Ayka

Sinema Filmi

2018

Künye

Yönetmen Sergei Dvortsevoy
Senaryo ,
Yapımcı Sergei Dvortsevoy , Martin Hampel , Thanassis Karathanos , Anna Wydra
Görüntü Yönetmeni Jolanta Dylewska
Süre 100 dk
Tür Dram
Ülke Çin Almanya Kazakistan Polonya Rusya federasyonu

Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (71. Cannes Film Festivali-2018)

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 18 Ocak 2019 23:01:38

9

Genellikle çok beğenirsem yorum yazıyorum Filmin 2018 Yılı 71. Cannes da" En İyi Kadın Oyuncu " ödülü var. Zaten fazla bir beklentimde yoktu tek oyunculu bir film. Üstelik kamera kullanımınıda hiç beğenmedim..Kameranın çevre ve mekan diye bir derdi y ok. İlk sahneden itibaren filmin tek oyuncusu Samal Yeslyamova odaklı 100 dakika boyuncu kadının vucudu bütün perdeyi kaplıyor, öyle ki etrafında kimlerin ve nerede olduğunu eyleminden anlıyorsunuz.
Tek iyi tarafı kaçak göçmen sorununa insani bakış açısı. İşsiz güçsüz bireyin hayatta kalma mücadelesi İzleyenlere mülteci veya
göçmen sorununa kendi önyargılarını sorgulma ve düşünme fırsatı veriyor.
Ülkemizde de Kazakistan, Özbekistan Türkistan vs. bir yığın Orta Asya göçmeni var Vapurda Metroda her an karşımızdalar. Yasal prosedürleri tamamladılar mı bilemem ama çoğu da hayatlarından memnun gözüküyor. Rusya'nın onlara karşı tavrı böyle ise sözün bittiği yer, Bizim Ülkeye gelince oturma izni vatandaşlık hakkı şartlar neler bilmem ama Ülkemizden ev alana 1 milyon dolar olan vatandaşlık bedelinin 250 Bin dolara indirildiğini yeni öğrendim.
Yöneticilere kolay gelsin diyelim. Ah oy sen nelere kadirsin
10/7

Yandex.Metrica