bu filmdeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.- Araştırmadım fakat büyük ihtimalle Alzheimer'a sahip gerçek kişiler ile belli bir süre vakit geçirmiş rolüne hazırlanırken. Mimikleri, tepkileri, sanki rolünü yaşamış. Çok abartılacak, başyapıt düzeyinde bir film değil belki. Örneğin bazı kısımlar üstün körü geçilmiş hissi oluyor ara sıra, özellikle ailevi ilişkilerde. Ancak yine de eşi ve çocukları ile yaşadıkları, başta Lydia olmak üzere -pekte başarılı bulmadığım Stewart- dikkat çekmeyi başarıyor. Pek tanınmayan yönetmenleri için kariyerlerinde önemli bir basamak olacak muhtemelen.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 22 Şubat 2015 23:58:53

8

Düşündüğüm kadar iyi bir film olmamasına rağmen sıkılmadan seyredilebilir. Filmde; verilmek istenilen mesajlar yeterince işlenmeden üst üste hızlıca verilmiş. Rejisi beklediğim kadar olmasa da oyuncular iyiydi; ancak Alec Baldwin'den daha üst seviyed e bir oyunculuk beklerdim.

Yandex.Metrica