Temmuz'da

8,44

( 17 kişi yorum yaptı )

Temmuz'da

(Im Juli - In July)

Sinema Filmi

2000

Daniel, öğrencilerinin kendisiyle alay ettiği, kendi küçük dünyasında hemen hemen kimse tarafından ciddiye alınmayan yalnız ve genç bir öğretmendir. Daniel’in makus talihi, Juli ile tanıştığında değişecektir. Juli ilk görüşte aşık olduğu Daniel’in falına bakmış ve Daniel’i çok kısa zamanda hayatının aşkını bulacağına ikna etmiştir. Maalesef işler Juli’nin planladığı gibi yürümez ve Daniel bir Türk Kızı olan Melek’e aşık olur. Daniel, Melek’in peşinden gerçek aşkı bulmak üzere İstanbul’a gitmeye karar verir.

Juli ise Daniel’in peşindedir. Juli ve Daniel Almanya’da başlayan ve Ortaköy’de sonuçlanacak bir maceraya doğru yelken açarlar. İstanbul’a yani gerçek aşka uzanan bu zahmetli yolculukta ikili hem kendileri hem de yaşa dıkları dünya hakkında pek çok şey öğreneceklerdir. Tesadüflerin, büyümenin ve sevgiyi kabullenmenin o keyifli yolculuğu her geçen an Juli ile Daniel’i sarmalamaktadır.


Türk yönetmen Fatih Akın'ın ikinci uzun metrajlı filmi olan Temmuzda izleyicisinin içini mutlulukla dolduran, son yıllarda aşk üzerine yapılmış en başarılı filmlerden birisi. Filmin adı, hem olayların Temmuz ayında geçmesinden, hem de Juli karakterinin isminin Almanca�da Temmuz anlamına gelmesinden kaynaklanıyor.

Künye

Yönetmen Fatih Akın
Senaryo
Yapımcı Hamdi Döker , Ralph Schwingel , Stefan Schubert
Müzik Ulrich Kodjo Wendt
Görüntü Yönetmeni Pierre Aim
Vizyona Giriş Tarihi 11 Temmuz 2003
Süre 95 dk
Tür Duygusal, Komedi
Özellikler Renkli
Ülke Almanya
Etiketler Almanya, Gercek Aşk, İstanbul, Kamyon Şoförü, Öğretmen, Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Andrew Bird (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Haluk Ünlü (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Nail Aydın (Set Amiri)
Kamera Ekibi Ufuk Kayar (Dolly Operatörü)
Ulaşım Celal Demir (Ulaşım)

Firmalar

Bir Film (Dağıtımcı)
Pan Nakliyat (Ulaşım)
Vizyonda Kaldığı Hafta 45 Hafta

Son Yorumlar (17)

sinemadelisi avatar sinemadelisi 30 Haziran 2013 01:46:46

9

Süper eğlenceli akıcı bir Alman-Türk ortak yapımı film 9/10

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 16 Eylül 2012 20:23:15

9

izlerken kesinlikle keyif alınan güzel bir film 9/10

esmir avatar esmir 26 Şubat 2011 22:53:02

9

soul kitchen'da olduğu gibi bu filmde de müzikler süperdi.hiç sıkılmadan izlenebilcek müthiş bir film.

fdts avatar fdts 06 Aralık 2009 09:41:12

8

çok güzel bir filmdi. başından sonuna kadar soluksuz izlenecek bir film.

DEMIR CAN avatar DEMIR CAN 24 Şubat 2009 14:05:02

9

Mehmet Kurtuluş'un ayakkabıları da oyunculugu kadar ilginçtir.Ama filmdeki en eksik yan, Ortaköy'deki buluşma sahnesinin izleyenlere Ortaköy'ün o muhteşem tılsımlı havasını verememesidir.Sanki İstanbul'un alelade kalabalık bir yeri gibi bir imaj çizm iştir.Filmlerde mekanlar da aslında birer oyuncudur, ve mekanların oyunculuktaki başarısı görüntü yönetmeninin o mekanı yansıtabilme yetenegine baglıdır.Bir kere Ortaköy'de yapılan buluşma akşam üstü ya da sabah güneş dogar iken falan olsa idi, bence muhteşem bir etki verirdi.Ve sanırım bu filmi izleyen her Avrupalı Ortaköy'ü görmek için İstanbul'a akın ederdi.Ama maalesef bu sahnedeki başarısızlık böyle bir etki bırakmasına engel olmuştur.Gene de güzel filmdi.

afarikan avatar afarikan 24 Kasım 2008 16:19:11

7

Fatih Akının 2. filmi olmasına rağmen bu film gayet başarılıydı.Güzel bir anlatım tarzı var Fatih Akın'ın gümrük görevlisi olarak oynadığı sahnede ço güldüm.

Yandex.Metrica