Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Lola + Bilidikid (Lola + Bilidikid)ceyhun_mr

15 Şubat 2010 00:57

mide bulandırıcı bir durum üzerine yapılmış bir film.Çok hoş bir film değildi.O zaman için farklı bir film.Ancak sonrasında Almanyadaki türkler üzerine bu tarz filmler çok yapıldı.O tarafta böyle bir problem mi var acaba? bilemiyorum.

Cevap Yaz

hepi kıro

30 Temmuz 2009 23:05

filmdeki dragqueen'de ünlü bayan rapçi aziza a.'yı görmek türk sineması adına ilginç bir deneyim. ayrıca sondaki kavga sahneleri filmi şişirmiş. keşke daha düzgün bir mantığa bağlansaydı. eleştirdim diye yanlış anlaşılmasın. çok sevdiğim filmlerden biridir.

Cevap Yaz

enigmacuture

21 Nisan 2009 19:09

Örümcek Kadının Öpücüğü(Kiss of the  Spider Woman) ve Lola+Bilidikit filmleri mukayeseli yorumu:

Örümcek Kadının Öpücüğü(Kiss of the  Spider Woman):Luis Molina(William Hurt) karakteri ile William Hurt”e “En iyi Erkek Oyuncu Oscarı Ödülü”nü getiren film yapıldığı tarih itibarı ile kafa kurcalayan türden.

Acımasız hapishane koşulları içinde yaşamaya çalışan Luis Molina, hücresine getirilen terör suçlusu Valentin Arregui(Raul Julia) ile bir anda mutlu oluyor. Tamamen kadın gibi düşünen ve kadın gibi davranan Luis Molina”nın bu aykırı duruşu, hapishane yönetiminin de alay ve sömürü konusu yaptığı bir olgu. İnsandan çok bir paçavra muamelesi gören Luis Molina, Valentin Arregui”nin hücreye gelişi ile birden değere biniyor. Luis Molina”yı kullanarak bu suçlunun ağzından laf almak isteniyor.

Bir kadından farksız olan Luis Molina ise  Valentin Arregui“ye aşık gibi görünüyor. Tavırları davranışları bu yönde. Valentin Arregui ise fevri davranışları ile Luis Molina”ya hapishane yönetiminden farklı davranmıyor. Aşağılıyor, saldırıyor, alay ediyor ve küçümsüyor. Eşcinsellerin dalga geçilmek için yaratıldığına dair yazılan onca yazı ve makaleden sonra buna şaşırmamak lazım aslında. Ama en tehlikeli olanlar da eşcinselleri biyolojik bir çöplük olarak algılayan ama bilinçaltında hep bir eşcinsel sevgili arzulayan zihniyet.

Luis Molina, kovalıyor; Valentin Arregui kaçıyor gibi görünse de hapishane yönetimi onun duygusal ve ezik yönünü istismar ederek bu suçluyu konuşturması karşılığında, Luis Molina”ya en sevdiği varlık olan annesini görme şansını vaad ediyor. Hatta Luis Molina filmin sonuna doğru hapishaneden çıkıyor ve annesi ile buluşmaya gidiyor. Kendisine verilen sözün hiçbir zaman tutulmayacağını anlayamayacak kadar saf ve duygusal biri. Film Luis Molina”nın annesini beklerken sokak ortasında infaz edilmesi ile sona eriyor.

Hapishanenin fiziksel döngüsü içinde Luis Molina, kendine düşen görevi bu şekilde tamamlıyor. Hiçbir zaman oradan kurtulamayacağını ve hiçbir zaman annesinin kendisine gösterilmeyeceğini bilerek ya da bilmeyerek ömrünü tüketiyor. Yaşamaya çalıştığı ya da kendince yaşadığı tek taraflı aşk ise kocaman bir yalan. Keşke biraz daha hedonist olsaydı da dışarıda bu şekilde öldürülmek yerine içeri de doğal bir şekilde ölseydi.

William Hurt”un, Luis Molina gibi feminen, duygusal ve kayıtsız bir karakteri canlandırmadaki ustalığı bir yana filmin verdiği mesaj kaybedişler üzerine…

Lola+Bilidikit: Kutluğ Ataman filmlerini; tiksindirici, iğrenç ve Taraflı bulan onca insan bir yana sadece onun bıçak sırtı konuları ustaca masaya yatırması bile alkışlanacak bir durum. Lola+Bilidikit filmi Travesti ve Eşcinsellerin hayatını anlatması yanında filmin akışı içinde “gerçeklik” kavramı izleyicinin suratına bir tokat gibi çarpıyor. Filmde yer alan tipler ve olaylar en azından İstanbul”da yaşayan herkesin hayatında bir kez olsun gördüğü kişiler ve olaylar aslında.

