Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bulutları Beklerken

Bulutları Beklerken

7,63

(8 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 7 Ocak 2005 1 Saat 32 Dk Dram Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu Yeşim Ustaoğlu

Ülke: almanya, fransa, türkiye, yunanistan

Gişe: 20.761

Oyuncular: Oktar Durukan, Suna Selen, Feride Karaman, Dimitris Kamberidis, İsmail Baysan, Rıdvan Yağcı, Rüçhan Çalışkur, Serhan Pirpir, Muhammet Çakıral, Jannis Georgiadis Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Kadın OyuncuJüri Özel Ödülü

Konusu : BULUTLARI BEKLERKEN, gerçek evrensel insanî duygular olan aşk, suçluluk, korku ve paylaşmayı deşerken, “biz kimiz?” ve “nereye aitiz?” sorularını ortaya atıyor ... Hiç evlenmemiş olan Ayşe, yıllar önce dul kaldıktan sonra, hayatını hasta ablası Selma’ya adamıştır. Ayşe artık, kısa süre sonra yalnız kalacağı yolundaki haşin gerçekle yüz yüze gelmek zorundadır. Onun trajik geçmişinin esrarı, Selma’nın ölümü karşısında onun yoğun kayıp duygusunu paylaşan sekiz yaşındaki sevimli oğlan Mehmet’in meraklı gözlerinden anlatılacaktır. Ayşe’nin trajedisi, tarihi olayların tarihsiz bir sonucu olarak başlar: Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü, Türkiye’de yeni milliyetçi dalgalara yol açarak, Karadeniz bölgesinde Rumlarla Türkler arasında büyük gerginlikler ve çelişkiler yaratmıştı. 1916 kışında, Osmanlı Ordusu, kısa süre önce Rus işgalinde olan Trabzon’un batısındaki köyleri boşalttı, bu köylerin Rum sakinleri örgütlenmemiş bir sürgün çabası içinde, evlerinden atıldılar. Ayşe’nin esas adı Eleni’ydi ve tahliye edilen Rum ailelerden birinin kızıydı. Eleni, 10 yaşındayken, annesi, küçük erkek kardeşi Niko ve bebek kız kardeşiyle birlikte, güneye doğru, sonu gelmeyeceğe benzeyen bir yürüyüşe katlanmak zorunda bırakılmıştı ...Göztepe

2 Ekim 2018 10:17

Öyle bir filmki görüntüleri bile insana seyir zevki veriyor Karadeniz'in o güzel doğası yaylaları 1975 yılı Karadeniz köylerindeki o ortam filme çok olumlu yansımış. Rüçhan Çalışkur öyle bir oyunculuk sergilemişki gerçek kimliğini kimse bilmiyor hayatını hasta ablasına adıyor vefat edene kadar. Gerçek kimliği ile yanına gelen ve sonrasında Selanik'e gittiğinde yabancı dil konuşmaları anlayamadık keşke yabancı dil ile konuştuğu sahneleri Türkçe altyazılı olsaydı yönetmen Yeşim Ustaoğlu bunu düşünmeliydi gizemli iyi bir film.

Cevap Yaz

afarikan

4 Aralık 2009 16:43

Kamera çok doğal oturmuş ortama karadenizin eşsiz manzarası da birleşince görüntü insanı oldukça etkiliyor. Eleni karakteri çok iyi canlandırılmış. Bazı yerlerde sıkıcı gibi kalsa da derin anlamlar çıkarılacak bir film belki senaryoda daha değişik şeyler düşünülebilirdi. Diolaglar oldukça güzel ancak rumca kısımlar var o yüzden alt yazılı izlemenizi öneririm

Cevap Yaz

melisrenan

11 Haziran 2009 19:55

izlediğim filmin rumca konuşmalarında alt yazı olmadığı için pek anlayamadım ama, ne olursa olsun insanın bir yere kadar kaçabildiğini ve eninde sonunda kendiyle ve geçmişiyle hesaplaşmak zorunda kaldığını düşündürdü bana. ayrıca tarihi olarak pek görülmeyen bir gerçeği ve etkilerini anlatması açısından da çok güzel bir film.

Cevap Yaz

tdran

5 Ağustos 2008 22:20

sürüklenmiş yaşamları çok iyi anlatan film.ufak çocuğun yaşlı kadına olan sadakati unutulmaz.

Cevap Yaz

Emek Ulaş

23 Haziran 2008 00:52

Rengarenk bir yer ve bu renkliliğe inat siyahı beyazdan aşırı yüzler! işte yitirdiğimiz bir toplumun dünde yaşadığı bugünler! Bence yeşim ustaoğlu güneşe yolculuk adlı filminin ardından bir başka noktaya daha bakmamızı istiyor: Bir toplum nasıl yitirildi ve kaybettiklerimizi, karanlık içinde gömenler  her daim perde arkasındaki oyuncular mı yoksa bu oyunda biz de mi varız? eğer bizim de yaşadığımız anlarsa, biz bu oyunda hangi roldeyiz? en azından figüran olmamamız gerektiğine eminim!

Cevap Yaz

yasa

24 Aralık 2007 21:16

Yürek burkan güzel hikaye,zaman zaman belgesel mi izliyorum hissini versede karadenizi eksiksik ve güzel anlatmış bir film.

Cevap Yaz

irfannn

8 Temmuz 2007 13:27

Filmde Karadeniz insanının canlılığını hareketliliğini falzla göstermemiş. konu bakımından güzel fakat seyirciye fazla çözecek birşey vermemiş. Ama yinede güzel bir film. En azından Türkiye gerçeklerine seslenmiş. Zaten yönetmeni Güneşe Yolculuktan tanıyoruz.

Cevap Yaz

pedaliza

17 Mayıs 2006 11:45

karadenizin saklı kalmış yüzünü açığa çıkaran bir film, bütünüyle çok başarılı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica