İstanbul Kırmızısı

7,40

( 3 kişi yorum yaptı )

İstanbul Kırmızısı

(Rosse İstanbul)

Sinema Filmi

2016

Orhan travmatik bir kayıptan sonra her şeyini kaybetmiş ve vahşi bir yaşama yönelmiş eski bir yazardır. Her şeyi bırakarak Londra’ya yerleşir ve editör olarak çalışmaya başlar. Yıllar sonra İstanbul’a geri döner. Bu geri dönüşün nedeni zamanını Paris, Londra ve Berlin’de geçirmiş ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır. Deniz hem tarihi aile köşkünden annesini taşımak hem de yeni filmi için hazırlık yapmak için İstanbul’dadır. Deniz doğup büyüdüğü şehirdeki çocukluk anıların anlattığı bir kitap yazmıştır. Orhan’ın İstanbul’daki işi, yayınlanmadan önce kitaba son dokunuşları yapmaktır. Uzun yazışmalardan sonra İstanbul’da buluşurlar. Ancak ertesi sabah Deniz ortadan kaybolur. Orhan’ın gelişi ve Deniz’in ortadan kayboluşu ilginç bir rastlantıya işarettir. Gizli bir soruşturma başlatılır. Herkes Deniz’in bir daha geri dönmeyeceğinden endişelidir. Bu sırada, Orhan, Deniz’in kitabında anlatılanların gerçeğin gösterişli bir kopyası olduğunu fark eder. Görünen odur ki Deniz’in gizemli yaşamı ortadan kayboluşuyla birlikte aydınlatılmanın eşiğindedir.

Künye

Yönetmen Ferzan Özpetek
Senaryo ,
Yapımcı Müge Kolat , Tilde Corsi , Necati Akpınar
Müzik Giuliano Taviani , Carmelo Travia
Görüntü Yönetmeni Gian Filippo Corticelli
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 03 Mart 2017
Süre 120 dk
Tür Dram, Duygusal
Etiketler yalı, psikoloji, aile, aşk, boğaz Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Pelin Kaya (İdari Yapımcı)
Kurgu Patrizio Marone (Kurgu)
Kostüm Tasarım Funda Büyüktunalıoğlu (Kostüm Tasarım)
Buket Demirel (Kostüm Tasarım Asistanı)
Yapım Ekibi Deniz Göktürk Kobanbay (Yapım Ekibi)
Yönetmen Ekibi Muzaffer Cansevdi (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Gökhan Güzeler (Kamera Diğer)
Gökhan Güzeler (Kamera Diğer)
Işık Ekibi Ahmet Albal (Bestboy)
Makyaj Ekibi Gila Benezra (Makyaj)
Zeynep Sönmez (Makyaj Ekibi)
Ergun Gezer (Makyaj Ekibi)
Oyuncu Seçimi Tuba Sökmen Gülmez (Cast Direktörü)
İlker Yıldırım (Cast Sorumlusu)
Mehmet Karagözoğlu (Cast Sorumlusu)

Firmalar

Mars Entertainment Group (Dağıtımcı)
Hasılat 6.391.157,89 TL
Toplam İzleyici 504.765
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (3)

Drogba34 avatar Drogba34 14 Mart 2018 21:00:55

5

Bu filmi izleyeli çok oluyor tek söyleyeceğim iddalı kadrosuna rağmen tamağımda tat bırakmadı bir tek aklımda zerrin tekindorın performansı kalmış.

lebkuchen avatar lebkuchen 09 Mart 2017 12:59:25

Ferzan Özpetek filmlerinin bir özelligide,Popüler oyunculara filmlerinde,yer vermemesidir.Her zaman Popülariteden uzak duran,Medya,nin yarattigi,Balon söhret yada abartili oyunculardan intizamla kacan,Yönetmen,bu kuralini nedense bu film icin bozmus. .Ciddi anlamda bu filmi seyretmeyi düsünmüyorum,Daha hangi kamereya bakacagibi bilmeyen,hic bir Oyunculuk yetenegi olmayan,Tonlama ve vurgulamarlada,koyacagi Ünlemi bilemeyen,Bir Tugba Büyüküstün gercegi var..Erken Oyuncu,ya gelince Donuk bir Ifade ile bos bos gözlerle bakan,Ne vücut dili,nede ikna dili olabilen,inandiriciliktan uzak,Sisirilmis oyunculugu ile,Tartisilmaz isimlerden Yalnizca biridir,Halit Ergenc..Galiba Yönetmen,burda bir ters köse yapip,Oynamayi dahi bilemeyen iki oyuncuyu iste Böyle oynatilir dercesine,Bir filme imza atmis gibime geliyor..Tabiki seyretmeden bu kaniya varmak zor..!

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 09 Mart 2017 12:28:40

6

Yapımı teknik konulardan ışık,çekim açıları ve oyuncu kadrosunun rollerinin hakkını vermek gibi konulardan eleştirmek kesinlikle imkansız fakat filmlerden kesin bir sonuç bekleyen, filmin finali itibariyle herşeyin yerli yerine oturduğu, hiçbir sorun un cevapsız kalmadığı hatta bir tık ileriye taşırsak 'Mutlu Son'lara alışan izleyici portföyümüz açısından bu tarz filmler amiyane tabirle hiç sarmıyor. Bu yapımı izlediğimiz zaman 'ulan bu ne şimdi böyle film bitti mi bitmemiştir canım bitse böyle mi biter' gibi izleyici replikleriyle karşılaşıyoruz. Kendi payıma da konuşuyorum belki aynı isimli romanını okuyup filmi bir kez daha izlemek gerekiyor.Bazı filmler vardır ki izler anlarsınız ama bazı filmler vardır ki izledikten sonra çeşitli yorumları okuyup o şekilde anlarsınız. Zaten bu tarz filmlerin biraz da amacı budur net, kesin ve mutlak bir mesaj verme iddiası yerine sizi düşündürebilmek adına birçok şeyi muğlak bırakır yani bir temeli atar gerisini hayal,hayat ve sanat gücünüze bırakır. 6/10

Yandex.Metrica