Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Orman Kanunu

Orman Kanunu

0,00

(2 kişi yorum yaptı)

2016-10-01 05:38:23 1 Ocak 1970 18 Dk Dram Gizem Gerilim Dram, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Ali Çaplı Ali Çaplı

Ülke: türkiye

Oyuncular: Yaşar Karakulak, Ahmet Kaynak Devamını Gör...

Konusu : Erdem, şehirlerarası yolculuk ederken otomobili arızalanır. Dışarı çıktığında ormandan çocuk sesi duyar ve silahını da alarak ormanın içine ilerlediğinde bir dramın içinde kendini bulur.Talat Aydın

14 Aralık 2020 00:51

Orman Kanunu. 18 dakika 30 saniyelik bir zaman dilimine sığdırılan bu yapım, -araştırmalarıma göre- yönetmenin ilk kısa filmi olmasına rağmen, ülkemizde çekilen kısa metrajlı film sürelerinin ortalamasının biraz daha üzerinde yer alarak dikkatimi çekti. Kurmaca film türü kategorisinde değerlendirilmesine rağmen deneysel film türünün de sınırlarını zorlayan bu proje; güçlü-güçsüz çekişmesini bireye her zaman hissettiren -ve toplum arasında da orman kanunu denilen halk deyimi- bu filmde de konunun kıyısından köşesinden tutunarak izleyiciye kendisini belli etmekte. Her ne kadar filmi izledikten hemen sonra bu naçizane yorumu yazıya dökmüş olsam da, duygusal yorumlardan kaçınmaya çalışıyorum ve dürüst bir değerlendirme yapmak istiyorum. Mekan, çekim ve kurgu tekniği açısından çok iyi bulduğum bu kısa filmde, baba rolü ve küçük çocuk rolünü canlandıran oyuncuları çok beğendim. Özenle seçilen diyaloglar ve oyuncuların doğallığı filmi izlettirmede büyük fark yaratıyor. Başrol oyuncusunun yaşadığı gelgitler ve izleyicinin bu gelgitlerde kendi hayatından bazı kesitler bulması kuvvetle muhtemel. Birkaç defa üst üste izlememe rağmen çekim hatası veya mantıksızlık fark edemedim. Tüm bu güzel işlerin yanında da, seçilen müziklerin kalitesi ve çekim yapılan mekanın güzelliklerinin insansız hava aracı ile izleyiciye sunulması filmi başarıyla kotarıyor. Maalesef ki şu ana kadar Türkiye'de güçlenememiş olan kısa metrajlı film sektöründe, bu denli güzel filmleri keşfetmek ve Ali Çaplı gibi başarılı genç sinemacıların varlığını bilmek gelecek adına ümit verici.

Cevap Yaz

mansurx

1 Ekim 2016 19:28

Film ilk başta bir ormanda gerilim ve gizem filmi gibi başlıyor sonra ağır bir drama dönüyor baba oğul hesaplaşması yerine başka bir konu daha iyi olabilirdi teknik yönden iyi çekilse de 18 dakika filme uzun olmuş yarı süresi 9 dakikada da bu konu anlatılabilirdi orta karar bir kısa film ahmet kaynak ve yaşar karakulak rollerinde fena değiller onlar için izlenebilinir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica