Aliya

9,00

( 0 kişi yorum yaptı )

Aliya

(Alija)

TV Dizisi

2018

1943 yılında Avrupa, hatta dünyanın nerdeyse tamamı sosyalist-komünist fikir akımları ve hareketlerinden etkilenip sarsılırken Alija da bir bocalama yaşar. Nihayetinde komünist, sosyalist ve faşist bütün akımları reddederek, İslam’a yönelir.

İki yıl boyunca Alija, bütün felsefi ve siyasi akımların yanında İslam’ı okur, tanır ve bilir. İlk emri “Oku, tanı, bil” olan Kur’an-ı Kerim; artık genç Alija’nın sarsılmaz imanının temel kaynağı olacaktır.

Alija, İslam aşkının etkisi altında kaçınılmaz olarak kendisini aktif eylemlerin içinde bulur ve “Genç Müslümanlar Hareketi”ne katılır.Bu sırada İngiliz uçakları Alman mevzilerini bombalamaya giderken Saraybosna üzerinde uçmakta ve taşıdıkları bombaların bazılarını şehre düşürmektedir. Her uçak geçişinde sirenler çalar ve halk sığınaklara gider.

Alija ve Halida’nın aşkı, aynı zamanda zulüm ve haksızlıklara karşı iyilik, cesaret ve güzelliğin başkaldırısıdır. Sovyet Rusya yanlısı komünistler artık Saraybosna’ya girmişlerdir ve halk tedirgindir. Komünist harekete karşı Genç Müslümanlar eylemler düzenlemekte, gerçekleştirilen toplantılara katılan Alija’da ateşli konuşmalar yapmakta, bir yandan da İslam konusundaki fikirlerini kâğıda dökmektedir.

Komünistler, Genç Müslümanlar hareketinin bir toplantısını basar. Alija, arkadaşlarıyla birlikte yakalanarak hapse atılır. 3 yıla mahkûm edilen Alija, serbest kaldıktan sonra Halida ile evlenir. Artık iki sevgili, aşklarını ve bağımsızlık özlemlerini el ele, omuz omuza büyüteceklerdir. Üzelerine bombalar yağsada onlar sarsılmadan, korkmadan ve ümitsizliğe kapılmadan birlikte yollarına devam edeceklerdir.

Künye

Yönetmen Adi Ahmet Imamovic , Ömer Gökhan Erkut
Senaryo
Yapımcı M.Hakan Sancaktutan
Görüntü Yönetmeni Erhan Makar
Tür Biyografi, Dram
Ülke Bosna hersek Türkiye

Ekip

Yapımcı Fahri Hattatoğlu (Genel Koordinatör)
M.Hakan Sancaktutan (Yetkili Yapımcı)
Görüntü Yönetmeni Rıdvan Ülgen (Görüntü Yönetmeni)
Erhan Makar (Görüntü Yönetmeni)
Sanat Yönetmeni Sumru Aytaç (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Erol Zurnacı (Yapım Ekibi)
Yönetmen Ekibi Seda Eron (Reji Koordinasyon)
Kamera Ekibi Kaan Çalışkan (Kameraman)
Kaan Çalışkan (Steadicam Operatörü)
Post-Prodüksiyon Ferhat Yüksel (Kurgu Yönetmeni)
Cengizhan Şanver (Kurgu Asistanı)
Levent Öztürk (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Mehmet İşçi (Işık Şefi)
Ses Ekibi Umut Şenyol (Ses Tasarım & Final Miks)
Soner Koç (Ses Tasarım & Final Miks)
Efektler Abdullah Ercan (Görsel Efekt Süpervizörü)
Oyuncu Seçimi Aslı İslamoğlu (Cast Direktörü)
Tunç Ata (Cast Sorumlusu)

Firmalar

TRT (Yayıncı)
Sancak Medya (Yapım)

Son Yorumlar

Yandex.Metrica