Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Mümin ile Kafir

Mümin ile Kafir

8,50

(5 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 15 Dk Dram Dini Dram, Dini

Yönetmen: Yücel Çakmaklı Yücel Çakmaklı

Ülke: türkiye

Oyuncular: Doğan Bavli, Bülent Oran, Tamer Yiğit, Engin İnal, Haluk Kurtoğlu Devamını Gör...

Konusu : İslamdaki itikat ve ibadete ait bazı meseleleri, dramatik bir anlatımla, karşılıklı dialog şeklinde işleyen bir film. Nezip Fazıl KISAKÜREK'in eserinden gerçekleştirilen bu filmde, birbirine zıt görüşlü iki arkadaşın inançları gereği yaptıkları münazara ve birinin kaybettiği inancın peşine ikisinin birlikte düşmesi anlatılmaktadır. Bu arayışları, kaderin onları bir asansör kazasında ölümün askısına alıncaya kadar sürer. Necip Fazıl Kısakürek'in "inanan inanmayan" adlı eserinden film haline getirilmiştir.kariz_ma_35

18 Nisan 2012 01:53

Camii'de namaz kılan bir mümin'den yardım isteyen islam bilgisi olmayan. İslamiyeti tanımayan kavrayamayan bizim lugatımızda kafir konumunda olan bir insanla soru,cevap şeklinde geçen bir film. "Mehmet" Tamer Yiğit camiide namaz kılan bir handa memur. Hali vakti yerinde biridir camii'ye gelen "Kenan" Engin İnal islamiyeti çok yanlış tanımış düşünmüş daha doğrusu kafirdir. Kenan,Mehmet'ten yadım ister birçok kez karşılaşılar. İstanbul'un çeşitli noktalarında dolaşarak islamiyeti tanıtır Mehmet soru, cevap şeklinde. Tam anlamıyla birşeyleri kavrayamasada Mehmet'in bulunduğu handa asansör'de mahsur kalırlar sabaha kadar ikiside. Ezan sesiyle irkilir her ikiside ve Kenan'ın katı yüreği Ezan sesi ile yumuşar. Sinema dili anlatımı bakımından ağır olsada tamamiyle İstanbul'un çeşitli yerlerinde. Bir karşılaşma yolculuk esnası halinde çekilmesi ve soru, cevap biçiminde olması. Tamer Yiğit'in mantıklı açıklamaları cevapları filmi izlenir kılmış. Bunu bir film gibi olarak değilde bilmediğimiz konuları öğenmemiz açısından bile rehber olacak biçimde. Dini değişik tarzda bir film olmuş rahmetli Yücel Çakmaklı'yı saygıyla anıyorum.. 

Cevap Yaz

Revorse

20 Mayıs 2011 22:59

Güzel bir filmdi,sıkıcı gibi görünsede değindiği konular açısından önemli.Necip Fazıl Kısakürek eseri güzel lanse edilmiş.

Cevap Yaz

MGUNAY

16 Aralık 2010 13:40

doğru biraz dili ağırca ama ben her insanın bir kere olsun bu filmi izlemelerini isterim İnanç esaslarında dili biraz ağır ama İbadetler anlatımında dil öyle pek anlaşılmıyacak kadar değil başarılı bir belgesel film.

Cevap Yaz

nedim yıldız

9 Kasım 2007 19:29

dili ağır ve yer yer sıkıcı olmasına rağmen sonuna kadar ilgiyle izlenen bir film...

Cevap Yaz

drakın

24 Nisan 2007 17:30

Film, Necip Fazıl'ın kitabından uyarlanmış; ama başaralı olduğu söylenemez. Kitap için normal olan anlatım dili, filmde fazla ağır kaçmış. Her kültür seviyesine hitab edebilecek daha basit bir dil kullanılmalıydı. Ayrıca, inanan ve inanmayan iki kişinin soru-cevap diyalogları dışında yan hikayelerle zenginleştirilmesi gerekirdi. Sinemasal bir estetik beklentisi olmayanlar ve beyin fırtınası şeklinde bir takım gerçekler üzerinde düşünmek ve kafa karıştıran sorulara esaslı cevaplar almak isteyenler izleyebilir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica