Vurun Kahpeye

8,09

( 17 kişi yorum yaptı )

Vurun Kahpeye

Sinema Filmi

1973

Yıl 1915 Ülkenin işgal altında olduğu sırada, öğretmen okulundan yeni mezun olmuş İstanbul'lu idealist Aliye öğretmen, bir Anadolu kasabasına atanır. Kasabayı benimseyeceğine, çocuklara bir ışık, bir anne olacağına ve hiçbir şeyden korkmayacağına dair kendine söz veren genç öğretmen aynı zamanda milli mücadeleye de destek olur ve çeşitli faaliyetlere katılır. Bunu tasvip etmeyen yobaz Haccı Fettah, din ve namusu bahane ederek Aliye'ye iftira atar, tüm kasaba ona inanır ve genç öğretmen idealleri, savunduğu düşünce uğruna linç edilir.
“Burası İstanbul değil Hanım. Kasaba eşrafının çocuklarına laf söylemek kimin haddine?” İkinci öğretmen Hatice’nin dile getirdiği dallı budaklı sorun, sadece Aliye’yi değil kitabın (1923/26) (Özgür Yayınları’ndaki dördüncü baskı–1999) milletvekilliği yapmış yazarı Halide Edib Adıvar’ı bile aşıyor.

Kurtuluş Savaşı yılları.
Haydarpaşa’dan kalkan tren ‘muallime Aliye’yi Anadolu’daki ‘toprağınız toprağım, eviniz evim’ kasabasına getirir (çekimler Manisa, Kula’da yapılmış). Kafkaslarda şehit düşmüş bir asker kızı. Annesini de küçük yaşta veremden kaybetmiş. “Çocukluğum Kız Öğretmen Okulu’nun tahta sıraları arasında geçti” diyor. Bu kadarı bile o yılların yetimi için ulaşılması güç bir şey. ‘Sevmek ihtiyacını’ Başhademe Güllü Kadın’ın ‘ihtiyar ve tembel kedisine’ bağlamış. “Diplomamı alır almaz memleketimin herhangi bir köşesine gitmeyi, oranın çocuklarını yetiştirmeyi İstanbul’da kalmaya tercih ettim.” ‘Bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacak’.
Filmde Aliye daha şanslı. Hiç olmazsa Maarif Müdürü, romandaki ‘ırz düşmanı müdürden’ (sf. 6) farklı olarak iyi biri. O’nu, Ömer Efendilerinin yanına yerleştirir. Kitaptaki ise, genç kızı neredeyse odasında elde edecek! Zaten karısı da öğretmenleri ‘hoca parçası’ ve kocasının halayıkları olarak görüyor (sf. 11).
Ömer Efendi ve Gülsüm Ana (romanda Hala) Aliye için bir can simidi gibi. Genç öğretmeni ‘kıymetli ve rahmetli’ kızları Emine’nin yerine koyarlar. “Hastalandı. Ne olduğunu anlayamadık. Haftasına çıkmadı. Sen yaştaydı. Seni görünce bir an Emine’yi görüyorum sandım” diyor yaslı ana. Genç kız da kendisini ‘bir ana babaya kavuşmuş gibi hissediyor’. Emine sağ olsa, Aliye belki de ‘önceki muallimeler gibi’ Maarif Müdürünün elinde oyuncak olacaktı.
Ömer Efendi “Mektep işi biraz çetindir bizim buralarda” demişti. Eşraf çocuklarının cebinde ‘birer tabaka tütün’ Hatice Hanım’la karşılıklı sigara içiyorlar. İlçenin varsıllarından Kantarcı Uzun Hüseyin’in yeğeni (romanda oğlu) Sabri’yi uslanması için eve gönderince eşrafın nasıl bir şey olduğunu anlar. Hüseyin, gördükçe bıyık burduğu güzel muallimeye haddini bildirmek için sınıfa dalıyor. “Ne hakla bir eşraf çocuğuna…” diye başlayan konuşması Aliye’den gerekli yanıtı alır. ‘Ne gözyaşı ne korku’.
Kuvayı Milliye için kasaba ikiye bölünmüş. Denizli Müftüsü’yle Şeyhülislam’ın fetvaları bile farklı farklı. Hacı Fettah “Kanları, kâfir kanı gibi helaldir” diyor. Ömer Efendi’ye de düşman. Bağının bir kısmını tırtıklamış. ‘Gâvur’, kasabaya bir gelse, ne yapıp edip kalan kısmını da alacak. Aliye’ye günden güne artan kinini anlamak çok zor.
Tahsin (adı 1949’da ‘Tosun’, 1964’da ‘Fuat’tı). Düşman İzmir’e girince 60 (romanda 50) Karadenizli hemşerisiyle dağa çıkmış bir yüzbaşı. Cepheden cepheye koşmaktan değil evlenmek ‘hemen hemen hiçbir kadınla temas etmemiş’ henüz (sf. 27). Gönlünde memleket aşkından başka bir aşk yok. Ama Aliye’nin ‘menekşe gözleriyle karşılaşınca’ kasaba meydanının alelade tozu bile ‘altın tozu gibi görünür’.
Hacı Fettah, Kuvayı Milliye’ye kızgınlığı ve Ömer’in üzüm bağları, Uzun Hüseyin de Aliye’yi elde etmek için şehitlere mevlit okunduğu gece düşmanı kasabaya getiriyorlar. Kumandan Binbaşı Damyanos (filmde ‘Çorbacı’ olarak anılıyor) öğretmene tutulur. Sonradan Tahsin’in cephaneliği havaya uçurmasında bu tutku işe yarayacaktır.
Damyanos’un varlığı Aliye için tehdit olduğu kadar, aslında bir korumaymış da. O gidince Hacı Fettah ve Hüseyin’in kışkırtmasıyla kan revan içinde sürüklenecektir Kasaba Meydanı’na. “Her adım bir saatten fazla, her nefes alış sonsuzluk kadar uzun.”
Onların acelesini bir yere kadar anlayabiliyoruz ama Yazar neden yeni kurulacak Cumhuriyet’i simgeleyen öğretmene biraz daha zaman tanımadı.
Hacı Fettah, defalarca tekrarladığı “Vurun kahpeye” ile amacına zaten ulaşmıştı.

