Yarın Son Gündür

8,47

( 24 kişi yorum yaptı )

Yarın Son Gündür

Sinema Filmi

1971

‘Le Clan des Siciliens’ (1969) (Morricone) melodisi. Kara Çocuk, Tarih kitabının (Emin Oktay) arasına sakladığı Tom Miks’i okuyan Mavi Çocuk’un resmini yapıyor..
Mavi Çocuk (Nevin Akkaya’nın sesi ile) ; “Peki, Nizam-ı Cedit ne demektir?”
Kara Çocuk (Abdurrahman Palay’ın sesi ile) ; “Nizam-ı Cedit, III.Selim tarafından kurulmuş, Fransa’dan getirilen teknik uzmanlar idaresinde düzenlediği ıslahat ordusudur.”
Mavi Çocuk ; “Peki, Duyun-u Umumiye nedir?”
Kara Çocuk ; “Duyun-u Umumiye, genel borçlar anlamında olup Osmanlı Devletinin yabancılara olan borçlarını tahsil etmek için kurulan bir teşkilattır. Pekala, Sekban-ı Cedit ne demektir?”
Mavi Çocuk ; “Sekban-ı Cedit? [‘Thème de Borsalino&# 8217; (1970) (Claude Bolling) melodisi başlar] Sekban-ı Cedit? Daha oraya gelmedim.”
Aynı soruyu, biraz sonra Komiser Süleyman da (Kara Çocuk ona Sümüklü Sülüman diyor) yanıtlayamaz. (Yılmaz Güney, çok akıllı bir şekilde, film boyunca sorulan bu sorunun yanıtını öğrenmeyi seyirciye bırakmış.)

Emniyet Müdürü (Mümtaz Ener’in sesi ile), bir slayt gösterisi ile memurlarına eski suçluları tanıtıyor ; “..İşte belanın 9 türlüsü Kara Çocuk..Sürgünden yeni döndü. Şimdi kuluçka devresinde. Fakat her an bir şeyler yapması mümkündür..Bu da Mavi Çocuk, Kara Çocuk’un sevgilisi. Hiç ayrılmazlar. Hayatın her türlü belasını, cefasını ve sefasını beraber bölüşürler. Kara Çocuk’a 20 metre yaklaşan, tehlike hudutları dahiline girmiş sayılır. Şimdi cezalarını bitirmiş uslu çocuklar gibi kendi hayatlarını yaşıyorlar..”
İkisi de ‘yeni ve güzel bir yaşam’ istiyor ama.. ‘Adını Anmayacağım’ (1971) (Mehmet Erbulan / İsmet Nedim) şarkısını söyleyip uçurtma uçurdukları tepede Mavi Çocuk’un sözleri (üstelik uçurtmaları da düşüyor) olacakların habercisi gibi ; “Bazen bu güzel günler kısa sürecek sanıyorum..” Kaderin cilvesi, en iyi arkadaşları bir komiserdir. Kara Çocuk ona “Yahu, sen Padişah da olsan benim için Sümüklü Sülüman’sın. Ne kasılıp (aslında aile sorunları nedeniyle ne kadar mutsuz olduğunu bir bilse) duruyorsun be?” diyor. (Filmin iç acıtan sonunda evdeki huzursuzluk etkili olmuştur belki de.)
Kahramanlarımızın can düşmanı Yakup ve Rıza’yı Emniyet Müdürü şöyle anlatıyor ; “Aslan Avcısı Yakup ; Büyük teşkilatçı ve kaçakçı. Zengin bir ailenin çocuğu. İşlerini hesaplı kitaplı görür. Hukukun bütün boşluklarını değerlendirmeye çalışır. Tilki gibi kurnaz ve gaddar bir adamdır. Pehlivan Rıza ; Eski pehlivanlardan. Şimdi kanunsuz yolun sayılılarından. Çok kuvvetlidir. Adına Kemik Kıran derler.”
İkisi de tedirgin ; “..Bizim için iki yol var..Kara Çocuk’la anlaşabilirsek ne âlâ, anlaşamazsak ‘malum’.” Olumsuz yanıt alınca (“Bak Aslan Avcısı Yakup Bey, ben emekliye ayrıldım artık. Kanunsuz işlere paydos”) ‘malum’u gerçekleştirmek için evini basarlar. Ama Kara Çocuk onları ‘kurşun yağmuru’na tutuyor. İki kişi ölür. Mavi Çocuk ; “Zor günler yeniden başladı Kara Çocuk. Artık hayat bizim için kolay değil. Hakkımızda ‘vur emri’ var.”
Bundan sonra onları 34 FR 931 plakalı kırmızı arabalarıyla Bonnie ve Clyde gibi (Agâh Özgüç) umutsuz bir kaçış içinde görüyoruz. Üstelik Mavi Çocuk hamileymiş. Para bulabilmek için Cazip Bey’in yanında çalışan Zülfikâr’ı kaçırırlar. Kaçırdıklarıyla kalırlar çünkü Cazip Bey onlara metelik koklatmaz.
1971. ‘Bol’ geldiği ve ‘lüx’ olduğu iddia edilen başka şeyler gibi Kara Çocuk da yolun sonuna geliyor.
Film biterken Belgrat Ormanı. Eski, terkedilmiş bir değirmen. Peş peşe dinlediğimiz iki güzel melodi ; ‘Le Passager de la Pluie’ filminden (1969) ‘Theme Mellie’ (Lai) ve ‘Sunflower’ (1970) filminden ‘Love Theme from Sunflower/The Parting in Milan’ (Henry Mancini). Yerde iki kırmızı gül. Kanlar içindeki Kara Çocuk’a sarılmış gözü yaşlı Mavi Çocuk. Biraz ilerde, olaya zamanında müdahale edememiş olan Komiser Süleyman. ‘The Retreat’ (1970) (Mancini).
(Yazan : Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Yılmaz Güney
Senaryo
Yapımcı İrfan Atasoy
Görüntü Yönetmeni Ali Yaver
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ekim 1971
Tür Aksiyon, Macera
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ceza, Emniyet Müdürü , Huzursuzluk, Mızıka, Sekban-ı Cedit, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (3. Adana Altın Koza Film Şenliği-1971)

