Mümin ile Kafir

8,50

( 5 kişi yorum yaptı )

Mümin ile Kafir

Sinema Filmi

1992

İslamdaki itikat ve ibadete ait bazı meseleleri, dramatik bir anlatımla, karşılıklı dialog şeklinde işleyen bir film. Nezip Fazıl KISAKÜREK'in eserinden gerçekleştirilen bu filmde, birbirine zıt görüşlü iki arkadaşın inançları gereği yaptıkları münazara ve birinin kaybettiği inancın peşine ikisinin birlikte düşmesi anlatılmaktadır. Bu arayışları, kaderin onları bir asansör kazasında ölümün askısına alıncaya kadar sürer.

Necip Fazıl Kısakürek'in "inanan inanmayan" adlı eserinden film haline getirilmiştir.

Künye

Yönetmen Yücel Çakmaklı
Senaryo
Yapımcı Özkul Eren , Tolgay Ziyal , Yücel Çakmaklı
Müzik Özhan Eren
Görüntü Yönetmeni Hüseyin Özşahin
Eser
Süre 75 dk
Tür Dini, Dram
Özellikler Renkli, Video
Ülke Türkiye
Etiketler Asansör, Ezan, İslam Tarihi, Kafir , Müslüman

Oynayanlar

Engin İnal Engin İnal Kenan (Kafir)
Tamer Yiğit Tamer Yiğit Mehmet( Mümin)
Bülent Oran Bülent Oran İsmail Efendi
Doğan Bavli Doğan Bavli Engin İnal Seslendirmesi
Haluk Kurtoğlu Haluk Kurtoğlu Tamer Yiğit Seslendirmesi

Ekip

Sanat Yönetmeni Özkul Eren (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Hasan Kubilay (Yapım Asistanı)
Giray Alpan (Set Ekibi)
Ercan Akyıldırım (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Tolgay Ziyal (Yönetmen Yardımcısı)
Yunus Güngör (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Bayram Karaman (Kamera Asistanı)
Hüseyin Devrim (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Zafer Kutlu (Işık Şefi)
Seslendirme Hikmet Eldek (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Elif Film (Yapım)

Son Yorumlar (5)

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 18 Nisan 2012 01:53:04

10

Camii'de namaz kılan bir mümin'den yardım isteyen islam bilgisi olmayan. İslamiyeti tanımayan kavrayamayan bizim lugatımızda kafir konumunda olan bir insanla soru,cevap şeklinde geçen bir film. "Mehmet" Tamer Yiğit camiide namaz kılan bir h anda memur. Hali vakti yerinde biridir camii'ye gelen "Kenan" Engin İnal islamiyeti çok yanlış tanımış düşünmüş daha doğrusu kafirdir. Kenan,Mehmet'ten yadım ister birçok kez karşılaşılar. İstanbul'un çeşitli noktalarında dolaşarak islamiyeti tanıtır Mehmet soru, cevap şeklinde. Tam anlamıyla birşeyleri kavrayamasada Mehmet'in bulunduğu handa asansör'de mahsur kalırlar sabaha kadar ikiside. Ezan sesiyle irkilir her ikiside ve Kenan'ın katı yüreği Ezan sesi ile yumuşar. Sinema dili anlatımı bakımından ağır olsada tamamiyle İstanbul'un çeşitli yerlerinde. Bir karşılaşma yolculuk esnası halinde çekilmesi ve soru, cevap biçiminde olması. Tamer Yiğit'in mantıklı açıklamaları cevapları filmi izlenir kılmış. Bunu bir film gibi olarak değilde bilmediğimiz konuları öğenmemiz açısından bile rehber olacak biçimde. Dini değişik tarzda bir film olmuş rahmetli Yücel Çakmaklı'yı saygıyla anıyorum.. 

Revorse avatar Revorse 20 Mayıs 2011 22:59:05

Güzel bir filmdi,sıkıcı gibi görünsede değindiği konular açısından önemli.Necip Fazıl Kısakürek eseri güzel lanse edilmiş.

MGUNAY avatar MGUNAY 16 Aralık 2010 13:40:12

10

doğru biraz dili ağırca ama ben her insanın bir kere olsun bu filmi izlemelerini isterim İnanç esaslarında dili biraz ağır ama İbadetler anlatımında dil öyle pek anlaşılmıyacak kadar değil başarılı bir belgesel film.

nedim yıldız avatar nedim yıldız 09 Kasım 2007 19:29:11

8

dili ağır ve yer yer sıkıcı olmasına rağmen sonuna kadar ilgiyle izlenen bir film...

drakın 24 Nisan 2007 17:30:04

10

Film, Necip Fazıl'ın kitabından uyarlanmış; ama başaralı olduğu söylenemez. Kitap için normal olan anlatım dili, filmde fazla ağır kaçmış. Her kültür seviyesine hitab edebilecek daha basit bir dil kullanılmalıydı. Ayrıca, inanan ve inanmayan iki kişi nin soru-cevap diyalogları dışında yan hikayelerle zenginleştirilmesi gerekirdi. Sinemasal bir estetik beklentisi olmayanlar ve beyin fırtınası şeklinde bir takım gerçekler üzerinde düşünmek ve kafa karıştıran sorulara esaslı cevaplar almak isteyenler izleyebilir.

Yandex.Metrica