‘Rhapsody’nin (1943) (Ulvi Cemal Erkin) fon müziği olarak kullanıldığı filmde söylenenler silah üreticileri açısından savaşların neden bitmemesi gerektiğini açıklıyor.
Tahsin; “(Abdurrahman Palay’ın sesi ile) …Yalnız şu gerçeği de kabul etmek lazımdır ki Aliye Hanım, sadece heyecan ve iman, savaş kazanmaya yetmez. Silah ve cephane de gerek. Bunlar da ancak parayla olur.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Halit Refiğ
Senaryo ,
Yapımcı Hürrem Erman
Görüntü Yönetmeni Ali Yaver
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ekim 1973
Süre 88 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Bayrak, Cephanelik, Cevat Uz, Halide Edip Adıvar, İlkokul, Daha Fazlası

Oynayanlar

Hale Soygazi Hale Soygazi Aliye
Tugay Toksöz Tugay Toksöz Tahsin
Tanju Gürsu Tanju Gürsu Yunan Subay
Muharrem Gürses Muharrem Gürses Hacı Fettah
Kamran Usluer Kamran Usluer Uzun Hüseyin
Murat Tok Murat Tok Evsahibi Hacı Ömer
Selçuk Özer Selçuk Özer Yunan Askeri
Diler Saraç Diler Saraç Hatice
Mahmure Handan Mahmure Handan Gülsüm
Erdoğan Seren Erdoğan Seren Fettah'ın Adamı
Yaşar Çekirdek Yaşar Çekirdek
Fatih Deveci Fatih Deveci
Hakkı Kurt Hakkı Kurt
Cevat Uz Cevat Uz
Günay Güner Günay Güner Türk Askeri
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Tugay Toksöz Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Seslendirme
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Murat Tok Seslendirmesi
Osman Alyanak Osman Alyanak Seslendirme
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Hale Soygazi Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Tanju Gürsu Seslendirmesi
Alev Koral Alev Koral MAHMURE HANDAN SESLENDİRMESİ

