Climax

Sinema Filmi

2018

Fransa’daki köhne bir dans kulübünde geçen uzun bir geceyi takip ediyor. 90’ların ortasında 20 dansçı, üç günlük bir prova için ormandaki yatılı bir okulda bir araya gelir. Birbirini yeni tanıyan ekip provalar dışında da eğlenceli vakit geçirirler. Provalar bitmesinin ardından ayrılmadan önce son bir parti düzenlerler. Fakat içkilerin sayısı arttıkça içlerinden bazıları tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Gençler bir süre sonra tamamen kontrollerini kaybeder. Artık onların içine düştükleri girdaba direnmeleri neredeyse imkansızdır. Müzik, dans, gerilim ve cinsellik dolu bu ortamda kimileri cennette olduğunu hissederken kimileri içinse durum cehennemden farksızdır.

Künye

Yönetmen Gaspar Noé
Yapımcı Brahim Chioua , Vincent Maraval , Edouard Weil , Edouard Weil (2)
Görüntü Yönetmeni Benoît Debie
Vizyona Giriş Tarihi 02 Kasım 2018
Süre 95 dk
Tür Dram, Gerilim
Ülke Fransa

Firmalar

Başka Sinema (Dağıtımcı)
Hasılat 511.861,52 TL
Toplam İzleyici 39.386
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (1)

erakman avatar erakman 03 Kasım 2018 06:06:12

Gasper Noe yonetmenliginde bir filmi izlemeyeli uzun zaman olmustu.Siradisi bu yonetmenin filmleri genelde psikolojisi agir ve carpici sahneleriyle izleyiciyi salondan terkettirecek cinsden olur.

Ulkemizde festivalde de gosterime giren bu filmde c ogu izleyici yarisinda cikmis ve epey bir ses getirmisti.

Bulundugum sehirde filmin ilk haftasi olmasina ragmen 25 salondan sadece 5 salonda gosterime girmis olmasi gişe anlaminda fazla beklentinin olmadığını gösteriyor. Aldigim seans da benden baska 4 izleyicinin olmasi bunun gostergesi olsa gerek.

Film ilk sahnesi ropartajla basliyor. Arjantin dogumlu fransiz vatandasi yonetmenin sinemada kullandigi dilin fransizca olmasi izleyiciyi yoruyor. Konusma dili olarak kulaga hos gelse de sinemada ayni etkiyi yaratmiyor.

Ikinci sahnede ise 5 dakikalik bir dans gosterisi var ki bir eşini daha izlmediğinize eminim. Bu sahneyi izlemek için filme ikinci defa bile gidebilirim. İlk yarının son sahnesini ise 8-10 kişinin kendi aralarında yapmış oldukları diyaloglar oluşturuyor. Bol argo ve küfürün olmuş olduğu bu bölüm en az 15 dakika sürüyor. Onun için kimle sinemaya gideceğinize iyi karar verin. Bu film için en iyisi benim yaptığım gibi tek gitmeniz.

Filme geri dönecek olursam ikici yarısı yine 10 dk lık dans ile başlıyor ama ilki kadar estetik değil. Sonrasında dansa katılan herkesin içkilerine kimliği hiç bir zaman belli olmayacakk biri tarafından ilaç katılmasıyla karekterlerin içinden adeta canavar çıkıyor. Uzun diyalogların ardı arkası kesiliyor ve kimi sahneler rahatsız edici olabiliyor.

Filmi puanlamdırmaya gelince bu benim için oldukça zor olacak. Eğerki normal bir izleyici ve sinemanın seyirci için yapılan bir götser olduğunu düşünenlerden iseniz puanım 3/10.
Fakat sinemayı sanatın bir dalı olduğunu bilir, onun için yapıldığını kabul eder ve sıradanlıktan uzak bir deneyimi tecrübe etmekteyi sevenlerden iseniz puanım 8/10.

Yandex.Metrica