Yankesici Kız

8,65

( 10 kişi yorum yaptı )

Yankesici Kız

Sinema Filmi

1964

Hacıhüsrev’de (çekimler Kurtuluş’ta yapılmış) ahşap bir ev. Saçaklı Raziye’nin mutluluğuna diyecek yok ; Plajda, yankesici olarak yetiştirebileceği küçük bir kız (Yıldız) bulmuş ve eve gelirken de Fırıldak Ömer’den, kocası Yamalı Mahmut’un ‘kodesten çıkmış’ olduğu müjdesini almış.
Karı kocanın ‘sevgi dolu’ konuşmaları..
Raziye ; “Aman da kimler gelmiş. Gönlümün sultanı gelmiş.. Kodeslerden çıkıp da evine dönen, karısına kavuşan, kocaların kralı, Saçaklı Raziye’nin sevdalısı, mahallenin belalısı, gözüne kaşına kurban olduğum, dünyaların en güzel erkeği, yamalı kocam, Mahmut’um gelmiş.”
Mahmut ; “Eeh be, kes lan kes artık be. Palavraya karnım tok benim. Mangırın var mı? Bu encik de nerden çıktı? Haneye bi r kaşık düşmanı daha mı getirdin?”
Raziye ; “Bu bizim ‘tekaüdiyemiz’.”
Mahmut ; “Tekaüdiyemiz ha. Hoş geldin öyleyse yankesici namzedi.”
Yıldız ; “Ben evime gideceğim. Annemi istiyorum, babamı istiyorum.”
Mahmut ; “..Bana bak, senin evin burası. İsmin de Hacer. Sen benim kızımsın.
Bu da annen. Armut dibine düşer. Yankesicinin kızı yankesici olur.”

Yıllar öncesi fırtınalı bir gece.. Tanınmış avukat Selim Soydan’ın eşi Bedia Hanım doğum sancıları çekiyor. [İlerde, Mehtap’ın Milliyet Gazetesi Muhabiri Orhan’a yazdığı mektuptan Çamlık Yolu, Numara 17, Bebek adresinde olduğunu anlayacağımız bu köşkü, ‘Katilin Kızı’ (1964) filminde Hulusi Örmen’in evi olarak görmüştük.] Eve gelen Doktor, kızlarının doğumundan sonra Selim Bey’e şunları söyler ; “Dostum, ikiz babasısın. Seni tebrik ederim. Azizim, benzerlik bu kadar olur. Çil çil iki ‘Sarı Lira’ kadar birbirlerine benziyorlar.”
Yıldız ve Mehtap.. Doğumdan sonra (bu arada yağmur da durmuştur) anne ve babanın konuşmaları “Fırtına dindi artık. Mehtap ne kadar güzel ve yıldızlar ne kadar parlak.. Yaşamak öylesine tatlı ki. Mehtap da yıldızlar da çocuklarımızla beraber doğdular. Birinin ismi Mehtap ötekininki Yıldız olsun.”
Geçen yıllar mutluluklarını arttırmıştır. İnanması zor ama tek sorunları, ikizlerin isimlerini karıştırmalarıdır. Bedia Hanım konuklara durumu şöyle anlatıyor “Onları daima karıştırıyoruz. Farklı en ufak bir işaretleri bile yok. Birine yıldız öbürüne hilal şeklinde madalyon yaptırdım, fakat değiştirip bizi yanıltıyorlar. Farklı elbiseler yaptırdım. Onları da değiştiriyorlar.” Bir konuk “Büyüyüp evlendiklerinde, kocaları da karıştırır bunları” diyor. Çocuklar 5-6 yaşına gelip de, evdekiler artık işin içinden çıkamadıklarında, Dadı’nın yıllarca önce söylediğinde kabul etmedikleri şeyi, birinin omzuna yıldız diğerine hilal şeklinde dövme yaptırırlar. O günlerde yaramazlık olarak başlayan bir olay her şeyi allak bullak ediyor.
Selim Bey ve Bedia Hanım, tüm karşı çıkmasına rağmen Dadı’nın artık yorulduğunu düşünerek (Bedia Hanım’ı da Dadı büyütmüş) Janet isimli [Fransız olduğu için zorunlu olarak çapkın(!)] bir mürebbiye getirmişlerdi. Bir gün annesi, Bahçıvan Tosun’u hortumla ıslattığı için Yıldız’a (aslında Mehtap da
yapmıştı) ‘bir hafta odasından çıkmama cezası’ verir. O gün Janet onları denize götürecekti. Mehtap, cezalı olan Yıldız’ın deniz için çok istekli olduğunu görünce onun yerine geçip evde kalır. Durumun anlaşılmaması için kolyelerini değiştirir ve dövmeleri belli olmasın diye uzun kollu giysi giyerler. (Ama, bu yer değiştirme filmde çok da gerekli değil. Zaten, sonradan sözü bile edilmiyor.) Janet ve sevgilisi (başka yer kalmamış gibi) kayıkta sevişirken denize açılıyorlar. Onları birkaç sahne sonra, yine yatar durumda ama bu kez Adli Tıp’taki Morg’da görmek sevişmenin şiddeti için bir fikir veriyor. Plajda “Fal bakar, bakla atar” derken gördüğümüz Raziye, Yıldız’ı Hacıhüsrev’e götürür.
Yeni adıyla Hacer, (Mahmut’u, Raziye’yi, Ömer’i ve yankesicilik nedeniyle hemen her gün karşısına çıkmak zorunda kaldıkları Komiser Hulusi’yi yakından
tanıyacağımız) o cıvıl cıvıl mahallede, ailesine kavuşana dek, 15 yıl geçiriyor.