Ekip

Kurgu İsmail Kalkan (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Muharrem Gürses (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Şener Gezgen (Dekor Tasarım)
Adil Kıbıcı (Dekor Tasarım)
Kostüm Tasarım Talip Okçu (Kostüm Tasarım)
Niyazi Er (Kostüm Tasarım)
Ani Pertan (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Avni Turan (Yapım Sorumlusu)
Avni Turan (Yapım Amiri)
Sabri Sezer (Set Amiri)
İlyas Akarsu (Set Ekibi)
Necmi Ataman (Set Ekibi)
Ethem Açıkgöz (Set Ekibi)
Mustafa Kıtır (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Yılmaz Korkut (Yönetmen Yardımcısı)
Muzaffer Hiçdurmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Berrin Giz (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Umur Özlüer (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Türker Vatan (Laboratuar Şefi)
Işık Ekibi Rıdvan Varol (Işık Şefi)
Mustafa Koçyiğit (1. Işık Asistanı)
Ekrem Çınaroğlu (Işık Asistanı)
Makyaj Ekibi Celal Gonca (Makyaj Tasarım)
Ses Ekibi Yorgo İlyadis (Ses Kayıt)
Tasarım İbrahim Enez (Afiş)

Firmalar

Erman Film (Yapım)
Gala Film (DVD)
Uğur Film (Film Hazırlık)
Yeni Stüdyo (Film Hazırlık)
Uğur Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (17)

vatansever10 avatar vatansever10 19 Ekim 2015 22:46:57

10

Ne zaman izlesem beni etkilemiştir bu film.Hale Soygazinin oyunculuğu çok başarılı bu filmde ve gerçekten Jeyan Mahfi Tözüm dublajda çok başarılı iş çıkarmış...Namuslu vatansever öğretmen linç edilirken işbirlikçiler hayatta kalıyor..Sonra kasabaya g elen Türk askeri durumu öğrenıyor ve o iki kişiyi köy meydanında asıyor..Aradan yıllar yıllar geçince de günümüze bu olanlar din alimlerini önceden asıyorlardı olarak yansıyor..

Sinecan06 avatar Sinecan06 08 Temmuz 2015 23:47:10

Jeyan Mahfi'nin teşekkür aldığı iki filmden biri. Diğerini hatırlamıyorum ama Hale Soygazi, Jeyan Hanım'a çiçek göndermiş.

performer avatar performer 24 Nisan 2014 11:14:21

10

bu filmi bence halit refiğ elinden geldiğince en iyisini çekmiş. hale soygazi abartısız yalın bir oyunculuk sergilemiş alternatif olarak hülya koçyiğit olabilirdi. tugay toksöz de iyi oynamış fakat cüneyt arkın oynasaymış bence güzelde olurmuş. ayrıc a tanju gürsu, kamran usluer, muharrem gürses tartışmasız muhteşem oynamışlar. yine ayrıca ömer bey rolündeki murat tok'da özellikle tipi ve sade oyunculuğu ile filme renk katmış. filmin dublaj kadrosuda çok başarılı jeyan mahfi tözüm'ün ses rengi açısından en güzel dönemleri... genelde bu tarz tarihi filmler uzun bir ara verilmeden tekrar izlenmez ama bu film tekrar tekrar izlenebilecek kurguda ve kalitede bir filmdir. restore hd edilip sinemalarda tekrar gösterilebilinir.

Lalegül34 avatar Lalegül34 24 Nisan 2014 10:07:03

10

çok başarılı bir film ben çok etkiledi hem tarihimiz açısından hemde filmin akıcılığı çok etkileyici özelikle hale soygazi nin öldüğünde elindeki KURAN I KERİM tutması ben çok etkiledi Hale Soygazi ve Tugay Toksöz uyumu çok başarılıydı

performer avatar performer 23 Nisan 2014 23:32:23

10

muhteşem bir film. yönetmen halit refiğ'in gerçekçi anlatımı ve duygu sömürüsü yapmadan anlatım şekline rağmen filmin finalinde gözyaşlarınıza hakim olamıyorsunuz. emeği geçenlerin hayatta olanlarını saygı, hayatta olmayanları da rahmetle anıyorum .

benimsinema avatar benimsinema 15 Mart 2014 20:16:20

7

ayni film üc kez cevirilmis, her kusakta bir kere diyebiliriz... ilkini izlemedim ama ikinciside ücüncüsede iyi... ama hülyanin oynadigini daha cok seviyorum... bbiraz islami kötüleyen bir film oldugunu düsünüyorum....

Yandex.Metrica