Bulutları Beklerken

7,63

( 8 kişi yorum yaptı )

Bulutları Beklerken

Sinema Filmi

2003

BULUTLARI BEKLERKEN, gerçek evrensel insanî duygular olan aşk, suçluluk, korku ve paylaşmayı deşerken, “biz kimiz?” ve “nereye aitiz?” sorularını ortaya atıyor ... Hiç evlenmemiş olan Ayşe, yıllar önce dul kaldıktan sonra, hayatını hasta ablası Selma’ya adamıştır. Ayşe artık, kısa süre sonra yalnız kalacağı yolundaki haşin gerçekle yüz yüze gelmek zorundadır. Onun trajik geçmişinin esrarı, Selma’nın ölümü karşısında onun yoğun kayıp duygusunu paylaşan sekiz yaşındaki sevimli oğlan Mehmet’in meraklı gözlerinden anlatılacaktır. Ayşe’nin trajedisi, tarihi olayların tarihsiz bir sonucu olarak başlar: Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü, Türkiye’de yeni milliyetçi dalgalara yol açarak, Karadeniz bölgesinde Rumlarla Türkler arasında büyük gerginlikler ve çelişkiler yaratmıştı. 1916 kışında, Osmanlı Ordusu, kısa süre önce Rus işgalinde olan Trabzon’un batısındaki köyleri boşalttı, bu köylerin Rum sakinleri örgütlenmemiş bir sürgün çabası içinde, evlerinden atıldılar. Ayşe’nin esas adı Eleni’ydi ve tahliye edilen Rum ailelerden birinin kızıydı. Eleni, 10 yaşındayken, annesi, küçük erkek kardeşi Niko ve bebek kız kardeşiyle birlikte, güneye doğru, sonu gelmeyeceğe benzeyen bir yürüyüşe katlanmak zorunda bırakılmıştı ...

Künye

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu
Senaryo ,
Yapımcı Setareh Farsi , Behrooz Hashemian , Yeşim Ustaoğlu
Müzik Michael Galasso
Görüntü Yönetmeni Jocek Patrycki
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 07 Ocak 2005
Süre 92 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Almanya Fransa Yunanistan Türkiye
Etiketler Doğu Karadeniz, Dram , Gurbet, Hasret , Kimlik, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (23. İstanbul Film Festivali-2004)

Jüri Özel Ödülü (23. İstanbul Film Festivali-2004)

Ekip

Yapımcı Murat Çelikkan (Ortak Yapımcı)
Fenia Cossovitsa (Ortak Yapımcı)
Helge Albers (Ortak Yapımcı)
Atilla Kenar (Uygulayıcı Yapımcı)
Hasan Çetin (Uygulayıcı Yapımcı)
Sadık Deveci (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Timo Linnasalo (Kurgu)
Nicolas Gaster (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Selda Çiçek (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Cengiz Deveci (Yapım Amiri)
Sanat Ekibi Şeref Kocadölü (Sanat Yönetmeni yrd.)
Tolunay Türköz (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ses Ekibi Bernd Von Bassewitz (Ses Kayıt)
Christophe Winding (Ses Kurgu)
Bruno Tarriere (Ses Miks)
Oyuncu Seçimi Harika Uygur (Cast Direktörü)

Firmalar

Ustaoğlu Film (Yapım)
Toplam İzleyici 20.761

Son Yorumlar (8)

Göztepe avatar Göztepe 02 Ekim 2018 10:17:21

9

Öyle bir filmki görüntüleri bile insana seyir zevki veriyor Karadeniz'in o güzel doğası yaylaları 1975 yılı Karadeniz köylerindeki o ortam filme çok olumlu yansımış. Rüçhan Çalışkur öyle bir oyunculuk sergilemişki gerçek kimliğini kimse bilmiyor haya tını hasta ablasına adıyor vefat edene kadar. Gerçek kimliği ile yanına gelen ve sonrasında Selanik'e gittiğinde yabancı dil konuşmaları anlayamadık keşke yabancı dil ile konuştuğu sahneleri Türkçe altyazılı olsaydı yönetmen Yeşim Ustaoğlu bunu düşünmeliydi gizemli iyi bir film.

afarikan avatar afarikan 04 Aralık 2009 16:43:12

8

Kamera çok doğal oturmuş ortama karadenizin eşsiz manzarası da birleşince görüntü insanı oldukça etkiliyor. Eleni karakteri çok iyi canlandırılmış. Bazı yerlerde sıkıcı gibi kalsa da derin anlamlar çıkarılacak bir film belki senaryoda daha değişik şe yler düşünülebilirdi. Diolaglar oldukça güzel ancak rumca kısımlar var o yüzden alt yazılı izlemenizi öneririm

melisrenan avatar melisrenan 11 Haziran 2009 19:55:06

izlediğim filmin rumca konuşmalarında alt yazı olmadığı için pek anlayamadım ama, ne olursa olsun insanın bir yere kadar kaçabildiğini ve eninde sonunda kendiyle ve geçmişiyle hesaplaşmak zorunda kaldığını düşündürdü bana. ayrıca tarihi olarak pek gö rülmeyen bir gerçeği ve etkilerini anlatması açısından da çok güzel bir film.

tdran avatar tdran 05 Ağustos 2008 22:20:08

sürüklenmiş yaşamları çok iyi anlatan film.ufak çocuğun yaşlı kadına olan sadakati unutulmaz.

Emek Ulaş avatar Emek Ulaş 23 Haziran 2008 00:52:06

Rengarenk bir yer ve bu renkliliğe inat siyahı beyazdan aşırı yüzler! işte yitirdiğimiz bir toplumun dünde yaşadığı bugünler! Bence yeşim ustaoğlu güneşe yolculuk adlı filminin ardından bir başka noktaya daha bakmamızı istiyor: Bir toplum nasıl yitir ildi ve kaybettiklerimizi, karanlık içinde gömenler  her daim perde arkasındaki oyuncular mı yoksa bu oyunda biz de mi varız? eğer bizim de yaşadığımız anlarsa, biz bu oyunda hangi roldeyiz? en azından figüran olmamamız gerektiğine eminim!

yasa avatar yasa 24 Aralık 2007 21:16:12

8

Yürek burkan güzel hikaye,zaman zaman belgesel mi izliyorum hissini versede karadenizi eksiksik ve güzel anlatmış bir film.

Yandex.Metrica