Papatya

Sinema Filmi

2017

Umut, sinema-tv son sınıfta okuyan bir üniversite öğrencidir. Derslerinde başarılıdır. İyi bir okuyucu olması onun teorilerle pratik yaşamın bir bütün olduğunu fark etmesini sağlamış; inatçılığı bu bütünlüğü deneyimlemesini kolaylaştırmıştır. Odasında yatağının üzerine uzanıp düşüncelere daldığı anlar onun kendisini ve dış dünyayı anlamlandırmasına yardımcı olan en önemli zamanlardır.
O daha küçük bir çocukken kazada yitirdiği babasının yokluğunu sıklıkla hissetmektedir. Babasından sonra nasihatleriyle yol gösterici olan babaannesi, Şükriye hanım; yemek konusundaki başarısızlığını saymazsak, evin tüm yükünü sırtlayarak oğlunu iyi, duyarlı, ilkeli bir genç olarak yetiştiren Zeynep hanım onun hayata tutunmasını sağlayan en önemli kişilerdir.
Çocukluğundan bu yana her zorluğa birlikte gird iği yakın arkadaşı Nuri ise onun can yoldaşı ve bulunmaz dostudur. Şimdiye dek birçok sorunu birlikte göğüslemişlerdir. Özellikle kızlar konusundaki başarısız girişimleri geçmişte başlarına pek çok dert açmıştır.
Umut’un babasız büyümesi ile Nuri’nin babasının Nuri’ye karşı ilgisizliği baba ideali konusunda dertleşmeleriyle telafi edilir. Her ikisi de gerçek bir babanın özlemini çeker.
Bunlarla birlikte, Umut tekdüze yaşayan bir gençtir. Okul, ev arasında süregiden yaşamı, Nuri’yle ortak tutkuları olan patates kızartması yedikleri anlar dışında, pek renkli değildir. Maddi durumlarındaki yetersizlik her ikisinin de yaşamlarını küçük bir çevrede sürdürmelerini zorunlu kılmaktadır.
Bu tekdüzelik bir sabah kahvaltı sırasında izlediği tv röportajıyla değişmeye başlar. Röportajda konuşan kız ilgilisini çekmiş, uzun zamandır hissetmediği duygulara kapılmıştır. Alelacele durumu paylaşmak üzere Nurilere koşar. Okula geldiklerinde durumu ciddileştiren iki gelişme yaşanır: Röportajdaki kızla aynı okuldadırlar ve kulak misafiri olduğu bir sıra, kız sadece Umut’un babaannesinin söylediği bir sözü söyler.
Bir gün içerisinde karşılaştığı bu tesadüfler zinciri bu sıra dışı durumu anlamak için gittiği huzurevindeki babaannesiyle görüşmesiyle açıklık kazanır: ziyaretleri sırasında Şükriye hanımla yakın arkadaş olan bu kızın adı Melis’tir. Okulu bu yıl kazanmıştır ve resim bölümünde okumaktadır. Şükriye hanımın Melis’i tariflerken kullandığı olumlu sözler, durumu Umut için ciddileştirmeye başlamıştır bile.
Nuri ve daha sonra Nuri’den hoşlandığını öğreneceğimiz sınıf arkadaşları Yeliz’in de yardımıyla Melis’e ulaşmak için pek çok deneme yapacağı, trajikomik bir sürece girer. Her deneme Nuri’yle birlikte ciddi tehlikeler atlattıkları yara-bere içerisinde bir fiyaskoyla sonuçlanır. Kızlar konusundaki deneyimsizlikleri parasızlıklarıyla birleşince Melis’e ulaşmak her seferinde daha da zorlaşır.
Denemeler öylesine yıpratıcıdır ki, bir denemenin sonunda Nuri’yle Umut’un arası açılır. Nuri’yle yaşadığı bu iletişimsizlik sürecinde babaannesiyle yaptığı bir sohbette Melis’in gerçek ailesinin Bosna’da yaşanan savaşta öldüğünü öğrenir. Bu gerçek Umut’a hayatta kendine ait sorunlarından daha büyük sorunların da olabileceğini fark ettiren bir aşamadır. Peşi sıra, Nuri’yle barıştıktan sonra ilk denemesini geliştirdiği çay bahçesinde siyahi saatçiyle ilgili tanık olduğu olay bu farkındalığı güçlendirir.
Bu değişim sürecinde Melis’in üvey babası olan kabadayı Yusuf tarafından alı konulmaları yaşadıkları tehlikeli anların tepe noktası olur. Baskı ve tehdit altındaki Umut buradaki kararlı tavrıyla Yusuf’un sempatisini kazanır. Sınavı geçmiştir.
Huzurevinde yaptığı son görüşmede babaannenin verdiği öğüt ve eline tutuşturduğu fotoğraf Umut’a artık Melis’le yüzyüze görüşmesi gerektiği gerçeğini düşündürecektir. Fotoğraf uzun uğraşlar sonucu Bosna’dan getirtilmiştir. Melis’in, babasının ve annesinin yüzlerini göremediği üst kısmı yanmış fotoğrafın orijinâl halidir.
Melis’le konuşmaya karar veren Umut okul çıkışı onu takip eder. Fakat beklemediği bir anda Melis karşısında belirir ve vazgeçmesi gerektiğini söyler. Yıkılmıştır. Melis eve vardığında bina girişinde kendisine gönderilen bir zarf bulur. Zarfta fotoğraf ve kısa bir not vardır. Melis’in Umut’u bulmak için yola çıkar.
Melis’in Umut’u bulmak için çıktığı yolculuğa, Nuri’nin babasının Nuri tarafından hediye olarak alınan motor aksamını görmesi eşlik eder.
Finalde, Melis sahilde tek başına oturmakta olan Umut’un yanına gelir. O sırada Melis’i oraya getiren Nuri ve Yeliz ilk kez yakınlaşır. Melis sessizce başını Umut’un omuzuna yaslar.

Künye

Yönetmen Mehmet Güldoğan
Senaryo ,
Görüntü Yönetmeni İlker Berke
Vizyona Giriş Tarihi 15 Aralık 2017
Süre 93 dk
Tür Dram, Komedi
Ülke Türkiye

Ekip

Yapım Ekibi Özgür Göroğlu (Yapım Ekibi)
Hasan Avcı (Koordinasyon)
Yönetmen Ekibi Sinan Alhan (Koordinasyon)
Kamera Ekibi Ethem Dağ (Focus Puller)
Makyaj Ekibi Çiğdem Uzundağ (Makyaj Tasarım)
Ses Ekibi Soner Koç (Ses Tasarım & Final Miks)
Oyuncu Seçimi Özlem Duran (Cast Direktörü)

Firmalar

MC Film (Dağıtımcı)
Hasılat 7.945,0 TL
Toplam İzleyici 864
Vizyonda Kaldığı Hafta 5 Hafta

Son Yorumlar

Yandex.Metrica