Soyguncular

8,04

( 17 kişi yorum yaptı )

Soyguncular

Sinema Filmi

1973

Hasta babası ile birlikte yaşayan Selma (Filiz Akın) fabrikada sekreterlik yapmaktadır. Patronunun (Hulusi Kentmen) oğlu Erol (Ediz Hun) ile duygusal bir ilişkileri vardır. Durumu aktardıkları babaları çok sevinir ve iki sevgili evlilik hazırlığına başlar. Çete reisi ve gazino patronu Savaş (Ekrem Bora) fabrikayı soymaya karar verir. Gazinosunda şarkıcı olan ve soygunları birlikte yaptıkları Belma’ya (Filiz Akın) planını anlatır. Fabrikayı izlerken sekreter Selma’nın Belma’ya ikiz gibi benzediğini farkederler. Belma, Selma’nın yerine geçecektir. Erol ile buluşmaya hazırlanan Selma’yı Savaş ve adamları kaçırır. Ve değişim sağlanır. Kimse Selma’nın aslında Belma olduğunu anlamaz. Belma buluşma yerine gelir ve Erol’la Uludağ’a gider. Erol’ a gerçekten aşık olur ve bir bahane ile geri dönüp Savaş’ı soygun fikrinden vazgeçirmeye çalışır. Savaş’ın fidye için Erol’u kaçırıp paraları aldıktan sonra öldüreceğini öğrenir. Fabrikayı soymaya karar verir ve soyar. Oysa kasada gizli bir fotoğraf sistemi vardır. Erol buluşma yerine gelmeyince onu merak edip fabrikaya gider ve soyulduğunu anlar. Kasanın çektiği fotoğraf Selma’yı göstermektedir. Savaş kaçırdığı Selma’yı bırakır. Genç kız fabrika girişinde tutuklanır. Erol ve babası davacı olmaz. Selma olanlara bir türlü inanamaz. Erol bir gece gittiği gazinoda Belma’yı görüp benzerliği farkeder. Belma niyetini anlamak için onunla buluşur. Belma’ya aşık olan Savaş kıskanır ve onu ölümle tehdit eder. Belma’nın kendisi ile evlenmesini ister. Talihsiz Selma ise hapishanede işlemediği bir suçun cezasını çekmektedir. Bu arada Belma Erol ile buluşur ve artık görüşmemeleri gerektiğini söyler. Onları izleyen Savaş Erol’u vuracaktır. Çıkan kavgada düşen silahla Belma Savaş’ı vurur ve kaçar. Mahkemede ise onbeş yıl hükmü istenen Selma için son karar verilecektir. Belma mahkemeye Selma’nın kılığında gelir ve itiraf edip cinayeti ve kimliğini açıklar. Belma tutuklanırken Selma özgürlüğüne ve çok sevdiği nişanlısına kavuşmanın mutluluğunu yaşamaktadır…

Künye

Yönetmen Türker İnanoğlu
Senaryo ,
Yapımcı Türker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Vizyona Giriş Tarihi 01 Mart 1974
Süre 90 dk
Tür Macera
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Ediz Hun Ediz Hun Erol
Filiz Akın Filiz Akın Selma/Belma
Ekrem Bora Ekrem Bora Savaş
Hulusi Kentmen Hulusi Kentmen Erol'un Babası
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Selma'nın Babası
Kayhan Yıldızoğlu Kayhan Yıldızoğlu Savaş'ın Adamı
Bülent Kayabaş Bülent Kayabaş Savaş'ın Adamı
Oktar Durukan Oktar Durukan Savaş'ın Adamı
Ramazan Akboğa Ramazan Akboğa Bekçi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Hulusi Kentmen Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Filiz Akın Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Ekrem Bora Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Ediz Hun Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Bülent Kayabaş Seslendirmesi
Ekrem Dümer Ekrem Dümer Gazino Müdürü
Sabahat İzgü Sabahat İzgü Gazino Müşterisi
Ali Demir Ali Demir Hakim
İhsan Özenç İhsan Özenç Yargıç
Zeki Sezer Zeki Sezer Polis
Hüseyin Salıcı Hüseyin Salıcı Komiser
Yusuf Çağatay Yusuf Çağatay Fabrika Bekçisi
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Fabrika Bekçisi
Osman Han Osman Han Savaş'ın Adamı
Ali Seyhan Ali Seyhan Savaş'ın Adamı
Ayton Sert Ayton Sert Oktar Durukan Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Zeki Alpan Seslendirmesi
Zeki Alpan Zeki Alpan Müşteri
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Filiz Akın Seslendirmesi

Ekip

Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Ajda Pekkan (Şarkılar)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Acar Film (Seslendirme)
Acar Film (Renklendirme)

Son Yorumlar (17)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 10 Aralık 2015 19:54:19

8

filiz akın ve ediz hunun karateci kız filminden sonraki en hareketli filmi ama gene aşk kokan bir film filmde filiz hem soyguncu hem sekreter hem şarkıcı. güzel bir film.

MGUNAY avatar MGUNAY 22 Kasım 2015 19:35:11

10

Filmde senaryo hatası var Selma tutuklanınca ben şu kadar gün yoktum kaçırıldım demiyor niye acaba? Erol'u öldürürürz diye bir tehdit aldı da ondan mı acaba?

Göztepe avatar Göztepe 18 Ocak 2015 02:49:16

8

Profesyonel bir soygun çetesi bir fabrikayı soyuyor fabrikayı soymadan önce Selma ile Belma isminde iki kadın birbirlerine çok benzediği için yer değiştiriyorlar ve olaylar gelişiyor. Belma,sekreter Selma'nın benzerliğinden faydalanıp Uludağ dönüşü fabrikanın kasasını soyuyor ve suç kaçırılan Selma'ya yükleniyor ve hapise giriyor. Genelde ben Ediz Hun'un hiçbir filmini izlemem kişisel olarak sevsemde oyunculuğunu beğenmediğim için. Fakat filmde Filiz Akın ile Ekrem Bora'nın yer alması izlememe sebep oldu bu vesileyle Ediz Hun'da arada kaynamış oldu :). Normal bir film ne çok iyi nede çok kötü fakat Ekrem Bora'nın sorunlu adam tipi Filiz Akın'ında filmdeki rolü oyunculuğu filmi belirli bir noktaya getirmiş. Daha iyi olabilecekken biraz geri planda kalmış bir film filmde Filiz Akın'ın ipte tutunarak soygun yaptığı sahneler filmin belki en zevkli sahneleriydi.

Kleberson avatar Kleberson 10 Eylül 2014 21:21:13

3

iyi degil sacma bi konusu var

benimsinema avatar benimsinema 06 Aralık 2013 17:19:16

8

filiz akin diger rakiplerine göre degisiklik yapar biraz aksiyon filminde oynar...filmin herseyisi iyi bastan sonuna kadar sikayetci degilim...ediz hun bir programda anisini anlatir bu filmle ilgili... son sahnede ediz ekremin dövüs sahnesi normalde kisaymis... ama türker inanoglu o kadar güzel dövüstüklerinden dolayi sahneyi uzatmis... eger yanlis hatirlamiyorsam....

delikadir39 avatar delikadir39 27 Aralık 2010 21:20:12

10

Güzel bir film.Ediz Hun ve Ekrem Bora'nın sahilde kavga sahnesi mükemmel.

Yandex.Metrica