Şüphe

(Beoning - Burning)

Sinema Filmi

2018

Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan Şüphe, dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da tüm eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Öykünün özüne ve Murakami’nin tarzına sadık kalan film, vasıfsız bir genç, âşık olduğu güzel kız ile zengin ve küstah bir adam arasındaki aşk üçgeni ekseninde bir öfke ve saplantı hikâyesi anlatıyor. Gitgide artan gerilimiyle usta işi bir uyarlama olan Şüphe, Vaha, Güneşli Kent ve Şiir filmleriyle tanıdığımız Lee Chang-dong’un sekiz yıl aradan sonra çektiği ilk film. Gizemli öyküsü etrafında şekillenen filmin gücü, izledikten çok sonra bile hafızalarda yerini koruyan, emsalsiz bir özenle kurgulanan sahnelerinden kaynaklanıyor.

Künye

Yönetmen Chang-dong Lee
Senaryo ,
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 11 Ocak 2019
Süre 148 dk
Tür Dram, Gizem
Ülke Kuzey kore Güney kore
Internet Sitesi Chang-dong Lee

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Hasılat 77.746,84 TL
Toplam İzleyici 5.591
Vizyonda Kaldığı Hafta 1 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 14 Ocak 2019 22:16:24

Güney Kore Sineması çok fazla takip ettiğim bir sinema değil, doğrusunuda söylemek gerekirse ilgi alanımada girmiyor. Ama zaman zaman öyle filmler çıkarıyorlarki Güney Koreli Yönetmenler, "siz isterseniz ilgilenin, biz sinema yapıyoruz sinema" diye D ünya sinemasına kafa tutacak filmler yapıyorlar.
Burning (Süphe) de bunlardan biri.
Filmin konusu Japon yazar Haruki Murakami'nin kısa öyküsünden uyarlama.
Biraz araştırınca anlıyorsunuz ki oda hayranı olduğu, en sevdiği yazarlardan birisi olan William Faulkner’ın 1939 tarihli aynı adlı eserinden uyarlamış. Filmde William Faulkner’dan çokça söz edilmesi, baş karakterin yazar olmak istemesi, Faulkner okumaları.gizli saklı birşey yapmadıklarının kanıtı.
Barn Burning, bizde çevirisi yapılmamış çok sade ve 10 sayfalık kısa bir öykü. Murakami okumadığım bir yazar kitaplarının ruhunu; bilemem ama filmde kedi, kuyu, cinsellik, sistem eleştirisi, doğal güzellikler ve çarpık kentleşme sıkıntıları, ergenlik ve aile içi çatışmalar gibi birçok öğe , sinemanın görselliğinden de faydalanılarak küçük detaylar halinde başarılı bir şekilde veriliyor.
148 dakika lık filmde izleyici daha birinci dakikadan 148. dakikaya kadar filme odaklanıp, bir dakika bile Konsantrasyonunu kaybetmiyor.
Filmde başrolü üstlenen 2 erkek oyuncu Ah-in Yoo ve Steven Yeun genç ama deneyimli oyuncular .Kadın oyuncu Jong-seo Jun'un ise ilk film ve ilk deneyimi. Ama aksama yok oyun mükemmel. Bu da yönetmenin başarısı diyelim.
Filmle ilgili beklentiler yüksek. Kore'nin Yabancı Dilde En İyi Film 2019 Akademi Ödülü (Oscar) adayı.olark ilan edilmiş. Yönetmen Lee Chang-dong, 2018 yılında Cannes Film Festivali’nde “Burning” filmi ile FIPRESCI ödülüne layık görülmüş.
Film vizyonda. İzlemek isteyenlere.hararetle tavsiye ediyorum. Süper.
10/10Yandex.Metrica