Tersine Akan Nehir

TV Dizisi

1996

13 Bölüm. Baraj yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan bir Anadolu kasabasının feodal insanlarının dramını anlatır. Gelenek ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlı bu insanlar için ata toprağını terk etmek ve başka diyarlara göçmek ölümden de beterdir. Bu ailelerden biri filmin kahramanlarını oluşturur. Ailenin büyük oğlu Haydar bu bunalımlı ortamda, kasabada iffetsiz bir kadın olarak nam salmış olan Gülizar'ın kızı Zeynep ile evlenir. Aile Haydar'ı evlatlıktan reddeder. Haydar bütün kasaba erkeklerinin hedefi haline gelir. Kasabanın bıçkınları Gülizar ve Zeynep'i bir gece kaçırırlar. Haydar kaçıranları bulur ve onları ateş yağmuruna tutar. Genç yaşta elini kana bulayan Haydar ile Zeynep dağ köylerine kaçarlar. Dağda kaçak Murat ile tanışırlar. Artık tek hedefleri vardır. Denize inip karşı lara kaçmak ve kurtulmak.

Künye

Yönetmen Fatih Arslan
Senaryo
Yapımcı Teoman Ergün
Görüntü Yönetmeni Ege Ellidokuzoğlu
Süre 40 dk
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye

Ekip

Kurgu Fatih Arslan (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Feride Kaytan (Yönetmen Yardımcısı)
Işık Ekibi Hayri Çölaşan (Işık Şefi)
Murat Köksal (Işık Asistanı)
Tacıhan Çölaşan (Işık Asistanı)

Firmalar

TRT (Yapım)

Son Yorumlar (3)

maximusby1905 19 Mart 2009 14:13:03

5

TRT nin yaptığı harika filmlerden birisi gerek hikayesi gerekse mekanıyla cok güzel bir filmdi. Hele birde filmin başında sonunda ve bazı yerlerinde çalan özlem özdilin YÜRÜ BE HAYDAR parçası muhteşemdi. İzlemenizi tavsiye ederim. Gerçekten bana hak vereceksiniz.

utangackalbim avatar utangackalbim 26 Ekim 2008 19:39:10

S.a ya bilgisi olan varsa bana mail  olarak atın bu  tersine akan nehr dizsinde bir türkü  vardı  ama hatırlamıyorum  bilen varsa lütfen utangac_kalbim@hotmail.com

nevanur 15 Şubat 2008 19:18:02

8

sanırım trt gapta yayınlandı. Takip etmek lazım bazen tekrar gösteriyor...

Yandex.Metrica