Aşk Ve Kin

7,53

( 1 kişi yorum yaptı )

Aşk Ve Kin

Sinema Filmi

1986

”Havayollarında hostes olarak çalışan Cansu (Perihan Savaş), kendisinde gözü olan kaptan pilot Nejat’la (Nuri Alço) ilişkiye girmek istemez. Boğazda köpeği ile balık tutmaya gittiğinde Kenan (Tarık Tarcan) adlı yakışıklı bir gençle tanışır. Kenan arabasıyla giderken gizlice arabaya binen köpeğini geri vermek için döndüğünde Cansu’yu bulamaz. Polise haber verir. Böylece Cansu çok sevdiği köpeğine kavuşur. Bu olay aralarında güzel bir ilişkinin başlamasına neden olur. Birbirlerine aşık olurlar. Evlenmeye karar verirler. Ama Nejat tüm ısrarcılığı ile Cansu’nun peşini bırakmamaktadır. Üstelik Kenan’ın ailesi de bu evliliğe karşı çıkar. İki sevgili gittikleri gece kulübünde eğlenirken Nejat’ı orada gören Cansu ayrılmak ister. Olanlara bir anlam veremeyen Kena n, Cansu’nun isteğine uyar. İlişkilerini kıskanan Nejat Kenan’la konuşmaya gider. Ona Cansu’yla ilişkisi olduğunu ve seviştiklerini anlatır. Bu sözlere inanan Kenan, Cansu’yla tartışır. Çılgına dönen Cansu, Kenan’ı da yanına alarak Nejat’la yüzleşmeye gider. Gerçeği ortaya koyar ama, işinden istifa eder ve bir sözüyle Nejat’a kanan Kenan’dan da ayrılır. Kenan davranışlarından dolayı çok üzgündür ve pişman olmuştur. Cansu’dan af diler. Genç kız çok kırıldığı Kenan’ı ilk başlarda affetmez ama sonunda sevgisi galip gelir ve iki sevgili barışırlar. Aralarında nişanlanırlar. Kenan’ın ailesi onlara görkemli bir düğün yapma kararı alır. Cansu’nun nişanını ve evlilik hazırlıklarını duyan Nejat büyük bir öfkeyle eve gelip Kenan’la kavga eder. Kavga sırasında silahını çeken Nejat Kenan’ı öldürür. Kenan’ın ailesi ve Cansu yıkılmıştır. Büyük bir kinle dolu Cansu, acısını içine gömerek bir plan yapar ve lehinde tanıklık yaptığı Nejat’ı hapisten kurtarır. Ve onunla evlenir. Bu davranışı çevresinin ve ailesinin tepkisini çeker. Yine de genç kız kararlıdır. Evlendiği gün Nejat’ı öldürüp öcünü alır. Ama içinde yaşamak için en küçük bir istek kalmamıştır. Kenan’ın mezarının başında intihar eder…” (kyn: Erler Film Internet Sitesi)
Yalçın Özgül


