Kanatsız Kuşlar

TV Dizisi

2017

Hayatta kalabilmek için kendilerinden ödün veren dört kardeş ile çocukları için her türlü fedakarlığı göze alan genç ve güzel bir annenin hayat öyküsünü anlatıyor. İyilikten kötülüğün, kötülükten ise bir umuduğun doğabileceğini gösteren Kanatsız Kuşlar birazcık mutluluk için çabalayan dramatik yaşamların hayat hikayesini anlatıyor.

Künye

Yönetmen Kemal Uzun , Serkan İpekören , Adnan Güler
Senaryo , , ,
Yapımcı Ata Türkoğlu
Müzik Levent Güneş
Görüntü Yönetmeni G. Mete Şener
Tür Dram
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Şebnem İlker (Genel Koordinatör)
Sanat Yönetmeni Özlem Görer (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Ceylan Şenbark (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Murat İlker (Proje Koordinatörü)
Engin Karagöz (Sosyal Medya Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Gamze Karasu (2. Yönetmen)
Dursun Gültekin (2. Yönetmen)
Meriç Gültekin (Yönetmen Yardımcısı)
Aytuğ Işık (Reji Ekibi)
Ümit Külah (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Oğuzhan Öztürk (2. Ekip Görüntü Yönetmeni)
Burak Karaman (2) (Kamera Asistanı)
Vahdet Şahin (Kameraman)
Emirhan Ertek (D.I.T. Operatörü)
Işık Ekibi Sinan Sainkaplan (Işık Şefi)
Efektler Abdullah Ercan (Görsel Efektler)
Feyzi Ocak (Görsel Efektler)
Oyuncu Seçimi İlker Yıldırım (Cast Sorumlusu)

Firmalar

ATV (Yayıncı)
Koliba Film (Yapım)
Tüplü Televizyon (Sosyal Medya)
İstanbullu Sinema Teknik Malzemeleri (Işık Ekipman Hizmetleri)

Son Yorumlar (2)

aysenazan avatar aysenazan 22 Aralık 2017 15:23:35

Neden Türk dizileri izlenmez; neden kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı ve şiddet bitmez. Bu iki farklı sorunun da cevabını alabilmek için bu diziyi izlemek yeterli. 15 Bölümünü izledim. Dizide dört çocuk sahibi Nefise Muzafferle karşılaşır. Muzaffer güçlü, zengin ve bir o kadar da keskin çizgileri olan bir adamdır. Nefise düştüğü maddi zorlukları aşmak için çare olarak Muzaffer'in evlenme teklifini kabul eder. Bunu çocukları için yaptığını da sık sık yineler. Dizide kutsal annelik için böyle bir evliliğin yapılabileceğinin mesajı alttan alta verilmektedir. Nefise'nin geçimini sağlamak için evlendiği çocuklardan ise Muzaffer'in haberi yoktur. Toplum tarafından çok kutsanan, önem verilen evlilik kurumunu bir yalan üzerine kuran Nefise seyircinin gözünde sevgi kelebeği, kalbi sonsuz bir sevgiyle dolu iyi yürekli bir annedir. Hatta Muzaffer büyük aşkının yanı sıra onu çocuksuz bir kadın olarak bilmesi sebebiyle kendi evladı için de anne olarak seçmiştir. Burada bir parantez daha açma gereği duyuyorum. Muzaffer'in oğlunun annesi Alman bir kadındır. Sorunlu, içki bağımlısı olması sebebiyle tedavi görmektedir. Annelik vasfından yoksun olarak tasvir edilen bu kadının bir Alman olması da; Türk yapımlarına özgü aşağılayıcı bir kilişedir. Biz de Eleniler, Helgalar ya alkoliltr; ya da Türk erkeğine şuursuzca bir aşk besler.
Dizinin bir diğer çatışma unsuru ise Muzaffer'in Nefise'yi tanıyınca birdenbire gözden düşen eski sevgili Tuba. Tuba bir mankendir. Muzaffer'in Nefise ile yakınlaşması sonucu karnındaki çocuğu bir koz olarak kullanır. Kutsal annelik bir kadının aşk hırsının kurbanı edilmiştir bu yapımda çaktırmadan. Kanatsız Kuşlar'ın alttan alttan verdiği bir diğer mesaj da erkeğin bir ödül olarak sunulmasıdır. Tuba'nın karnındaki çocuğa rağmen Muzaffer Nefise ile evlenir. Burada erkek ödül olarak sunulmuş, kadın pasifize edilmiştir. Her iki kadın da Muzaffer'i kandırmaktadır. Ama seyirciye Tuba'nın kötü olduğu mesajı sürekli verilir. Bir ödül olarak Muzaffer Bey ile masum Nefise evlenir. Bu arada Nefise'nin büyük kızı Zeynep de Muzaffer'in kardeşiyle bir aşk ilişkisi içerisindedir. Sevilen erkekler hep zengindir. Kanatsız Kuşlar erkeği kadınların gözünde bir ödül olarak gösteren, annelik adına her şeyi mübah sayan, zenginliğin mutlulukla harmanlanarak anlam kazanabileceğini savunan bir dizidir. Halbuki Kanatsız Kuşlar olarak reklamı yapılınca bu dizi bana sanki bir kadının hayat mücadelesini, ayakta kalma savaşını anlatacak bir dizi gibi gelmişti. Böyle diziler yapılamaz mı? Kadınların tek başlarına ayakta durabileceğini, evliliğin bir geçim biçim olmadığını, yalan üzerine bir ilişki ya da evlilik kurulamayacağını anlatan, bu mesajları güçlü bir şekilde veren yapımlar televizyonda yer alamaz mı?

kml2009 18 Mayıs 2017 02:06:10

Yakında ATV'de başlayacak olan bir dizi. Teknik ekibi,kadrosu ve tanıtımlarındaki etkileyici müzikleri ile şimdiden ilgi çeken seyircinin seveceği bir dizi gibi duruyor... Seyredelim bence..!

Yandex.Metrica