Neruda

8,67

( 2 kişi yorum yaptı )

Neruda

Sinema Filmi

2016

Şili'li şair, diplomat, siyasi figur Pablo Neruda’nın (1904-1973) kendi ülkesinde kaçak olarak yaşadığı zorlu süreçte (1950) Evrensel Şarkı (Canto General) adlı eserini yazması ve bu dönemi kendini yeniden yaratmak için bir fırsata dönüştürmesini konu alıyor. Nobel ödüllü şair ve politikacının devletle mücadelesini perdeye taşıyan film, dünya prömiyerini Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapmıştı.

Künye

Yönetmen Pablo Larrain
Senaryo
Yapımcı Fernanda Del Nido , Ignacio Rey , Juan De Dios Larrain , Juan Pablo García , Gastón Rothschild , Alex Zito
Müzik Federico Jusid
Vizyona Giriş Tarihi 10 Mart 2017
Süre 107 dk
Tür Biyografi, Dram, Tarihi
Ülke Arjantin Şili Ispanya Fransa

Oynayanlar

Luis Gnecco Luis Gnecco Pablo Neruda
Gael García Bernal Gael García Bernal Oscar Peluchoneau
Mercedes Morán Mercedes Morán Delia del Carril
Pablo Derqui Pablo Derqui Víctor Pey
Antonia Zegers Antonia Zegers
Alfredo Castro Alfredo Castro Gabriel González Videla (Şili 25. C.Bşk.1946-1952)
Alejandro Goic Alejandro Goic Jorge Bellet
Marcelo Alonso Marcelo Alonso Pepe Rodríguez
Héctor Noguera Héctor Noguera
Néstor Cantillana Néstor Cantillana
Michael Silva Michael Silva Alvaro Jara
Emilio Gutiérrez Caba Emilio Gutiérrez Caba Picasso

Firmalar

Başka Sinema (Dağıtımcı)
Hasılat 9.794.221,0 TL
Toplam İzleyici 829.942
Vizyonda Kaldığı Hafta 27 Hafta

Son Yorumlar (2)

mkurtsen avatar mkurtsen 24 Ocak 2017 19:26:22

10

Filmi izledim, yazdığıma göre beğendiğimi anladınız. Politik filmler, siyasal sinema her zaman benim için birinci sırada olmuştur, herkes için bu tür filmleri izlemek diğer filmler gibi keyifli olmayabilir, hatta anlatılanlar canınızı sıkıp sizi öfke lendirebilir, Ama ama hayata farklı pencereden bakmanızı da sağlayabilir....................... Dedikten sonra filme geçeyim;
Filmi izleyince aklıma 1994 yapımı Il Postino (Postacı) filmi geldi orada Neruda'yı büyük Fransız aktör; Philippe Noiret (1930–2006) canlandırmıştı. Aradan yıllar geçmiş, filmi anımsamak için bulup yeniden izledim. oda çok güzel bir filmdi. filmde postacıyı oynayan İtalyan aktör Massimo Troisi (1953-1994) filmin başarısını görmeden 41 yaşında hayata veda etmişti. Üzücü. O filmde Neruda siyasi figür olarak kullanılmış, film Postacının yaşamı üzerine kurgulanmıştı. oda çok güzeldi. Neruda'nın Yönetmeni Pablo Larraín (1976). Şili'nin ele avuca sığmaz bu genç yönetmeni son yıllarda yaptığı bütün filmlerle (No ve,The Club) adından sıkça bahsetirir oldu. Bu yılın yabancı dildeki oscar adayı.Neruda'daki başarından sonra şimdide Şili, ABD ve Fransa yapımı Jackie bu hafta sinemalarda. İzleyip göreceğiz. Filme geçeyim dedim ama bir türlü geçemedim. Pablo Neruda'yı bilmiyorum anlatmaya gerek var mı? Nobel ödüllü Şair, politikacı, diplomat, Seçilmiş ilk Marksist lider Allende'nin çağdaşı ondan , sadece 4 yaş büyük. garip değil mi ölümleri bile aynı yıl 1973 Neruda 23 Eylül 1973, Allende 11 Eylül.1973. Neruda'nın 1970 de Şili Başkanlık seçimlerinde Allende'yi desteklediği bilinir. Filmde anlatılanlara gelince Neruda'nın kendi ülkesinde kaçak olarak yaşadığı zorlu süreçte devletle mücadelesi konu alınıyor, Devrin cumhurbaşkanı Gabriel González Videla (1946/1952), Neruda'yı yakalaması için Şili Emniyetinde heykeli dikilen bir polisin oğlu Óscar Peluchonneau'yı (Gael Garcia Bernal) görevlendiriyor. Sonrası amansız bir sürek avı. Neruda'yı, Luis Gnecco'nun fiziksel olarak ve sihirli bir biçimde onun edebi dilini kullanarak şekillendirdiğini görüyoruz Anlatılanlar kurgu olsa da bir bakıma gerçeği yansıtıyor. 1940 lı 50 li yıllarda bizde de benzer olaylar yok mu?. Nazım Hikmet'i hapsedip kaçmaya mecbur bırakmak, Sebahattin Ali'nin ölümü vb Bu gün demode olsada komünizm çağımızın temel gerçeği ,bir kenara bırakıp Filmde altı çizilen insan sevgisi ve insanları etkileme sanatı üzerinde durmak istiyorum. Can alıcı 2 sahne .1- Şiirlerini söylediği için dövülerek sahneden indirilen ,Transseksüel bir adama sahip çıkıp sevgi ve muhabbetle yaklaşımı 2- Final final final Neruda'nın çarpıcı bir şekilde kişiliklerini görüyorsunuz. Kendisini öldürmek için and için kişinin ölüsüne bile sahip çıkışı dağ başında kurda kuşa bırakmayıp, sırtına alıp at terkesine koyup götürmesi Sonuç Ben çok beğendim. film için sınıf ve insan eşitliği mesajı veren bir insanlık destanı.diyorum.
10/10

Mustafa Kurtsen

mkurtsen avatar mkurtsen 21 Ocak 2017 10:54:48

10

İstanbul'lu ilgili üyeler için bildirmiş olayım ;
Film bu gün ( 21-Ocak-2017) İstanbul Modern'in sinema salonunda saat 13.00 de tek seans olarak gösterilecek.

Yandex.Metrica