Les soeurs Brontë

(The Brontë Sisters)

Sinema Filmi

1979

Charlotte, Emily ve Anne Brontë romanları klasikleşmiş olan kızkardeşler ve yazarlar.
Film 3 kardeş yazarın hikayesini konu alıyor.
Charlotte 21 Nisan 1816'da, Emily'de 30 Temmuz 1818'de ve Anne'de 17 Ocak 1820'de Yorkshire, Thornton'da dünyaya geldi. İki kızkardeşi vardı, ikisi de çocukluktan öldü ve bir kardeşi Branwell'ti. Babaları Patrick, Yorkshire kıyılarındaki Haworth köyünün rektörlüğüne atanan Anglikan bir din adamıydı. 1821'de annelerinin ölümünden sonra, Elizabeth Teyze aileye bakmaya başladı.
Her üç kız kardeş de evde öğretmenin yanı sıra çeşitli zamanlarda farklı okullara devam ettiler. Bronte çocukları genellikle kendi izole edilmiş evlerinde yalnız kaldı ve hepsi erken yaşlarda hikayeler yazmaya başladı.
Üç kız kardeş, öğretmen ve mürebbiye olarak çeşitli zamanlarda istihd am edildi. 1842'de Charlotte ve Emily, Fransızcalarını geliştirmek için Brüksel'e gitti ancak teyze Elizabeth'in ölümünden sonra erken eve dönmek zorunda kaldılar. Charlotte 1843-1844'te Brüksel'e İngilizce öğretmeni olarak döndü. 1845 yılına gelindiğinde aile Haworth'de tekrar bir araya geldi. Bu aşamada, Branwell içki ve uyuşturucu bağımlısıydı.
Mayıs 1846'da, kızkardeşler kendi masraflarıyla bir miktar şiir yayınladılar. Bu, takma adları Currer (Charlotte), Ellis (Emily) ve Acton (Anne) Bell'in ilk kullanımıydı. Farklı başarı düzeylerine sahip olan herkes, romanları yayınlamaya devam etti.
Anne'nin 'Agnes Gray' ve Charlotte'un 'Jane Eyre' 1847'de yayınlandı. 'Jane Eyre', yılın en çok satanlarından biriydi. Anne'nin ikinci romanı olan 'The Wildfell Hall Kiracısı' ve Emily'nin 'Wuthering Heights' ikisi de 1848'de yayınlandı. 'The Tenant' sattı, ancak 'Wuthering Heights' satmadı.
Branwell, Eylül 1848'de tüberküloz nedeniyle öldü. Emily, 19 Aralık 1848'de aynı hastalıktan öldü ve Anne, 28 Mayıs 1849'da öldü.
Yalnız babasıyla birlikte kaldı, Charlotte da yazmaya devam etti. Şimdiye kadar tanınmış bir yazar ve Londra'yı birkaç kez ziyaret etti. 1849'da 'Shirley', 1853'te 'Villette' yayımlandı. 1854'te Charlotte, babasının küratörlüğünü Arthur Nicholls ile evlendi. 31 Mart 1855'te tüberkülozdan öldü.

Künye

Yönetmen André Téchiné
Senaryo ,
Yapımcı Yves Gasser , Klaus Hellwig , Yves Peyrot , Alain Sarde
Görüntü Yönetmeni Bruno Nuytten
Süre 120 dk
Tür Biyografi, Dram, Tarihi
Ülke Fransa

Son Yorumlar

Yandex.Metrica