Zavallı Necdet

7,87

( 5 kişi yorum yaptı )

Zavallı Necdet

Sinema Filmi

1961

Andre Kostelanetz yönetimindeki New York Philharmonic Orchestra’nın ‘Romantic Arias For Orchestra’ albümündeki (1959) ‘I Hear As In A Dream (The Pearl Fishers-Je Crois Entendre Oncore)’ (1863) (Georges Bizet).
Deniz motorunda, sevgilerini söyleyememiş iki aşık.
Meliha; “Sizi çapkın ve havai bir genç olarak görüyor, nefret hisleriyle sizden intikam almak istiyordum. Halbuki, dış görünüşün altında gizlenmiş hassas kalbi sezememiştim. O zamanlar beni seviyordun değil mi? Sakın inkâra kalkmayın her şeyi biliyorum. Benim seni sevdiğim kadar senin de beni sevdiğini anlamıştım. Ve hâlâ sevmekte olduğunu biliyorum.”
Necdet; “Mademki açık konuşuyoruz, niçin o zamanlar benden kaçtınız? Niçin sonunda canım kadar sevdiğim arkadaşımla evlendiniz?”
Meliha; “…”


‘Zavallı Necdet’in (1902-Saffet Ne zihi) (6. Basım-1961-İnkılâp Kitabevi) Yeşilçam uyarlaması.
Filmde Necdet daha çapkın. İlk dakikalarda fırtına gibiydi. Aynı anda üç kızla beraber! Gecenin bir yarısı, arkadaşlarına sayıp döktüğü ‘marifetleri’, komşu köşkün kızı Meliha duyuyor. İlerde “Siz, o zamanlar her çiçeğe konan kelebeğe benziyordunuz. Ben de anlattığınız alaylı mevzulardan biri olmak istemiyordum” diyecektir.
Romanda adı Feridun Necdet. İstanbul Teknik’i bitirmiş bir mühendis. Annesi Makbule ve kardeşi Suna ile Şişli’de, ‘Arkadaşımın Aşkısın’daki (1968) Orhanların evinde yaşıyorlar. Babası ‘içki yüzünden’ ölmüş.
Meliha güzel, gururlu bir kız. Piyano ve mızıka (romanda keman-piyano) çalıyor. Necdet’i sevmiş ama hovardalıklarına çok kızgın. İşin sonunu pek düşünmeden delikanlının müteahhit arkadaşı Turan (kitapta İbrahim) Şemsi’nin evlilik önerisini kabul eder.
Necdet eski huylarını çoktan bırakmış. Aşk nedeniyle ayılıp bayıldıkça adı ‘sinir hastası’na çıkar. Arkadaşına ihanet etmek istemiyordu ama yağmurlu bir gece birbirlerinin olurlar. Annesinin ısrarıyla, hala kızı ile nişanlanması durumu daha da kötüleştirir. Müzehher’in kalbi zaten hastaydı, bu gergin ortama daha fazla dayanamaz.
Çözümü, yaşamına son vermekte buluyor Necdet. Filmde bir kurşunla, romanda ‘damarına şırınga ettiği mayi ile’. Meliha da kızını (romanda oğlunu) doğururken ölür.

Filmin sonunda yan yana üç mezar!
“Aşk, kaçanı kovalar!”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Nevzat Pesen
Senaryo
Yapımcı Nevzat Pesen
Görüntü Yönetmeni Menasi Filmeridis
Eser
Süre 103 dk
Tür Dram, Duygusal, Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Büyükada, Keman, Kıskançlık, Kurdele, Mezarlık, Daha Fazlası

Oynayanlar

Göksel Arsoy Göksel Arsoy Necdet
Belgin Doruk Belgin Doruk Meliha Nesrin
Nuray Uslu Nuray Uslu Müzehher
Suna Pekuysal Suna Pekuysal Suna
Nezahat Tanyeri Nezahat Tanyeri Makbule
Şahin Tek Şahin Tek Saffet
Atilla Sun Atilla Sun Turan
Sedat Demir Sedat Demir Cingöz
Nezihe Güler Nezihe Güler Dadı
Memduh Alpar Memduh Alpar Doktor
Eyüp Sabri Eyüp Sabri Meliha'nın Babası
Nida Sun Nida Sun Küçük Yıldız

Ekip

Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Pesen Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (5)

benimsinema avatar benimsinema 26 Şubat 2013 23:05:23

7

filmin jeneriki güzel olmus, bir de gökselin intihar sahnesi... göksel öldü diye belginin ölümüne ne gerek vardi...pisi pisine mühezzer adli kiside öldü. kiskanclik, inat ve pismanlik insani ölüme kadar götürebiliyor demek...

sevgi ışığı avatar sevgi ışığı 20 Temmuz 2009 17:46:07

10

Belgin Doruk hatrına izlediğim bir Film.. Filmde Necdet aşık ve sevdiğinin peşinde koşarken bir anda herşey tersine dönüyor çekilmez hale geliyor..Meliha evli olmasına rağmen her yakaladığı yerde Necdeti kıstırıp aşkını göstermeye çalışıyor..Yasak bi r ilişki içine giriyorlar. O dönemde konu olarak iyi cesaret edilmiş, ama ben konu bakımdan zayıf buldum beğenmedim...Belgin Doruk Hanımefendi başta olmak üzere oyuncular hatrına izlenilecek bir film.

performer avatar performer 11 Temmuz 2009 22:27:07

evet kamil zafer adlı üyemizin söylediği gibi, nostaljisi ve oyuncular'ın hatırı için izlenen bir film. ve hiç bitmeyecek kadar uzun geldi. 100 küsür dakikalık bir film. yapımcısı nevzat pesen diğer filmlerindede böyle bonkör davrandıysa pesen film'i n iflas etme nedeni ortaya çıkmış oluyor. aslında kullanılan uzun uzun negatif'e göre oyuncu kadrosu'nun azlığı dikkatlerden kaçmıyor. trt1'de yayınlanan görüntüsü pırıl pırıl'dı. menasi filmeridis'in kamerası'da çok başarılı.

wunsch vertrauen avatar wunsch vertrauen 24 Eylül 2007 08:48:09

4

konusu itibriyle insanın sinirlerini geren bir film.

kamil zafer 18 Şubat 2006 08:53:02

8

Elini çabuk tutmayan çapkın Necdet(G.Arsoy) Meliha\'yı en yakın arkadaşına kaptırır. Böylece ümitsiz bir aşk yaşamaya başlarlar ama birbirlerininde olmaktan geri kalmazlar ve bir çocuklarıda olacaktır.Bu arada nişanlanır fakat o da ölür.Meliha isyanl arda Necdet dürüstlüğünden dolayı devamlı kaçmaktadır ve sonunda intihar eder.Meliha geçirdiği şokla doğumda ölür.Bir kızları olmuştur(Nida SUN). Saffet NEZİHİ\'nin aynı romanından uyarlanmış bu film çok basit konulu olup nostaljiyi ve usta oyuncularının hatırına seyredilebilir. 18.2.06 Zafer ALGAN

Yandex.Metrica