Oynayanlar

Yılmaz Güney Yılmaz Güney Kara Çocuk
Fatma Girik Fatma Girik Mavi Çocuk
Süleyman Turan Süleyman Turan Komiser Süleyman
Nihat Ziyalan Nihat Ziyalan Cazip
Erol Taş Erol Taş Zülfikar
Nükhet Egeli Nükhet Egeli Süleyman'ın Karısı
Bilal İnci Bilal İnci Pehlivan(Kemikkıran) Rıza
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Aslan Avcısı Yakup
Nevzat Şenol Nevzat Şenol Nevzat
Gökben Gökben Cazip'in Karısı
Yavuz Selekman Yavuz Selekman Yavuz
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Emniyet Müdürü
Oktay Yavuz Oktay Yavuz Sarı
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Polis
Nizam Ergüden Nizam Ergüden Benzinci
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Yavuz Selekman Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Feridun Çölgeçen Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Süleyman Turan Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Bilal İnci Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Erol Taş Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Fatma Girik Seslendirmesi
Erol Şen Erol Şen Mahalleli
Yusuf Çetin Yusuf Çetin Mahalleli
Yılmaz Kurt Yılmaz Kurt
Yılmaz Kurt Yılmaz Kurt
Birsen Kaplangı Birsen Kaplangı Seslendirme
Suna Pekuysal Suna Pekuysal Nükhet Egeli Seslendirmesi
Masist Gül Masist Gül Kemikkıranın Adamı
Kenan Karagöz Kenan Karagöz Kemikkıranın Adamı
Doğan Bavli Doğan Bavli NİHAT ZİYALAN SESLENDİRMESİ
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Yılmaz Güney Seslendirmesi
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Muammer Gözalan Seslendirmesi

Ekip

Yapım Ekibi Bekir Çetiner (Yapım Amiri)
Orhan Çoban (Yapım Asistanı)
Ercan Duman (Set Ekibi)
Nizam Ergüden (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Şerif Gören (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Umur Özlüer (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ender Teker (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Mühendisi)
Celal Köse (Senkron)
Mustafa Kent (Senkron)

Firmalar

İrfan Film (Yapım)
Lale Film (Film Hazırlık)
Ender Işık Servisi (Işık)
Ören Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (24)

performer avatar performer 21 Mayıs 2016 22:05:44

8

tv2 de yayınlanan görüntüsü çok kötüydü...başlarına biraz baktım sonrasını izlemedim.

muslumfurkanaydogdu avatar muslumfurkanaydogdu 28 Haziran 2015 04:25:35

filmin senaryosu sanki doğaçlama gibi yani o derece içten tabi o kadar yıldızın birarada olduğu filmın senaryosuda iyi olur ha bide erol taş şaşırtıyor masum bi rolü var

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 30 Nisan 2012 03:44:04

10

Buda bir Yılmaz GÜNEY * Fatma GİRİK * Bilal İNCİ * Erol TAŞ * Süleyman TURAN'IN Oyun başarısı olan beş yıldızlı bir film.. Sinemada: Yılmaz GÜNEY'İ aktör-yönetmen olarak seversiniz yada sevmezsiniz siz izleyicinin tasarrufu. Filmin konseptinde gangas ter vari sayılan aslında; 'mert delikanlı' Kara Çocuk ile ona katışıksız sevgili de, "Mavi Çocuk" Fatma GİRİK & Yılmaz GÜNEY'in üst düzeyi rolde kesmiş oldukları hazin dolu onmaz bir aşk'ı betimlenmekte..

benimsinema avatar benimsinema 29 Nisan 2012 15:02:04

9

yine seyrettigim en güzel yilmaz güney filmlerinden biriydi.. evet yine kara isler yapip fakat bambaska bir roldeydi. fatma girikin kasini alir, boynuna cicek kolye takar ve bolbol sarkilar söyler...neseli yüzü gülen bir adamdi...filmin senaryosuda g üzel.. filmlerinde mutlu son görmek istiyorum artik..mutlaka izlenmeli diye düsünüyorum..

liondaddy avatar liondaddy 31 Mart 2011 14:26:03

10

Baba'nın en güzel filmlerinden biri...Aynı zaman da YILMAZ GÜNEY ve FATMA GİRİK ikilisinin ikinci ve son filmleridir, tavsiye ederim.

performer avatar performer 10 Ekim 2010 19:48:10

8

güzel "bir çirkin adam" filmi. 1971 yılında filmin çekimleri sürerken  sıkıyönetim güney'i tutuklar ve güney hapis yatar. serbest bırakıldıktan sonra filmin yapımcısı irfan atasoy güney'e filmin kalanını çekmesi için ricada bulunmuş. yılmaz güney  filmi tamamlamış olsada içinde bulunduğu psikolojik durum sonucu, filmi  istediği gibi çekemediğini söylemiş. sanırım burada yarım kalan veya anlatmak istediklerini umutsuzlar filminde anlatmış. (hangisi önce çekildi bilmiyorum ama yüksek ihtimal umutsuzlar sonra çekildi)

Yandex.Metrica