Arada (I)

Yorumlar

mkurtsen avatar mkurtsen 12 Aralık 2018 21:27:25

8

Filmi izledim, yönetmenin anlattıklarını dinledim.Ön yargılı olarak gittiğim filmi kayda değer bulduğum için bir kaç kelime yazmak istedim.
Önce Yönetmen Mu Tunç'tan bahsedeyim.
İstanbul Merter'de sadece Kürtler'in yaşadığı, yolları çok bozuk, fakir bir gecekondu mahallesi, İstanbul'un Küba'sı olarak biliniyor.. Sistemin biçimine, siyasetine, iktisadına aykırı bir yaşamın odağı olan bir mahalle.(Küba sokaklardaki duvar yazılarında okunuyor)
MuTunç burada doğmuş büyümüş. Kürt asıllı bir ailenin çocuğu,kendi ailesinin hikayesini anlatıyor. Baba Altan Tunç kariyerini noktalamış bir Türk Sanat Müziği şarkıcısı , abisi Ozan 1990 lı yılların İstanbul'un da genç bir punk.tır. ABD'ye Kaliforniya'ya yerleşip istediği müziği yapmayı bir album çıkarmayı düşlemektedir.
Kaset dükkanı sahibi arkadaşı onu Kaliforniya'ya götürecek gizemli bir biletin olduğunu söyleyince kız arkadaşı Lara ile birlikte bilete ulaşmak için hayaller ve gerçekler arasında çılgın bir arayışa giriyorlar............................................................................................
Filmi beğendim,. Günümüzdede yaygın Amerika sevdası uğruna gemiden, sinirdan kaçip, sirf Amerika'da yaşarım. günümü gün ederim olmazsa dönerim , diyenleri gitmeden önce düşünmeye davet ediyor. "ah ülkemmm" demeden iş işten geçmeden .
Belli bir yaştan sonra Ülke terkedilmez. terkedilemez. Orada doğup büyürsün o başka. Yoksa aidiyet duygusu. sahiplenme gibi kavramların iyi düşünülmesi gerekiyor İşin ucunda rezil olmakta var.
Çevremde. hatta ailemde çok iyi eğitim almış, yasal yollarla gitmiş. yapamayıp geri dönenleride biliyorum.
10/8

Yandex.Metrica