Paralı Askerler

7,68

( 10 kişi yorum yaptı )

Paralı Askerler

(You Can't Win 'Em All)

Sinema Filmi

1970

Künye

Yönetmen Peter Collinson
Senaryo
Yapımcı Harold Buck , Gene Corman
Müzik Bert Kaempfert
Görüntü Yönetmeni Kenneth Higgins
Süre 99 dk
Tür Aksiyon, Macera, Savaş
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Silah Kaçakçılığı, Türkiye Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Raymond Poulton (Kurgu)
Kostüm Tasarım Leyla Suren (Kostüm Tasarım)
Dinah Greet (Kostüm Tasarım)
Ses Ekibi Arthur Vincent (Ses Kayıt)

Son Yorumlar (10)

kamilzafer 26 Mart 2016 10:07:46

10

Komisyoncu şirket/Acenta " Tura Film " Patronu Ali Çakus ( Yabancılara kolaylık olsun diye " Chakis " olarak yazdırıyormuş).Yazıhanesi Ağa Camisi'nin arkasında olan ve işi figüran bulmak olan bu acenta görevi Hüseyin Zan'a vermiş.Adam başı haftalık 5 0 sterlin alırmış (210 TL) figüranlara 30 TL verirmiş.Ayrıca 300 toplum polisini 50 TL. gündelikle (öğle yemeği dahil) kiralamışlar.50 tanesini de figüran olarak ( Koruma) Ürgüp'e götürmüşler (İçişleri Bakanlığı'ndan izin alınmadan).Emniyet Müdürü Mustafa Çağlar bu işten iyi kar ettiklerini açıklamış ve"bu kazancı hükümetten yıllarca temin edemezdik " demiş.
Ayrıca Nevşehir/Avanos/Çavuşin köyünden 41 figüran toplamışlar ( Adam başı 60 TL. lakin 25 TL. vermişler.Bunu öğrenen köylüler şikayette bulunmuşlar.Sonrasında Ürgüp'te devam eden çekimler de Fikret Hakan ve Salih Güney noter aracılığıyla filmin yapımcı ve yönetmenine " Türkler aleyhin de kurdelalarının olduğuna dair " dikkat çekmişler.Film de ki Türk görevli ve sanatçılar Nevşehir Kapadokya Tusan Oteli önünde gösteri yaparak bu konuda teminat verilmesini yoksa çalışmayacaklarını bildirmişler Beş teknisyen de bir açıklama yaparak İstanbul'a dönmüş.Ali Çakuş'un amerikalılardan 800 TL. alıp 400 TL. verdiği anlaşılmış.Bir sansür yetkilisi ise filmin sıkı kontrolden geçirilip gerekli tedbirleri alacağız demiş ???
Esas bombaya gelirsek,film de bir de kim oynamış bilir misiniz ? Bilemezsiniz.Oraya gazeteci kimliğiyle haber yapmaya giden Mete Akyol (Fotoğrafı yukarıda).Zaten tüm kaynak kendisinden,ömrü uzun olsun.Ayrıca Nusret Özkaya ( Camgöz ) ve Enver Dönmez.( Ökkeş )Toplam da kamera önünde 16 türk,28 yabancı,kamera arkasında 184 türk,72 yabancı rol almış.
İyi de para bırakmışlar. Sait Halim Yalısı'na ( 3 gün içinde eski,kirli herşey temizletilmiş,dikilmiş,2.5 milyona sigortalanarak,20 polis görevlendirilmiş ) 25 bin lira,Küçükmustafapaşa'da 3 günlüğüne bir hamama 85 bin lira,Haydarpaşa'nın 50 m.lik bir bölümü için 1 haftalığına 75 bin lira,1 haftalığına bir kömür gemisine 100 bin lira,nakliye için 3 motora 3 günlüğüne 180 bin lira,yıldız oyuncularının istirahati için " İncim " yatına günde 175 bin lira ödemişler.Yedikleri içtikleri onların olsun.İstanbul'da Beyazıt meydanında savaş sahneleri,yalı da harem sahnelerinin yanı sıra Sultanahmet Camisi,Haydarpaşa ve surlar da görüntülenmiş.İstanbul'dan sonra Ürgüp,Göreme,Efes,Didim,Foça ve Kuşadası'na gidilmiş.
İşte,arşivlerden derlediğim bu film de yaşanan perde arkası olaylar ve ayrıntılar. Zafer ALGAN

delikadir39 avatar delikadir39 29 Eylül 2014 12:47:35

7

Filmde sansürlenecek birşey gören varsa bana da söylesin.

liondaddy avatar liondaddy 26 Mayıs 2013 21:06:19

43 yıl sonra ilk kez televizyonda gösterime girecek. o dönem Türkiyede yasaklanmış bir film. Türk sinemasının önemli oyuncuları bu filmde nasıl oynamışlar merak ediyorum doğrusu.

siyah kare 29 Şubat 2012 22:59:02

fikret hakan ve salih güney yardımcı rollerdeler. fikret hakan gibi büyük ustanın hakkı verilmemiş keşke bu filmde rol almasaydı filmi izledim öyle süper bir filmde değil.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 12 Ocak 2011 15:19:01

9

Ben, filmi seyretmedim ancak anlatılanlara göre önemi yok derken, "sinema tarihi" için önemli değil demek istemiştim; bizim açımızdan oyuncularımızın ve mekanlarımızın yer alması elbette önemlidir..

Loverman avatar Loverman 05 Ocak 2011 23:58:01

başka haberlerde de salih güney öyle söylemiyor. bilakis yayınlanması gerektiğini o dönemde istanbul ve efes gibi tarihi yapıların olduğu mekanlar gösterilerek Türkiye reklamı yapıldığını belirtiyor. bizdeki önemi sadece oyuncularımızın varlığıyla sı nırlı değil.

Yandex.Metrica