Ah İstanbul

8,42

( 2 kişi yorum yaptı )

Ah İstanbul

Sinema Filmi

1992

Hakkı (Murat) hapisten çıkmış, iki arkadaşıyla surların orada rakı içerken onlara yeni bir hayata başlayacağını eski suç dolu günlerinin bittiğini açıklar. "Bu yollar iyi değil geldiğim yere dönmemeye kararlıyım (hapishane). İyi niyet için açılmış bir mücadele zaferle biter buna inanıyorum artık" der.
Arkadaşlarının iyi niyet dileklerini aldıktan sonra "hadi eve gidip uyuyalım, sabah erkenden çıkıp iş arayacağım" diyerek sözlerini sürdürür.
bu arada dikkatli gözlerden kaçmayacaktır, gündüzün orta yerinde uyumak istediğine göre hakkı baya baya erken kalkacaktır. arkadaşları da garipsemezler ve uyuyalım diyerek giderler hep beraber.
Ertesi gün tamı tamına 3 dükkan gezen hakkı iş bulamamıştır. Kara Hasan'nın yolunu çevirip hesabına çalışma teklifine ise sıcak bakmaz.
Arkadaşlarının yanına dön en murat ilk gün iş bulamamış olmanın verdiği ümitsizlikle eski günlere dönmeye karar verir.
Kara hasan hakkının arkadaşlarını dövdürmüştür. bunu öğrenen hakkı "ben ona haddini bildirmesini bilirim" diyerek yola çıkar. Nereden öğrendi bilinmez
komiser hakkının eski deli dolu günlerine döneceğini anladığından hışımla kara hasanın haddini bildirmeye giden hakkıyı karakola çağırtır, uyarır.
hakkı ve arkadaşları bir mağazayı soyup sermaye yaparak oto tamirhanesi açmaya karar verirler. hakkı tetkik için mağazaya gider, kasiyer kızın (nejla) kardeşinin hasta olduğunu duyar.
içeri girmeye gerek duymadan da planı yapar. bir münibus çalacaklar onunla 2 km gidip başka araca binip kaçacaklardır. hakkı sözünü tutmuş gerçekten de minübus (şehiriçi dolmuş) çalmıştır. soygunu başarılı bir şekilde gerçekleştirirler.
polis kariyer kızı da suç ortağı olarak sorgulayınca pişman olan hakkı soygun yaptığı dükkana gider patrona herşeyi anlatır kızın masum olduğunu polise kendisinin teslim edilmesini talep eder. hakkıdan hoşlanan patron (arap celal) hakkıya kahve ısmarlar, kız zaten polis sorgusundan kurtulmuştur.
patron çaldığı parayı emin ellerde diye istemez, oto tamirhanesi için hakkıya borç verir. patronun odasına gelen nejla "hırsız, kötü niyetli insan" diyerek hakkıya hakaret eder.
olayın iç yüzünü öğrenen nejla hakkıya hayran kalır. 45 (kırkbeş) saniye boyunca bakışırlar, aşk bacayı sarmıştır.
arkadaşlarının yanına dönen hakkı onlardan özür diler soygunu boşa çıkardığı için. gün içinde uyumayı pek seven hakkı yatıp düşünmeye gider.
nejla ve hakkı evlenmiştir, nejlanın kardeşinin hastalığı ise ciddidir, ameliyatın başarılı olma şansı %30 dur sadece.
hakkının mutlu bir yaşamı olmasına bozulan kara hasan ona borç veren kazım beyi tehdit eder. hasan ve hakkı arasındaki amansız mücadele başlamak üzeredir. istihbarat yapmadan herşeyden haberi olan polis ise tetiktedir.
apartman zili çalınca sokağa kadar çıkan nejlayı yol ortasında kaçırmaya çalışan hasan'nın adamlarını elleri cebinde yolda yürürken gören hakkı durur,görür,düşünür, 2-3 saniye bakar ve olayı irdeler. karısını kaçırmaya çalışan adamları dövmesi gerektiğine hükmeder. iki adamı da 3er vuruşla dövmüştür. lakin 2. adama iltimas geçer yerden kaldırıp poposuna tekme atar.
bir takım olaylar daha olur, hakkı 2 arkadaşıyla kara hasanın işini bitirmek üzere harekete geçer

Künye

Yönetmen Oğuz Gözen
Senaryo
Yapımcı Mehmet Aksu
Görüntü Yönetmeni Mukrimin Şumlu
Süre 68 dk
Tür Dram, Müzikal
Özellikler 16 mm
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Hakkı Bulut Hakkı Bulut Murat
Fulya Kumcu Fulya Kumcu Nejla
Turgut Özatay Turgut Özatay Kara Hasan
Cemal Orman Cemal Orman
Arap Celal Arap Celal Kazım Bey
Yüksel Yılmaz Yüksel Yılmaz
Ali Demir Ali Demir Polis
İbrahim Kurt İbrahim Kurt İhtiyar
Fırat Güler Fırat Güler Nejla'nın Kardeşi
Enver Dönmez Enver Dönmez Murat'ın Adamı
Kader Demir Kader Demir Dansçı
Devrim Parscan Devrim Parscan SESLENDİRME
Alev Koral Alev Koral FULYA KUMCU SESLENDİRMESİ
Şahin Çelik Şahin Çelik Hakkı Bulut Seslendirmesi
Aysel Aksoy Aysel Aksoy

Ekip

Sanat Yönetmeni Halit Arkan (Sanat Yönetmeni)
Halit Arkan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Cemal Orman (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Berkant İlhan (Yardımcı Yönetmen)
Berkant İlhan (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Sedat Başoğlu (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Pınar Işıl (Jenerik Tasarım)
Işık Ekibi Mehmet Çakar (Işık Şefi)

Firmalar

As Film (YAPIM)
Helmut (HAZIRLIK)

Son Yorumlar (2)

aulus avatar aulus 27 Eylül 2014 00:19:20

4

hakkı bulut filmlerinde boş boş bakıyor daima bu filmde de geleneğini bozmamış. adam dövme sahnesi görülmeye değer.

bekircan avatar bekircan 07 Şubat 2013 15:30:33

10

şarkı kesinlikle muhteşem benim gibi koyu bir hakkı bulut hayranının bütün filmlerini izlememesi mümkün mü elbette sanatsal acıdan degerlendirecek değilim ama onu cok sevdiğim için bütün filmlerini izlerim

Yandex.Metrica