Havayollarında hostes olarak çalışan Cansu (Perihan Savaş), kendisinde gözü olan kaptan pilot Nejat’la (Nuri Alço) ilişkiye girmek istemez. Boğazda köpeği ile balık tutmaya gittiğinde Kenan (Tarık Tarcan) adlı yakışıklı bir gençle tanışır. Kenan arabasıyla giderken gizlice arabaya binen köpeğini geri vermek için döndüğünde Cansu’yu bulamaz. Polise haber verir. Böylece Cansu çok sevdiği köpeğine kavuşur. Bu olay aralarında güzel bir ilişkinin başlamasına neden olur. Birbirlerine aşık olurlar. Evlenmeye karar verirler. Ama Nejat tüm ısrarcılığı ile Cansu’nun peşini bırakmamaktadır. Üstelik Kenan’ın ailesi de bu evliliğe karşı çıkar. İki sevgili gittikleri gece kulübünde eğlenirken Nejat’ı orada gören Cansu ayrılmak ister. Olanlara bir anlam veremeyen Kenan, Cansu’nun isteğine uyar. İlişkilerini kıskanan Nejat Kenan’la konuşmaya gider. Ona Cansu’yla ilişkisi olduğunu ve seviştiklerini anlatır. Bu sözlere inanan Kenan, Cansu’yla tartışır. Çılgına dönen Cansu, Kenan’ı da yanına alarak Nejat’la yüzleşmeye gider. Gerçeği ortaya koyar ama, işinden istifa eder ve bir sözüyle Nejat’a kanan Kenan’dan da ayrılır. Kenan davranışlarından dolayı çok üzgündür ve pişman olmuştur. Cansu’dan af diler. Genç kız çok kırıldığı Kenan’ı ilk başlarda affetmez ama sonunda sevgisi galip gelir ve iki sevgili barışırlar. Aralarında nişanlanırlar. Kenan’ın ailesi onlara görkemli bir düğün yapma kararı alır. Cansu’nun nişanını ve evlilik hazırlıklarını duyan Nejat büyük bir öfkeyle eve gelip Kenan’la kavga eder. Kavga sırasında silahını çeken Nejat Kenan’ı öldürür. Kenan’ın ailesi ve Cansu yıkılmıştır. Büyük bir kinle dolu Cansu, acısını içine gömerek bir plan yapar ve lehinde tanıklık yaptığı Nejat’ı hapisten kurtarır. Ve onunla evlenir. Bu davranışı çevresinin ve ailesinin tepkisini çeker. Yine de genç kız kararlıdır. Evlendiği gün Nejat’ı öldürüp öcünü alır. Ama içinde yaşamak için en küçük bir istek kalmamıştır. Kenan’ın mezarının başında intihar eder…

Künye

Yönetmen Aram Gülyüz
Senaryo
Yapımcı Türker İnanoğlu
Müzik İzzet Öz
Görüntü Yönetmeni Yılmaz Gürbüz
Süre 82 dk
Tür Dram, Duygusal, Macera
Özellikler 16 mm, Renkli
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Adnan İrkut (Yapım Koordinatörü)
Ergun Köknar (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Betül Çelik (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Stavro Yuanidis (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Mehmet Bozkuş (Teknik Yönetmen)
Serap Korkmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Halil Arif Nurdan (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Şevket Yılmaz (Işık Şefi)
İbrahim Tekin (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Altınok (Ses Kayıt)
Kerem Erağan (Ses Kayıt)
Seslendirme Mehmet Bozkuş (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Erler Film (Yapım)

Son Yorumlar (1)

ozkaracam avatar ozkaracam 26 Aralık 2010 17:18:12

3

Üç yıl önce çekilen Zifaf filmi gibi, bu filmin senaryosu da Erdoğan Tünaş'a ait. Konu, hemen hemen aynı. Sevdiği genç, kendisine tutulmuş çılgın bir adam tarafından öldürülen genç kız, katilin idam cezası almayacağını öğrenince onun beraat etmesini (?!) sağlayarak seviyormuş gibi yapar, düğün gecesi de öldürür. Aynı konu, 1969 yapımı Hüzünlü Aşk filminde de vardı. Tabii, sadece aşk üçgeninin arasında geçen olaylar aynı. Bağlı oldukları toplumsal kesimler ve meslekleri, her üç filmde farklı. Bu, herhalde bir yabancı filmin veya edebiyat yapıtının uyarlaması olsa gerek. Yeşilçam'ın pek sevdiği anlaşılan bu öyküyü, aynı senaristin üç yıl sonra tekrar senaryolaştırması, buna cesaret edebilmesi ayrıca ilginç. 1990'lara yaklaşılırken "ne olsa satarız" anlayışı değişmemiş gibi gözüküyor. Öte yandan, o yıllarda bu filmler daha piyasaya yeni sürülmüşken Hürriyet Gazetesi'ne satılıyor, Kelebek ekinde fotoroman halinde yayınlanıyordu. Biz bunu yayınlarsak filmi nasıl izlettireceğiz diye bir kaygı ortadan kalktığına göre, gişe gelirinin çok fazla umursanmadığını, "para gelsin de, nasıl gelirse gelsin" gibi bir anlayışın yerleştiğini tahmin ediyorum. Zaten birkaç yıl sonra yabancı film şirketlerine tanınan ayrıcalıklar, Yeşilçam'ın 1975'lerde başlayan, fakat gişeye yönelik birtakım önlemlerle geciktirilen çöküşünü, kaçınılmaz hale getirdi.   

Yandex.Metrica