Unutulmaz ‘Damarımda Kanımsın’ın (1968) da bestecisi olan Sinan Subaşı’nın Semra Atılay ile söylediği (45’lik plak olarak 1966’da çıkacak) ‘Kalp Hırsızı’ şarkısı.. “Yetişin dostlar hırsız var // Mal değil mülk değil kalp çalar // Bekçiye polise haber salmalı // Çalmasınlar diye tedbir almalı.”
(Yazan : Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Türker İnanoğlu
Senaryo
Yapımcı Türker İnanoğlu
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Yılmaz Gürbüz
Süre 94 dk
Tür Duygusal, Komedi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Çocuk Kaçırma, Plaj, Yağmur Daha Fazlası

Oynayanlar

Filiz Akın Filiz Akın Mehtap-Yıldız Soydan/Hacer Yamalı
Orhan Günşiray Orhan Günşiray Fırıldak Ömer
Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın Orhan Varol
Ahmet Tarık Tekçe Ahmet Tarık Tekçe Yamalı Mahmut
Sadi Mutlu Sadi Mutlu Ömer in Çocukluğu
Vahi Öz Vahi Öz Mustafa
Avni Dilligil Avni Dilligil Avukat Selim Soydan
Mualla Sürer Mualla Sürer Saçaklı Raziye
Fatma Bilgen Fatma Bilgen Bedia Soydan
Aziz Basmacı Aziz Basmacı Kuyumcu
Mine Soley Mine Soley Mürebbiye Janet
Necdet Tosun Necdet Tosun Tosun
Dursune Şirin Dursune Şirin Dadı
Zeki Alpan Zeki Alpan Dövmeci
Yavuz Karakaş Yavuz Karakaş Janet'in sevgilisi
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Komiser Hulusi
Memduh Alpar Memduh Alpar Doktor
 Talia Saltı Talia Saltı
Nur Erkut Nur Erkut
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Cüneyt Arkın Seslendirmesi
Hayri Esen Hayri Esen Orhan Günşiray Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Ahmet Tarık Tekçe Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Muammer Gözalan Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Aziz Basmacı Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Filiz Akın Seslendirmesi

Ekip

Yapımcı Memduh Karakaş (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Mehmet Bozkuş (Kurgu)
Sanat Yönetmeni İsmail Gonca (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Mehmet Bozkuş (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hasan Uçar (Kamera Asistanı)
Nazım Bora (Set Fotoğrafları)
Işık Ekibi Atacan Boran (Işık Şefi)
Müzik ekibi Sinan Subaşı (Şarkılar)
Semra Atılay (Şarkılar)
Hülya Babuş (Dans)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Yıldız Stüdyoları (Film Hazırlık Stüdyosu)

Son Yorumlar (10)

tevfikcakmak avatar tevfikcakmak 27 Ocak 2015 05:43:19

10

Rahmetli Ahmet Tarık Tekçe,bu filmde rol almıştı ve filminin Adapazarı'ndaki galasına giderken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.Haberi,kazanın olduğu gece,haberlerinde radyo vermiş,bizler de bu acı olayı öğrenince çok üzülmüştük.Filmi n yapımcısı Türker İnanoğlu,bu kaza olayı sonrası Filiz Akın'dan doğan oğlu İlker'e göbek adı olarak Ahmet adını koymuştu.Ahmet Tarık Tekçe,bu kaza olayından önce,yine bir Türker İnanoğlu filmi olan "40 Küçük Anne" adlı filmde tonton bir Komiser'i canlandırıyordu.Vefatı üzerine filmin devamında,komiser rolünde Vahi Öz oynayarak film tamamlanmıştı.

benimsinema avatar benimsinema 27 Nisan 2014 16:58:00

8

türker inanoglunun yaptigi ve ya yönettigi ilk roman filmlerinden biri, nedir bilinmez günümüze kadar devam etmektedir, dizileriyle... filiz cüneyt ve orhan üclemisinden müthis güzel güldürü...

yesim35 avatar yesim35 12 Mart 2013 13:14:55

9

çok eğlenceli bir film.filiz akın iki rolde de fazlasıyla sempatik.orhan günşiray ise her zaman ki gibi,yakışıklı ve tatlı bir fırlama olarak çok başarılı

t_rex 19 Ağustos 2011 05:00:08

ham bir film. görüntü bozuk düzeyde.oyunculuklar olağanüstü.

hakan samsun avatar hakan samsun 18 Mart 2011 11:49:03

10

güzel film izlenir...

0k3v1n0 avatar 0k3v1n0 10 Aralık 2010 19:24:12

TV'de rast gelmiştim ve izlemiştim.ßaşarılı ßir film.

Yandex.Metrica