Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Danimarkalı Gelinabdulkadir

10 Ocak 2021 10:06

herkes neden eleştirmiş anlamadım eski yıllar da aynen böyleydi toplumun hali heleki yurt dışından gelip dini yaşamaya çalışan birinin o yıllarda yaşayacağı aynen bunlar

Cevap Yaz

performer

8 Aralık 2016 21:53

hani bir tabir var "haklıyken haksız duruma düşmek" işte bu söz tam bu film için geçerli, siz güzel bir hikayeyi abartarak ve ölçüyü kaçırarak anlatırsanız vermek istediğin mesajı anlatmakta güçlük çeker mesajı yanlış yere göndermiş olursunuz. emini m filmin yönetmeni ve senaristi yıllar sonra bu filmin böyle çekilmemesi gerektiğini anlamışlardır. filmin tesellisi türk sinemasının yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan aytekin çakmakçı'nın bu filmde görüntü yönetmenliği yapmış olması. filmde az sayıda olsada önemli oyuncular var ama onlardan da yeterince istifade edilememiş...son olarak şunuda söylemek isterim ki TGRT nin o dönem çektiği dini dizilerini genel olarak beğenen biri olarak yazdım bu yorumumu...

Cevap Yaz

lehrymut14

8 Aralık 2016 13:44

Ben bu manada yapılan bir filmi, amatör veya profesyonellik açısından değilde o dönemlere baktığımda hem siyasi hem dini açıdan kadınların toplumdaki yeri ve özgürlüklerindeki kısıtlamaları ve mahalle baskılarını, bugünlerle kıyaslama yapmak açısından çok iyi yansıtmışlar. Ayrıca konu olarakta gayet duysaldı benim açımdan.

Cevap Yaz

tamer71

2 Kasım 2013 11:35

Teşbihte hata olmaz... Bugün saçma bulduğumuz yasaklar 1990 ların başında normaldi. Siyasete girmeden konuşmak zor. Ama o kadar da sanıldığı gibi saçma değil. Bakış açısını anlamak için aynı noktadan bakmak gerektiği bir gerçek.

Cevap Yaz

ahmetdemir

21 Ekim 2013 22:28

Birkaç ay önce bir kanalda rastlamış, izlemiştim. Buradaki yorumları okuyunca,bende mi bir gariplik var diye şaşırdım. Filmde en çok ilgimi çeken, toplum ve koca baskısına rağmen bir bayanın kendi özgür iradesiyle karar verip uygulamasıydı. Sırf bu konu bile, kadın haklarına saygı duyanlar adına alkışlanması gereken bir mesaj içeriyor. Filmle ilgili olumsuz yorumların başörtüsü, dini içerik, dua, namaz vs. gibi manevi motiflerden kaynaklandığını sanıyorum ki bunlar beni fazlaca ilgilendirmiyor. Senaryodaki acemilikler kabul, ama bence filmin konusu 10 numara..

Cevap Yaz

beyzacetin

7 Mart 2013 13:37

bence o kadar da kötü değildi. İdare eder işte. En azından konusu hosuma gitti. Çok amatörce oldugu kesin.

Cevap Yaz

delikadir39

25 Şubat 2011 23:35

sarah ile musa gibi saçma bir diziydi işte.geldiği gibi gitti...

Cevap Yaz

oğuzzz

23 Eylül 2010 18:27

çok saçma bir dizi, izlenmeye deymez, şu sıralardada bir tvkanalında tekrarları yayınlanıyor

Cevap Yaz

mert-can

14 Haziran 2009 06:40

  eşi benzeri olmayan,saçmalık bakımından sınırları aşan bir film.erakman ve demircan adlı üyelerin yazdıklarına aynen katılıyorum.film anlatmai istediği ile çelişiyor,işine geldiği açıdan bakıyor.

Cevap Yaz

DEMIR CAN

22 Mart 2009 17:30

Sadece Türkiye'nin deği, dünya nın da en saçma filmleri arasına girmeye adaydır kanımca.O işyerinde namaz kılması, herkesin gelip bunla alay etmesi falan hiç gerçekçi degildir.Ama güzel bir noktaya da parmak basmıyor degil.O da şudur ki;

duygusal ya da ruhsal bir boşluga düşen herhangi insan evladının beynini yıkamak ve onu kendi kalıpları içine sokmak için her köşede mutlaka bir kaç dinci militan vardır.Eğer bir gün siz de bir bunalıma ya da sıkıntıya düşerseniz size de çengel atmak için her an hazırdadırlar.

Filmdeki bir diğer saçmalık da, kahramanımız DAnimarkalı ama Hollanda'dan gelen gelinin, "eski hayatıma dair her şeyi unutmak istiyorum"  felsefesine rağmen, Türkiye'de türbanı yüzünden aşağılanıp geri Hollanda'ya dönmesi ve bu sırada geçen dialoglarda, Hollanda'nın ne kadar özgür, ne kadar gelişmiş bir ülke oldugunu, burada kimsenin onun türbanına karışmadığını falan söylemesi ve filmin başında unutmak istediği o berbat hayatını yaşadıgı ülkeyi bir anda övmeye başlamasıdır.

Sanki millete, "bakın ben işime geldiginde övüyor, gelmediginde sövüyorum.Siz de öyle yapın,  kaypak olun" mesajı vermektedir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica