Sürgünden Geliyorum

7,81

( 7 kişi yorum yaptı )

Sürgünden Geliyorum

Sinema Filmi

1971

Film, bir kanun kaçağının intikam almasını konu edinir. Murat, Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş bir kanun kaçağıdır. Beş yıl hapis yattıktan sonra iki yıl sürgünde kalmıştır. Sürgün cezası bittikten sonra evine döner. Ceza çekmesine neden olan Rıza ve kardeşi Bekir’dir. Murat, Rıza’dan ve Bekir’den intikam almaya yemin eder. Bir yandan karısı bir yandan da polis olan babası, Murat’a engel olmaya çalışırlar. Ancak Murat’ın geçmişi peşini bırakmayacaktır.

Künye

Yönetmen Fikret Hakan
Senaryo
Yapımcı Semih Sarıoğlu
Müzik Vasfi Uçaroğlu
Görüntü Yönetmeni Cengiz Tacer
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ekim 1971
Tür Dram, Macera, Polisiye
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Hapis, Tabanca, Yasa Dışı Daha Fazlası

Ekip

Yapım Ekibi Hacı Fidan (Yapım Amiri)
Faik Hiçyılmaz (Yapım Amiri)
Kamera Ekibi Tuna Tunçay (Kamera Asistanı)
Ali Özügül (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Özdemir Arıtan (Negatif Kurgu)
Arif Özalp (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi Kenan Eryılmaz (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Kamuran Akkor (Şarkılar)
Seslendirme Zafer Önen (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Çile Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)
Melek Film (İşletme)

Son Yorumlar (7)

benimsinema avatar benimsinema 07 Şubat 2013 14:07:09

8

fikret hakanin ilk senaryosu ve ilk yönetmenligi oldugukca basarili...keske daha cok yönetmen koltugunda görebilseydik. yillarin verdigi tecrübe cok seyler katmis kendisine. bu kadar degerli oyunculari bi araya getirebilmesi bile büyük bir sans diye düsünüyorum. bende diger arkadaslarima katiliyorum, sanki biraz yilmaz güneyden esinlenmis gibi. filmde yine intikam pesine düsülmüs. nebahatin sahnesi yine cok az, arzunun ilk yillari. ömerin fikretin kardesi, bilalinde erolun kardesi olmasi kadar ilginc bir film. not: kamuran akkor ve vasfi ucarogluda görünmekteler

ozkaracam avatar ozkaracam 27 Mart 2012 00:52:03

5

1970'lerin başlarından "değişik" bir film. Öncelikle, 1960'larda şablonu belirlenen "kara film" çizgisine çok oturuyor mu, bu konuda kesin bir yargıda bulunmak zor. Yılmaz Güney, sinemada "istediği çizgide" filmler (Seyy it Han, Aç Kurtlar, Umut, vb.) yapmaya başladıktan sonra da kendisine Yeşilçam'da bir yer sağlayan kara filmlere devam etmiş (örneğin Son Kızgın Adam), ayrıca sosyal içerikli kara filmler çekmişti (örneğin Vurguncular, Yarın Son Gündür). Vurguncular'da Yılmaz Güney'le başrolü paylaşan Fikret Hakan, benzer çizgide bir film çekmeye çalışmış gibi. Fakat konunun akışında tuhaf bir kopukluk, dikişsizlik havası var, film boyunca bu duygudan kurtulamadığımı söylemek isterim. Bunun nedeninin ne olduğu konusunda bir fikrim yok. Vedat Türkali'nin Sokakta Kan Vardı filminde prodüktörün müdahalesi söz konusuydu, bu nedenle anlaşılmayan, yerine oturmayan bir şeyler vardı. Bu film de yapım şirketinin ya da devlet sansürünün gadrine mi uğradı, yoksa gerektiği gibi kotarılamadı mı, doğrusu bilmiyorum. Sanki çok şey söylenmek istenmiş, fakat bunların çoğu havada kalmış gibi görünüyor. Genel olarak hoşlandığımı söyleyemem.    

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 25 Ocak 2012 03:05:01

8

Bu film de bana Fikret HAKAN'IN, Yılmaz GÜNEY'E öykündüğü bir filmmiş gibime de geldi.. Filmin ilk başlarda konusu hiçte belli olmamakla.. Macera filmi'de olmasına karşın fazla akıcı Aksiyonu bol bi film izlenimini hisssettirmedi derken neyseki Dev k arakter oyuncular Süslü Bekir, Bilal İNCİ ile Hantal Rıza Erol TAŞ "O" Muhteşem oyunları ile film'ide hareket getirir de Benim gibi izleyen'de bir oh çekerek.. Bir filmin daha sonunu getirdik der. Daha sonra ki zamanda Usta aktör Fikret HAKAN, aktör olarak günümüze değin yolunu başarı ile devam eder.

delikadir39 avatar delikadir39 05 Haziran 2010 15:57:06

10

Fikret Hakan'dan çok güzel bir film.Erol Taş'ın hamamda Orhan Gencebay'ın şarkısını okuması çok komikti :D

performer avatar performer 10 Mayıs 2010 21:40:05

6

kurgu konusunda zafiyeti olan bir film. genel olarak çok kötü bir film. 

katalan avatar katalan 20 Ocak 2009 22:22:01

enteresan bir filim olmuş fikret hakan oyuncu olarak çok iyiydi ama yönetmen olarak da bir o kadar kötüymüş filim iyi macera türü bir filim erol taş çok iyi oynamış filim kadro olarak zaten süper erol taş la bilal inci bu filimde iki kardeşi oynamışl ar

Yandex.Metrica