Filmde fevri ve sorumsuz bir şoför olarak karşımıza çıkan adam ve annesi Ute(İnge Keller) ile mutsuz bir hayat süren zengin adam ile Valentin Arregui ve Luis Molina karakterleri arasında birebir örtüşme var bana göre. Bayan Ute”nin oğlu duygusal ve sömürüye açık bir durumda anca, Türk sevgilisi oldukça kurnaz ve  vazgeçilemez olduğunun da bilincinde. Her iki filmde 2 karakterin bu denli ayniyet göstermesi şaşırtıcı.

Fakat Lola+Bilidikit, bu iki benzer karakter dışında Örümcek Kadının Öpücüğü(Kiss of the  Spider Woman)  filmine hiç benzemeyen daha sert bir film. Film tamamen eşcinsel dünyasını içeren öğelerle dolu. Parçalanmış bir aile dışında doğru dürüst ne bir aile var ortada ne de heteroseksüel bir çift. Erkek erkeğe arkadaşlık, partnerlik, Travestilik, Oral seks ve Birlikte yaşam tüm ayrıntıları ile anlatılmış. Eşcinselliğin duygu boyutu, eğlence ve para ilişkisi de gözler önüne serilmiş.

Kameradan yansıyanlar, rol yapan insanlardan çok yaşanan bir günün ya da ilişkinin dışavurumu gibi. O denli gerçek. Bu film Türkiye”de çekilmek istense ciddi problemler yaşanabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü hala bu konu uğrunda namus cinayetleri işlenecek kadar karanlık ve karmaşık bir konu. Sebep bu olmalı ki Kutluğ Ataman “İki Genç Kız” gibi yine eşcinsellik paralelinde ama daha soft bir film çekti.

İzleyicinin de ciddi anlamda klasik aşk filmlerinden sıkıldığını düşünüyorum. Bu nedenle eşcinsellik temalı aykırı yapımların ödüle boğulmasını da farklı filme duyulan açlığa bağlıyorum. Türkiye”de yerleşmiş bir eşcinsel sinema geleneği bulunmuyor. Sinemanın kendi iç sorunları bile o kadar çok ki bu geleneği aramak pek mantıklı olmayacak. Sinema ve sinemacılar birlik olma

Cevap Yaz

enigmacuture

20 Şubat 2009 15:32

doğru düzgün bir eşcinsel sineması geleneği olmayan Türkiye’de ‘Lola+Bilidikid’ bugüne dek yapılmış en iyi “eşcinsel filmi”.

Cevap Yaz

enigmacuture

6 Ocak 2009 12:45

gerçekçi ve kusursuz

Cevap Yaz

hadrianus

28 Aralık 2007 17:22

ya ne bileyim -filmin başında huysuz virjin gibi dans etmeleri diyoloğlar mükemmeldi gülmekten kırıldım hani o arabada benim adım handal ,,,,,,,, hem o yandan hem bu yandan...... mükemmel espiriler ya cidden çok eğlendim ..... eşcinsellik olayına bir erkek bir erkeği bu denli sevmesi sapıklık olmuyor mu ? tamam sayğımız var ama ne bileyim....

Cevap Yaz

faceindarkk

22 Nisan 2007 05:39

Kesinlikle mükemmeldi. Gülüyosunuz, heyecanlanıosunuz, ağlıyosunuz.. Herşey var.. Eşcinsel ilişki gözünüze iğreti gelmio. Yapmacık eşcinseller deil, taktığı peruklarla gayet gerçekci karakterler yaratılmış. 'Vayy bea.. Ne güzel seviyolar' diyosunuz.. Tebrikler Kutluğ Ataman..!

Cevap Yaz

gerilla 447

4 Mayıs 2006 18:37

Harika bir film.......................................

Cevap Yaz

rehayunluel

30 Kasım -1 00:00

ozu ve $emali ile mukemmel bir kutlug ataman filmi. sorunlari kendi karma$ikligi icerisinde anlatan boylesi gercekci filmler bulmak gunumuzde gercekten cok zor. i$i/olayi/filmi milli cografyadan ba$kasini gostermeyen at gozlukleriyle izlemek "dimansiyon dumuru"na* da ugratabiliyor netekim.* algida boyutsuzluk.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica