Borç

8,33

( 1 kişi yorum yaptı )

Borç

(Debt)

Sinema Filmi

2018

Tufan, karısı ve kızıyla birlikte Eskişehir’de yaşayan ve küçük bir matbaada çalışan sıradan bir adamdır. Yan komşuları Huriye teyze bir gece aniden rahatsızlanınca onu hastaneye götürür. Bir süre yalnız kalmaması gerektiğini öğrendiklerinde ise Huriye Teyze’ye evlerinde bakmak için karısını ikna eder. Matbaadan zamanında maaşını alamayan ve hasta komşusunun misafirliği uzadıkça çıkmaza sürüklenen Tufan’ın “iyilik” sınırı nereye kadar gidecektir? İnsanlar neden iyilik yapar? İyilik yaptıklarında karşılığında bir şey beklerler mi? Ya beklentileri gerçekleşmezse ne olur? İstanbul Film Festivali’nde En iyi Film ödülüne layık görülenBorç, hayatımızda her gün baş başa kaldığımız sorulara içten ve yalın olduğu kadar derinlikle de yaklaşan bir ilk uzun metraj.

Künye

Yönetmen Vuslat Saraçoğlu
Senaryo
Yapımcı Vuslat Saraçoğlu
Görüntü Yönetmeni Meryem Yavuz
Vizyona Giriş Tarihi 30 Kasım 2018
Süre 95 dk
Tür Dram
Ülke Türkiye

Ödüller

Altın Lale En İyi Film (37. İstanbul Film Festivali-2018)

Ekip

Kurgu Naim Kanat (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Osman Özcan (Sanat Yönetmeni)
Kamera Ekibi Tuncer Özdemir (Focus Puller)
Post-Prodüksiyon Engin Cebiroğlu (Renk Düzenleme)
Makyaj Ekibi Çiğdem Uzundağ (Makyaj Tasarım)

Firmalar

Başka Sinema (Dağıtımcı)
Hasılat 26.235,13 TL
Toplam İzleyici 2.403
Vizyonda Kaldığı Hafta 6 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 03 Aralık 2018 01:57:49

9

İlk yorumu ben yapmış olayım. her ne kadar yönetmen hanımı dinleyememiş olsamda filmi ödüllü bir film olduğu için dikkatle izledim. Yazdığıma göre kayda değer bulmuşum demektir.
Konudan girelim ana tema iyilik yapma k üzerine. Tufan (Serdar Orçin)
E skişehir'de küçük bir matbaada çalışan işine ailesine bağlı genç bir adam. Sokakta bulduğu yaralı kargayı evine alıp bakacak kadar yufka yürekli Yan dairede yalnız oturan yaşlı komşuları Huriye, bir gece aniden fenalaşıp Tufan'ın kapısın çalar Tufan kollarına yığılan yaşlı kadını hemen doktora yetiştirir. Doktor, Huriye'nin bir süre tek başına kalmaması gerektiğini söyler. Tufan, bakacak kimsesi olmayan Huriye'yi ortada bırakmayı göze alamaz ilaçlarını alır ve bir süre onu evinde tutmaya karar verir. İşyeri ve işinin tehlikede olması üstelik borçlu Tufan'nın Yaşadığı korku ve kaygılar sonucundaki davranışı iyilik halini tartışmaya açık hale getirir.
Konu ile ilgili bir ata sözünü hatırlatarak bende tartışmaya dair fikrimi söylemiş olayım! "İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir"
Film Vuslat Saraçoğlu (1981) ilk uzun metraj denemesi.Yönetim konusunda fazla sıkıntı çekmemiş İstanbul Şehir Tiyatrosu sanatçısı Serdar Orçin filmi sırtlayıp alıp götürmüş. Huriye'de Rüçhan Çalışkur ile eşi Mukaddes'i oynayan İpek Türktan ve tiyatro ağırlıklı kadro'nun da başarıdaki payı büyük.
Filmin kadın duyarlılığı ile özenle çekildiği belli oluyor. Evdeki düzen. temizlik yemek. kurabiyeler. Kobi nitelikli küçük İşyeri (matbaa) cadde ve sokaklar diğer mekanlar iyi seçilmiş. Tabi buda yapımcı yönetmen Vuslat'ın başarısı.
Sonuç olarak film bana hayal kırıklığı yaşatmadı. Ben beğendim.
10/8

Yandex.Metrica