Derviş

6,87

( 5 kişi yorum yaptı )

Derviş

(Derviş)

Sinema Filmi

2001

Osmanlının son dönemlerinde küçük bir kasabadaki bir tekkede dini doğrular üzerinde yaşayan mevlevi şeyhi Ahmet Nurettin, olaylar karşısında hep seyirci kalmış, gerçeklerden ve doğrulardan hep kaçmış, iktidar sahipleriyle hep iyi geçinmiş veya iyi geçindiğini zannetmiştir. Ancak Nurettin' in erkek kardeşi suçsuz yere hapsedilip, kötü bir yargılama sonucu idam edilerek öldürülür. O zamana kadar iktidar sahiplerince korunduğunu zanneden Nurettin' in çabaları sonucu değiştirmemiş, dünyası sarsılmış, öfke ve isyan sonucu yıkıcı duygulara kapılarak gittikçe daha kusurlu ve güvensiz bir kişiliğe bürünmüştür.


"Derviş"in sekiz hafta süren çekimleri, 9 Ekim ile 2 Aralık 2000 tarihleri arasında Kapadokya bölgesinde, 44 kişilik Türk ve İtalyan bir ekip tarafından sesli olarak gerçekleştirildi.

Künye

Yönetmen Alberto Rondalli
Senaryo
Yapımcı Asaf Özpetek
Müzik Mehmet Fatih Çıtlak , Kemal Karagöz
Görüntü Yönetmeni Claudio Collepicolo , Coşkun Arı
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 13 Aralık 2002
Süre 118 dk
Tür Dram, Tarihi
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Kostüm, Roman, Romandan Uyarlama Daha Fazlası

Ödüller

Jüri Özel Mansiyonu (Locarno Film Festivali-2001)

En İyi Film (Gallio Film Festivali-2002)

Ekip

Kurgu Alberto Rondalli (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Luigi Marchione (Sanat Yönetmeni)
Cosimo Gomez (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Baran Numanoğlu (Yapım Asistanı)
Taner Yozgatlı (Lojistik Destek)
Yönetmen Ekibi Arzu Volkan (Yardımcı Yönetmen)
Işık Ekibi Coşkun Arı (Işık Teknisyeni)
Sanat Ekibi Nicoletta Taranta (Kostüm Uygulama)
Seslendirme Emrah Akşık (Seslendirme Asistanı)

Firmalar

Afs Film Yapım Prodüksiyon (Yapım)
Toplam İzleyici 10.078

Son Yorumlar (5)

pathe avatar pathe 06 Haziran 2018 02:46:39

5

MEŞA SELİMOVİÇ'İN ''derviş ve ölüm'' romanının sinema uyarlaması.Romanın sinema uyarlaması başarılı olmuş diyemeyeceğim.Bende film müzikleri daha çok iz bıraktı.Ama yine de türk sineması için kendi türünde belki de bir ilk.

mkurtsen avatar mkurtsen 25 Nisan 2009 14:16:04

9

Osmanlı'nın son yılları (zaman ve mekan belli değil) küçük bir kasabada  mutlak dini doğrular üzerinde bir mevlevi tekkesinde yaşayan mevlevi şeyhi Ahmet Nurettin olaylar karşında hep seyirci kalmış, gerçeklerden ve doğrulardan hep kaçmıştır. Öte yan dan şeyhliği gereği diğer insanlara yol gösterici olma zorundadır.Ancak yaşam onu kaçtığı şeylerle yüzleşmeye zorlayacak, suçsuz yere tutuklanıp kötü bir yargılama sonucunda idam edilen erkek kardeşi yüzünden sağlam dünyasının temel taşları sarsılacak,iktidar sahiplerine ve sorumlulara karşı müthiş bir öfke ve isyana kapılacaktır. Peki daha sonra kendisi iktidar sahibi olduğunda iktidar mekanizmasını dosdoğru kullanıp, kardeşinin ölümüne yol açan kararın aynısını bir dostu için verebilecekmiidir.?

erkan_2236 avatar erkan_2236 09 Ağustos 2007 10:01:08

7

Beklentilerimi karşılamadı.Dini içerikli bi film olduğundan biraz sıkıcıydı...

derviş başrol oyuncusunusaymaz isek tam anlamıyla bir türk filmi özellikle en sondaki kaçış sahnesi son derece dehşet verici,tüm oyuncuların performansı çok iyi tüm ekibi kutluyorum

Yandex.Metrica