Aquarius

Yorumlar

mkurtsen avatar mkurtsen 23 Mayıs 2017 15:24:50

10

İnşaat Şirketlerinin kentsel dönüşüm adını verdikleri tahribat bütün hızıyla devam ediyor, Yeşile hasret kalmaktan vazgeçtik, artık, bu gidişle gökyüzünü bile zor göreceğiz.. İstanbul cadde ve sokaklarında yıkımdan geçilmiyor.
Alan razı satan razı, y apacak bir şey yok, Devlette seyirci kalıyor, Kalmak bir tarafa aynı şey yapan bir devlet kuruluşu TOKİ 'nin varlık sebebi.
Gelelim filmimize; Dünyaca ünlü Brezilya'lı yönetmen Kleber Mendonça Filho (1968) filmini bu en güncel konuya ayırmış. Yönetmenin kimliğine bakınca doğum Yerinin Recife, Pernambuco, Brazil. olduğunu gördüm.
Tamda hikayemizin yaşandığı yer.. Brezilya'nın bir sahil kenti olan Recife'de Aquarius Apartmanına ait. Pek çok zorlukla tek ... ve rant üzerine de söyleyecek pek çok sözü olan Aquarius, direnişin öznesi .
Kahramanımız Clara. (Sonia Braga) Yaşı 65 emekli müzik eleştirmeni artık hayattan yorulmuş olacak ki Aquarius adındaki güzel apartmandaki şirin dairesinde bundan sonraki hayatını sakin ve sessiz bir şekilde geçirmek istemektedir. Ama hayat, kahramanımıza hiç de öyle huzurlu günler vadetmiyor, İki katlı enine olan binada Clara'nın dairesi dışında bütün daireler yüksek ücretler karşılığı satılmış,
İnşaat şirketi önce iyiniyetle, kapısını iyi bir teklifle çalıyor. Clara 30 yıldır bu binada oturuyor 3 çocuk büyütmüş, torunları var, eşini 1997 de burada kaybetmiş tek göğsü alınmış,ama hayatı bırakmamış, her yönüyle yaşayan entellektüel bir kadın, ölmeden oradan çıkmaya da niyeti yok. ,şirkete söylediği son söz bu. .Olamayınca rahatsızlık vermenin bütün yollarını deniyorlar, ayrıntıya girmeyeyim sonrası Clara'nın şirket yetkilileri ile hukuk içinde sinir yıpratıcı bir soğuk savaş .
Clara'yı bütün haşmeti ile Brezilyalı aktris Sonia Braga (1950) canlandırmış, Kariyerine baktım 1968 den itibaren 84 Sinema Filmi ,TV Serisi ve TV Filmi var. En önemli filmi Kiss of the Spider Woman /1985 (Örümcek kadının Öpücüğü) .Bu filmle 1986 da Oscar kazanan William Hurt, Cannes'da da en iyi aktör seçilmişti.
İyi Seyirler
10/10

Yandex.Metrica