Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Çalıkuşu

Çalıkuşu

9,04

(54 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 50 Dk Dram Duygusal Dram, Duygusal

Yönetmen: Osman F. Seden Osman F. Seden

Ülke: türkiye

Oyuncular: Nazlı Aydıncık, Aliye Uzunatağan, Mustafa Alabora, Ertuğrul Bilda, Aslı İçözü, Zafer Önen, Toron Karacaoğlu, Kamran Usluer, Simay Küçük, Ersan Uysal Devamını Gör...

Konusu : Aşkına rağmen gururu için evinden ayrılıp Anadolu’da öğretmenlik yapan genç bir kadının yaşamını anlatan dizide ayrıca dönemin toplumsal koşulları değerlendiriliyor. Küçük yaşlarda anne ve babasını yitirdikten sonra teyzesinin yanında kalan Feride yatılı olarak bir Fransız okuluna verilir. Davranışları yüzünden çevresindekiler tarafından “Çalıkuşu” olarak anılan Feride, gittikçe serpilip güzelleşir. Teyzesinin oğlu Kamuran aşık olup, nişanlanan Feride, onun Münevver adlı bir kızla ilişkisi olduğunu öğrenince evden kaçar. Yaşlı süt annesinin yanına sığınan genç kız başvurusu sonucu öğretmen olur. Aşırı ve gösterişli güzelliği başına dertler açan Feride, sık sık tayini çıkıp yer değiştirmektedir. Son tayinlerinden birinde, yaşlı bir bekar olan Hayrullah Bey’le tanışır. Sevimli bir kişiliğe sahip Hayrullah bey, Feride’yi kızı gibi sevmesine karşın, bazı söylentiler nedeniyle güç durumda kalırlar ve çevrelerindeki dedikoduları önlemek amacıyla evlenirler. Gerçekte ilişkileri bir baba-kız beraberliğinin ötesine geçmez. Bir gün Hayrullah Bey, Feride’nin tuttuğu günlükleri ele geçirince onun Kamuran’ı hala sevdiğini öğrenir ve onları kavuşturmaya çalışır...

Yapımcı

Kurgu

Sanat Yönetmeni

Yapım Ekibi

Yönetmen Ekibi

Kamera Ekibi

Post-Prodüksiyon

Işık Ekibi

Sanat Ekibi

Makyaj Ekibi

Ses Ekibi

Efektler

Seslendirme

DiğerAli_Alamuti

19 Ağustos 2019 12:26

Biraz iç karatıcı bir diziydi ama geçtiği yıllar da öyleydi. Aydan Şener iyi performans göstermişti. Gerçekçi gelmişti bana.

Cevap Yaz

ZeyChan

1 Kasım 2018 21:47

Kitabını severim, bazı yerler biraz farklı işlenmiş olmasına rağmen diziyi de çok sevdim. Kitap edebi olarak çok iyi, diziyse bana kendini daha çok sevdirdi. Halbuki genelde tam tersi olur. :) Aydan Şener muhteşem bir Feride olmuş. Feride tam bir Türk kızıdır, içinde deli dolu ama büyüdükçe utangaç ve ağırbaşlıdır, gururludur. Her Türk kızı onda kendini bulur, ama Aydan Şener her şeyiyle yerine başkasının koyulamayacağı bir Feride olmuş. Türkan Şoray'ı çok sevmeme rağmen Aydan Şener'in Feride'ye daha çok yakıştığını düşünüyorum. Dizinin müzikleri, oyunculukların her biri, ve geri kalan her şey öyle güzel, öyle içe işliyor ki, dizi bittiğinde güzel bir rüyadan uyanmış gibi oluyor insan.

Cevap Yaz

performer

22 Ağustos 2016 21:22

1. bölüm 6 puan diğer bölümler 10 puan diyebilirim....ilk bölümü izlerken 30 yıl önce aklımda güzel bir dizi olarak kalmış derken 2. bölümden sonra yanılmadığımı anlamış oldum. yönetmeni ile oyuncu kadrosu ile dublaj kadrosu ile muhteşem ötesi bir film...

Cevap Yaz

performer

18 Ağustos 2016 19:58

2. bölümden sonra sadri alışık gibi baba isimlerin kadroya katılması ile güzelleşiyor dizi...

Cevap Yaz

performer

16 Ağustos 2016 22:09

80'li yıllarda ilk izlediğimde çok beğenerek izlemiştik ama 2016 da 1.bölümü izledim aynı keyif ve heyecanı vermedi bana...belki diğer bölümlerde durum değişir. bu değerlendirmem 1. bölüm içindir.

Cevap Yaz

alkorsuha

27 Mayıs 2016 15:23

Harika bir film. Konusuyla, oyuncularıyla, MÜZİĞİYLE şaheser.

Cevap Yaz

Türksinemasısever

15 Temmuz 2015 09:05

Türk Sineması'nın en önemli yönetmenlerinden olan Osman Seden'in ustalık dönemi eserlerinden olan Çalıkuşu dizisi bence bir başyapıt. Oyuncularıyla, müziğiyle, sanat yönetmeninin ustaca yaptığı çalışmalarla yani kısacasıyla tüm ekiple birlikte ustaca yapılmış bir eser. Yüz kez, bin kez izlense bıkılmayacak bir dizi. 35 mm'ye çekilmesi de ayrı bir kalite katıyor diziye. Her şeyiyle kusursuz bir yapım.

Cevap Yaz

ASLANTAS

20 Mayıs 2015 00:41

Milyon kere izlesem bıkmam..

Cevap Yaz

nostaljikinsan

14 Şubat 2015 22:43

Gelmis gecmis en güzel roman uyarlamasi ve yazilmis en güzel hikayelerden biri. Resat Nuri Güntekin ve Osman Fahri Seden nur icinde yatsin. Aydan Sener ise bu rol icin yaratilmis gibi. Ne ondan önce ne de sonra bu role daha cok yakisan kimse olmadi olacagini da sanmam.

Cevap Yaz

belgin6119

3 Aralık 2013 17:25

çok içten ve harika

Cevap Yaz
Yandex.Metrica